Mały ZUS plus już wkrótce wchodzi w życie. Do kiedy należy złożyć ważny wniosek?

Mały ZUS plus wchodzi w życie już od 1 lutego 2020 roku. Dzięki przepisom prawie dwukrotnie zwiększy się liczba przedsiębiorców, którzy będą mogli rozliczać się z Zakładem na atrakcyjnych warunkach. Na początku stycznia mija jednak ważny termin dla części firm.
Zobacz wideo

Mały ZUS wprowadzono w 2019 roku. Przepisy sprawiły, że ponad 180 tys. małych firm mogło rozliczać się z Zakładem na korzystnych dla nich warunkach, które brały pod uwagę ich dochody. Jedną z obietnic wyborczych PiS było wprowadzenie małego ZUS-u plus, poszerzającego grono przedsiębiorców, którzy nie muszą uiszczać pełnych składek na ubezpieczenie społeczne. Sejm przyjął ustawę w tej sprawie 11 grudnia br.. Ostatecznie wejdzie ona w życie nie, zgodnie z założeniem, wraz z początkiem roku, a od 1 lutego 2020 roku

Mały ZUS plus. Co zmieniają przepisy?

Nowelizacja ustawy przewiduje, że z małego ZUS-u skorzystać mogą przedsiębiorcy, których roczne przychody nie są wyższe niż 120 tys. zł rocznie oraz ok. 6 tys. zł dochodu na miesiąc. W obecnym roku kwotą graniczną było 63 tys. zł. Dzięki temu skorzystać z korzystnych przepisów będzie mogło już 320 tys. przedsiębiorców. 

>>> Dowiedz się więcej: Rząd zajmie się budżetem na przyszły rok. Nie wiadomo, na czym polega "aktualizacja"

"Decyzja Sejmu to dobra informacja dla najmniejszych przedsiębiorców. Dzięki rozszerzeniu dotychczasowego Małego ZUS-u, każdego miesiąca zaoszczędzą oni średnio po kilkaset złotych. Przykładowo, przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2,8 tys. zł, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 r., bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 zł" - tłumaczyła minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz w rządowym komunikacie dotyczącym zmian. 

Mały ZUS plus. Już wkrótce mija ważny termin 

Osoby uprawnione do korzystania z Małego ZUS-u w dotychczasowej formule powinny zgłosić chęć korzystania z ulgi do 8 stycznia 2020 roku. Później, od 1 lutego, będą mogły opłacać składki w ramach nowych przepisów. W przyszłości chęć stosowania dogodnych rozliczeń będzie można zgłaszać do końca pierwszego miesiąca obowiązywania małego ZUS-u Plus, a w późniejszych latach do końca stycznia każdego roku. Dzięki nowym regulacjom, przedsiębiorcy zaoszczędzą od ok. 1,3 do 1,5 mld zł. 

Więcej o: