Niedziele handlowe 2020. Rząd jeszcze bardziej zaostrza przepisy. Kiedy zrobimy zakupy?

W 2019 roku zakaz handlu nie obowiązywał w ostatnie niedziele miesiąca. Od 2020 roku czeka nas jednak kolejne zaostrzenie przepisów. Jak wyglądać to będzie w przyszłym roku?
Zobacz wideo

Przepisy o zakazie handlu w niedzielę funkcjonują od kwietnia 2018 roku. Obecnie zakaz nie obowiązuje w ostatnią niedzielę każdego miesiąca wraz z kilkoma wyjątkami, najczęściej z okazji świąt. W 2020 roku czeka nas punkt kulminacyjny zaostrzania przepisów, kiedy to jedynie siedem niedziel będzie handlowych. 

Niedziele handlowe 2020. W które dni będziemy mogli zrobić zakupy?

Pewnym pocieszeniem dla fanów niedzielnych zakupów może być fakt, że pierwsza niedziela handlowa będzie już 26 stycznia. Na kolejne trzeba będzie jednak poczekać prawie 3 miesiące, kiedy to w kwietniu zakupy będzie można zrobić w dwie niedziele. Podobna sytuacja będzie miała miejsca na koniec roku w związku z nadchodzącym Bożym Narodzeniem. Ponadto, sklepy otwarte będą 30 sierpnia. Jest to ukłon w stronę rodziców wyprawiających dzieci do szkoły. 

Ponadto przepisy nakazują, by 11 kwietnia i 24 grudnia 2020 r. handel był zabroniony po godz. 14. Związane jest to ze świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia.

Zakaz handlu w niedzielę. Sklepy będą otwarte w następujących dniach:

  • 26 stycznia,
  • 5 kwietnia,
  • 26 kwietnia,
  • 28 czerwca,
  • 30 sierpnia,
  • 13 grudnia,
  • 20 grudnia.

Zakaz handlu w niedzielę. Kogo dotyczy?

Przepisy o zakazie handlu w niedziele uderzają przede wszystkim we właścicieli sklepów wielkopowierzchniowych oraz galerie handlowe. W mniejszych placówkach, takich jak Żabka, sklepy mogą być otwarte w niedzielę pod warunkiem, że "za ladą" stoi właściciel. Zakupy można zrobić także na stacjach benzynowych. Zakaz handlu nie obowiązuje również kin, restauracji i kawiarni. 

Istnieje możliwość, że już wkrótce dojdzie do zmian w przepisach o zakazie handlu w niedzielę. Rząd miał plan czasowego zniesienia obostrzeń w miejscowościach turystycznych. Na razie ten plan jednak porzucono. 

Więcej o: