GUS: Wskaźnik koniunktury w budownictwie spadł. Więcej firm dostrzega pogorszenie

W grudniu odsetek firm budowlanych zgłaszających pogorszenie koniunktury wzrósł. Mniej jest natomiast tych, które dostrzegają poprawę.

>>> Marzysz o własnej nieruchomości? Zobacz co eksperci programu "Studio Biznes" radzą tym, którzy planują zakup mieszkania

Zobacz wideo

Z oficjalnego komunikatu GUS wynika, że wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w grudniu br. na poziomie minus 4,6 pkt wobec minus 1,9 przed miesiącem.

Więcej firm sygnalizuje pogorszenie, mniej twierdzi, że sytuacja jest lepsza

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 10,3 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 14,9  proc. Przed miesiącem było to odpowiednio 11,6  i 13,4 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - czytamy w komunikacie.

Bieżące oceny oraz przewidywania dotyczące portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są bardziej negatywne od formułowanych w listopadzie, podał Urząd.

Opóźniania w płatnościach bez zmian

"Opóźnienia płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe rosną podobnie jak przed miesiącem. Firmy budowlane przewidują spadek zatrudnienia większy od sygnalizowanego w listopadzie.

W najbliższych trzech miesiącach ceny robót budowlano-montażowych mogą rosnąć podobnie jak zgłaszano w listopadzie" - czytamy dalej.

Firmy budowlane liczą na zagraniczne zamówienia

Spośród badanych podmiotów 33,4  proc. planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą (przed rokiem 30,9 proc.), podał GUS.

"W grudniu przedsiębiorcy formułują, podobnie jak przed miesiącem, niekorzystne prognozy dotyczące portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych" - podano także.

Czytaj też: Nowe-stare ustawy na koniec roku. Przypominamy pięć, które prezydent Duda podpisał w grudniu

Eksperci: Mieszkania w Polsce będą drożeć

Z analiz HRE Think Tanku wynika, że mieszkania w Polsce wciąż mogą drożeć, a sytuacja i tak długo jeszcze nie będzie przypominać tej z 2007 roku, kiedy to mieliśmy do czynienia z bańką na rynku. Zdaniem ekspertów lokale mieszkaniowe musiałyby jeszcze zdrożeć o ponad 70 proc., aby pensja przeciętnego Polaka wystarczyła dziś na zakup tak samo skromnej powierzchni jak u szczytu ostatniej hossy.

Szacunki NBP za II kw. pokazują bowiem, że za średnią miesięczną pensję Polacy mogą dziś kupić 0,82 mkw. przeciętnego mieszkania w dużym mieście. Wynik jest bez porównania lepszy niż ten z III kw. 2007 r. (0,48 mkw.)

Więcej o: