Waloryzacja emerytur i rent w 2020 roku. Emeryci otrzymają wyższe świadczenia

Waloryzacja emerytur i rent odbywa się co roku. Pozytywna sytuacja gospodarcza w kraju przełoży się na wyższe świadczenia dla emerytów w 2020 roku. Ile będą one wynosić?
Zobacz wideo

Celem rokrocznej waloryzacji jest przystosowanie świadczeń do panującej sytuacji gospodarczej, a także utrzymanie ich realnej wartości na przestrzeni lat. Waloryzację oblicza się na podstawie dwóch czynników, które mają na to największy wpływ, czyli wskaźnika cen i usług oraz realnego wzrostu płac. 

Waloryzacja emerytur i rent. Ile wyniesie w 2020 roku?

Od kilku lat zauważalny jest stabilny wzrost emerytur wynikający z pozytywnej sytuacji gospodarczej w kraju. W 2019 roku waloryzacja wyniosła 2,86 proc.. W przyszłym roku według szacunków, wyniesie ona jeszcze więcej, bo aż 3,24 proc. Podwyżki emerytur i rent wejdą w życie 1 marca 2020 roku i dotyczyć będą ok. 10 mln osób. Jest to szacunkowy wskaźnik, który w przyszłości może ulec zmiany. Oficjalnie wysokość waloryzacji zostanie obliczona na podstawie danych GUS opublikowanych na początku przyszłego roku. 

W 2020 roku utrzymana zostanie metoda dwutorowej waloryzacji - kwotowej oraz procentowej. W 2019 roku osoby otrzymujące niższe świadczenia (do 2450 zł brutto) otrzymywały automatycznie podwyżkę o 70 zł. Świadczeniobiorcy znajdujący się powyżej pułapu dostawali natomiast podwyżkę emerytury bądź renty obliczoną na podstawie wskaźnika waloryzacyjnego. Celem tego jest pomoc najbiedniejszym emerytom, którzy z racji niskiego świadczenia podstawowego otrzymywaliby minimalne podwyżki. 

Rząd z licznymi pomysłami pomocy dla emerytów 

Choć według ekspertów obecny system emerytalny wkrótce zawali się z powodu kryzysu demograficznego, to rząd regularnie wprowadza udogodnienia dla emerytów i rencistów. W 2020 roku mogą oni liczyć na wyższe o 100 zł świadczenia minimalne. Ponadto, w kwietniu 2020 roku otrzymają oni dodatkowe, trzynaste świadczenie. Pieniądze zostaną wypłacone ze środków przeznaczonych dla niepełnosprawnych. W planach jest również wprowadzenie w 2021 roku tzw. "czternastki". 

Więcej o: