GDDKiA z świątecznym prezentem dla kierowców. Od poniedziałku można jeździć odcinkiem A1 wokół Częstochowy

GDDKiA poinformowało, że 23 grudnia do użytku zostanie oddany odcinek autostrady A1, który można uznać za obwodnicę Częstochowy. To kolejny świąteczny prezent dla kierowców po otwarciu w ostatnich dniach fragmentów dróg S7 i S17.

GDDKiA już kilka dni temu informowało, że prace na 20 kilometrowym odcinku autostrady A1 zostały zakończone i fragment trasy zostanie oddany do użytku jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. W poniedziałek 23 grudnia wreszcie będziemy mogli pojechać tą drogą. 

Zobacz wideo

A1 wokół Częstochowy wreszcie oddana do użytku. Ważne dla ruchu tranzytowego 

Ukończone prace dotyczą 20-kilometrowego odcinka znajdującego się pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia, w tym 4-kilometrowego fragmentu od węzła Częstochowa Blachownia do Częstochowa Południe. Początkowo na trasie obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 80 km/h.

Prace nad odcinkiem trwały 150 dni. Jak wylicza GDDKiA, roboty wycenione są na ponad 400 mln zł, w budowie brało udział łącznie 1000 osób.

Ukończenie tego niewielkiego fragmentu A1 ma wielkie znaczenie dla mieszkańców Częstochowy oraz kierowców. Przede wszystkim znacznie skróci się czas niezbędny na ominięcie miasta, co znacznie usprawni ruch tranzytowy na południe kraju. Odetchną również mieszkańcy Częstochowy, którzy dotychczas musieli zmagać się z TIR-ami na miejskich ulicach. 

Mapa A1Mapa A1 GDDKiA

Fragment A1 oddany do użytku. Sukces GDDKiA mimo licznych trudności

Oddanie A1 w tym terminie należy uznać za sukces, gdyż jeszcze kilka miesięcy nic nie wskazywało, że odcinek zostanie ukończony w 2019 roku. W kwietniu br. odstąpiono od umowy z poprzednim wykonawcą Salini i wyłoniono nowego w trybie przyspieszonym. Dzięki temu, jak wskazuje GDDKiA, udało się ukończyć ten ważny odcinek drogi w tak szybkim terminie. Na pewno pomogła też pogoda.

W ostatnim czasie ukończono również fragmenty dróg S7 (popularna zakopianka) i S17 w okolicach Góraszki.

Więcej o:
Komentarze (18)
GDDKiA z świątecznym prezentem dla kierowców. Od poniedziałku można jeździć odcinkiem A1 wokół Częstochowy
Zaloguj się
 • nalesniku

  Oceniono 9 razy 1

  bandyci pisowscy wszystkich was okradaja, nie ma zadnych prezentow.

 • acototak

  Oceniono 11 razy 1

  Takie prezenty, za unijną kasę, mogą się już nie powtórzyć.

 • komentarz.24

  Oceniono 4 razy 0

  Czy jakaś propagandowa mania z tym "...świątecznym prezentem dla kierowców" od GDDKiA? Już drugi artykuł dzisiaj w GW na taki sam temat.
  Redaktorze, ukrywający się pod pseudonimem JaM!
  Jeszcze raz wyjaśniam, iż w takich kontraktach finansowania jest podzielone zazwyczaj po połowie: 50% to wartość to dofinansowanie z Unii Europejskiej, a 50% udział własny budżetu Polski.
  To znaczy, iż:
  1/ połowę inwestycji sfinansowali Polscy Podatnicy (proponuję taką formę zapisu, jako wyraz należnego im szacunku!), czyli dali sobie prezent sami.
  2/ z pozostałej kwoty ok. 1/3 również sfinansowali Polscy Podatnicy, ponieważ w ciągu 15 lat nasza stopa zwrotu wyniosła 32,5% (otrzymaliśmy 163 mld euro, a do budżetu UE wpłaciliśmy 53 mld euro).
  W sumie: Polscy Podatnicy sami sobie dali prezent na ok. 67% wartości inwestycji, oraz dostali prezent na ok. 33% wartości inwestycji od Podatników z krajów UE.
  Przyczynę wyjaśniła Margaret Thatcher: "Państwo niczego nie daje, bo niczego nie ma. Jeśli rząd twierdzi, że daje komuś, znaczy że zabiera Tobie. Rząd nie ma własnych pieniędzy!"
  GDDKiA żadnego prezentu nie dawała; wprost przeciwnie, z w/w źródeł finansowania pobrała sobie wynagrodzenia i nagrody - o tym, czy zasłużone, przekonamy się po koniec okresu gwarancyjnego.

 • templogin

  Oceniono 6 razy 0

  O, a na mapce zamieszczone dodatkowo S12 i S74, a właściwie tylko ich wizja jako "inwestycja spoza limitu finansowego".
  Wstyd i hańba.

 • D B

  Oceniono 4 razy 0

  Z tym, że otwarcie ma nastąpić około czternastej, więc żeby ktoś się nie rozczarował jak pojedzie wcześniej:)

 • szeregowyposel

  Oceniono 2 razy -2

  A czy w ramach świątecznego prezentu płyną już do nas pomarańcze i banany?
  Bo to ten sam rodzaj propagandy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX