Nadchodzi zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę. Minister: To jest niezwykle istotne dla życia rodzinnego

W 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Od pierwszego stycznia wchodzą zmiany w przepisach.

W ustawie o zakazie handlu w niedziele przewidziano, że dodatkowo w dwa dni w 2020 roku handel będzie zabroniony po godzinie 14. Dotyczy to Wielkiej Soboty oraz wigilii Bożego Narodzenia. Według minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg ograniczenie handlu w niedziele jest niezwykle istotne dla życia rodzinnego. Minister zaznaczyła w rozmowie z IAR, że dla jej resortu, który realizuje politykę prorodzinną ważne jest, by niedziele rodziny spędzały razem, by po tygodniowym maratonie związanym z pracą, z obowiązkami szkolnymi rodzina znalazła dla siebie czas. Minister Marlena Maląg dodała, że spędzanie niedzieli na zakupach nie jest rzeczą najważniejszą.

Kiedy niedziele handlowe w 2020?Kiedy niedziele handlowe w 2020? Gazeta.pl

Zakaz handlu w niedzielę jest dziurawy? "Solidarność" apeluje o zamiany w ustawie.

Handlowa Solidarność apeluje do przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS oraz minister rodziny pracy i polityki społecznej o podjęcie "pilnych działań legislacyjnych". Chodzi o zmianę przepisu, który pozwala prowadzić handel w placówkach pocztowych. Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" w liście do m.in. do posłów PiS pisze o "coraz powszechniejszym omijaniu" zakazu handlu poprzez świadczenie także usług pocztowych przez część sklepów. - Sieci, które omijają przepisy, śmieją się w twarz nie tylko swoim pracownikom, którzy po raz kolejny zostali pozbawieni prawa do niedzielnego odpoczynku i normalnego życia rodzinnego - czytamy na stronie Solidarności.  

<<<< Zobacz wideo: Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zobacz wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Zaostrzenie przepisów rozłożone w czasie

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią w zeszłym roku wolne od pracy w handlu były dwie niedziele w miesiącu - pierwsza i ostatnia. W tym roku sklepy są czynne tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu a od przyszłego roku wszystkie niedziele będą wolne od pracy w handlu poza przewidzianymi w ustawie wyjątkami. W dni z zakazem handlu zakupy można robić między innymi na dworcach, stacjach benzynowych, w aptekach, piekarniach, cukierniach, kwiaciarniach. Otwarte mogą być również osiedlowe sklepy, pod warunkiem, że za ladą stoi właściciel.

Więcej o: