Centralny Port Komunikacyjny ma ruszyć zgodnie z planem. W 2020 r. zaczną się wykupy gruntów

Wykup gruntów pod gigantyczną inwestycję w nowe wielkie lotnisko - Centralny Port Komunikacyjny - ma ruszyć wcześniej niż planowano. W tym celu konieczna będzie zmiana prawa.
Zobacz wideo

W nadchodzącym 2020 roku w Sejmie ma pojawić się wniosek o zmianę ustawy, która reguluje harmonogram powstawania Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Centralny Port Komunikacyjny. Wykup gruntów ma ruszyć wcześniej

Według rzecznika spółki odpowiedzialnej za budowę tego lotniska, ma to umożliwić wcześniejszy termin wykupu gruntów - miałby on rozpocząć się jeszcze w przyszłym roku. Konrad Majszyk uważa, że oczekuje tego duża część mieszkańców, którzy chcą wiedzieć, kiedy będą wykupowane grunty i na jakich warunkach to się dokona - opisuje IAR.

Z kolei pełnomocnik ds. budowy CPK Marcin Horała powiedział, że termin otwarcia portu lotniczego nie powinien się zmienić - pierwszy samolot ma wystartować z Baranowa pod koniec 2027 roku. Trwają rozmowy, które mają wyłonić doradcę strategicznego, według Horały doradca ten może w przyszłości być partnerem dla spółki budującej lotnisko. W tej sprawie rozmawiano już z przedstawicielami lotniska w Singapurze, Tokio i Seulu. Doradca mówi też, że jest zainteresowanie ze strony lotnisk europejskich - w Amsterdamie i Paryżu.

Nowy prezes CPK

Tuż przed świętami, 23 grudnia, poznaliśmy nowego prezesa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Został nim Mikołaj Wild, który wcześniej pełnił funkcję pełnomocnika (to stanowisko, które obecnie zajmuje Marcin Horała). Wild pokonał w konkursie sześciu kontrkandydatów.

Centralny Port Komunikacyjny ma docelowo obsługiwać 100 milionów pasażerów rocznie. Ma być największym lotniskiem przesiadkowym w Europie Środkowo-Wschodniej. To ogromna inwestycja. Koszt budowy pierwszego etapu to około 35 miliardów złotych. Poza samym lotniskiem trzeba będzie też zmodernizować infrastrukturę kolejową i drogową.

Więcej o: