Niedziele handlowe 2020. Rząd jeszcze bardziej zaostrza przepisy. Kiedy zrobimy zakupy?

W 2019 roku zakaz handlu nie obowiązywał w ostatnie niedziele miesiąca. Od 2020 roku czeka nas jednak kolejne zaostrzenie przepisów. Jak wyglądać to będzie w przyszłym roku?
Zobacz wideo

Przepisy o zakazie handlu w niedzielę funkcjonują od kwietnia 2018 roku. Obecnie zakaz nie obowiązuje w ostatnią niedzielę każdego miesiąca wraz z kilkoma wyjątkami, najczęściej z okazji świąt. W 2020 roku czeka nas punkt kulminacyjny zaostrzania przepisów, kiedy to jedynie siedem niedziel będzie handlowych. 

Niedziele handlowe 2020. W które dni będziemy mogli zrobić zakupy?

Pewnym pocieszeniem dla fanów niedzielnych zakupów może być fakt, że pierwsza niedziela handlowa będzie już 26 stycznia. Na kolejne trzeba będzie jednak poczekać prawie 3 miesiące, kiedy to w kwietniu zakupy będzie można zrobić w dwie niedziele. Podobna sytuacja będzie miała miejsca na koniec roku w związku z nadchodzącym Bożym Narodzeniem. Ponadto, sklepy otwarte będą 30 sierpnia. Jest to ukłon w stronę rodziców wyprawiających dzieci do szkoły. 

Ponadto przepisy nakazują, by 11 kwietnia i 24 grudnia 2020 r. handel był zabroniony po godz. 14. Związane jest to ze świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia.

Zakaz handlu w niedzielę. Sklepy będą otwarte w następujących dniach:

 • 26 stycznia,
 • 5 kwietnia,
 • 26 kwietnia,
 • 28 czerwca,
 • 30 sierpnia,
 • 13 grudnia,
 • 20 grudnia.

Kiedy niedziele handlowe w 2020?Kiedy niedziele handlowe w 2020? Gazeta.pl

Zakaz handlu w niedzielę. Kogo dotyczy?

Przepisy o zakazie handlu w niedziele uderzają przede wszystkim we właścicieli sklepów wielkopowierzchniowych oraz galerie handlowe. W mniejszych placówkach, takich jak Żabka, sklepy mogą być otwarte w niedzielę pod warunkiem, że "za ladą" stoi właściciel. Zakupy można zrobić także na stacjach benzynowych. Zakaz handlu nie obowiązuje również kin, restauracji i kawiarni. 

Istnieje możliwość, że już wkrótce dojdzie do zmian w przepisach o zakazie handlu w niedzielę. Rząd miał plan czasowego zniesienia obostrzeń w miejscowościach turystycznych. Na razie ten plan jednak porzucono. 

Więcej o:
Komentarze (15)
Niedziele handlowe 2020. Rząd jeszcze bardziej zaostrza przepisy. Kiedy zrobimy zakupy?
Zaloguj się
 • wikal

  Oceniono 13 razy 11

  I pisiarnia brnie dalej w swojej głupocie. Oczywiście nie odpuści najgłupszego choćby przepisu, który uchwaliła, bo nie. Bo to my, geniusze z Koziej Wólki, to wymyśliliśmy. To jest najgorsza wada matołków przy władzy - nieumiejętność przyznania się do błędu. Zapał w planowaniu ludziom stylu życia.

 • desperato

  Oceniono 4 razy 2

  zamknąć wszystkie sklepy, zapewne wpływy z VAT będą wyższe ...

 • burn74

  0

  Zaostrzać,podnosić ceny i podatki,zaciskać pasa,etc. - suteren z "+" i leniuchy wyborcze muszą nacieszyć się swoim wyborem.

 • pollako

  0

  To nie rząd zaostrza przepisy a robią to biskupi i Rydzyk.
  Będzie ustawa kościelna nakazująca chodzenia co niedziele do kościoła i daniu ofiary pienieżnej zgodnym z cennikiem parafii.

 • karol_wald

  0

  Ustawa nie była głupia, zamiast do sklepu chodzę na spacery. Ale powinny być wyłączone okresy turystyczne. Mieszkam 200 m od plaży, po co ludzie mają przepłacać 100% za napój czy lody skoro niedaleko jest sklep / supermarket.

 • fafikrafikpadre

  Oceniono 8 razy 0

  Dla mnie sklepy mogą być zamknięte we wszystkie niedziele, byleby tylko GW nie publikowała durnot kiedy będzie można zrobić zakupy.

 • dante_waw

  Oceniono 1 raz -1

  Ale rubryka "niedziele handlowe" w waszej gazecie nie zniknie???... Poniewaz wookol tego kultowego dzialu waszej publicystyki spontanicznie stworzyla sie spolecznosc internetowa z Adamem Jezierskim na czele...

 • lech40

  Oceniono 5 razy -1

  Droga Redakcjo Gazety,
  Bardzo dziękuję za uświadomienie mi i innym czytelnikom Gazety, że jesteśmy matołkami nie pamiętającymi czy najbliższa niedziela jest niedzielą handlową. To nowa świecka tradycja, która pozwala nazwać rzeczy po imieniu. Wiecie po prostu kto czyta Waszą gazetę i do kogo ją adresujecie. Taki lot nad kukułczym gniazdem.
  Proszę kontynuować ten cykl, a będę się czuł bezpiecznie nie zapominając z jaką niedzielą mam w aktualnym tygodniu do czynienia.
  Serdeczne pozdrowienia od mądrych czytelników Gazety!
  (Oczywiście mądrych nieco inaczej.)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX