GDDKiA z świątecznym prezentem dla kierowców. Od poniedziałku można jeździć odcinkiem A1 wokół Częstochowy

GDDKiA poinformowało, że 23 grudnia do użytku zostanie oddany odcinek autostrady A1, który można uznać za obwodnicę Częstochowy. To kolejny świąteczny prezent dla kierowców po otwarciu w ostatnich dniach fragmentów dróg S7 i S17.

GDDKiA już kilka dni temu informowało, że prace na 20 kilometrowym odcinku autostrady A1 zostały zakończone i fragment trasy zostanie oddany do użytku jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. W poniedziałek 23 grudnia wreszcie będziemy mogli pojechać tą drogą. 

Zobacz wideo

A1 wokół Częstochowy wreszcie oddana do użytku. Ważne dla ruchu tranzytowego 

Ukończone prace dotyczą 20-kilometrowego odcinka znajdującego się pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia, w tym 4-kilometrowego fragmentu od węzła Częstochowa Blachownia do Częstochowa Południe. Początkowo na trasie obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 80 km/h.

Prace nad odcinkiem trwały 150 dni. Jak wylicza GDDKiA, roboty wycenione są na ponad 400 mln zł, w budowie brało udział łącznie 1000 osób.

Ukończenie tego niewielkiego fragmentu A1 ma wielkie znaczenie dla mieszkańców Częstochowy oraz kierowców. Przede wszystkim znacznie skróci się czas niezbędny na ominięcie miasta, co znacznie usprawni ruch tranzytowy na południe kraju. Odetchną również mieszkańcy Częstochowy, którzy dotychczas musieli zmagać się z TIR-ami na miejskich ulicach. 

Mapa A1Mapa A1 GDDKiA

Fragment A1 oddany do użytku. Sukces GDDKiA mimo licznych trudności

Oddanie A1 w tym terminie należy uznać za sukces, gdyż jeszcze kilka miesięcy nic nie wskazywało, że odcinek zostanie ukończony w 2019 roku. W kwietniu br. odstąpiono od umowy z poprzednim wykonawcą Salini i wyłoniono nowego w trybie przyspieszonym. Dzięki temu, jak wskazuje GDDKiA, udało się ukończyć ten ważny odcinek drogi w tak szybkim terminie. Na pewno pomogła też pogoda.

W ostatnim czasie ukończono również fragmenty dróg S7 (popularna zakopianka) i S17 w okolicach Góraszki.

Więcej o: