W 2020 roku nowe zasady segregacji śmieci. Opłaty za wywóz znów mogą pójść w górę

W 2020 r. Polacy śmieci będą segregować w nowy sposób - kolejne samorządy będą bowiem wprowadzać pojemniki na bioodpady. Zmiana sposobu segregacji to nie będzie jedyna nowość. Za śmieci będziemy bowiem płacić więcej. Możliwe też, że czekają nas dalsze podwyżki.

>>> Zobacz także: Podwyżka cen za śmieci od 1 stycznia 2020 roku. To, co czeka nas, jest wielką niewiadomą"

Zobacz wideo

W 2020 roku większość Polaków czekają zmiany dotyczące segregacji śmieci. W zasadzie wszystkie samorządy będą bowiem musiały wprowadzić w życie nowe przepisy dotyczące ich wywozu.

Część gmin nowy sposób segregacji już wprowadziła, sporo władz lokalnych na zmiany ma jeszcze kilka miesięcy. Od nowego roku będą one jednak sukcesywnie wprowadzane na terenie całego kraju.

W 2020 r. śmieci po nowemu. Nowy pojemnik obowiązkowy

Oprócz pojemników, które już dobrze znamy, pojawi się dodatkowy, do którego wrzucać będziemy mogli resztki organiczne. Trafią tu owoce, warzywa, obierki, cięte kwiaty, roślinne resztki z talerzy takie jak np. ziemniaki, surówki etc.

Do brązowego pojemnika wrzucimy też skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, liście, gałązki, trociny. W szczegółach zakres odbieranych odpadów może się różnić dla poszczególnych samorządów. Te będą informować swoich mieszkańców o tym, jakiego rodzaju śmieci mogą trafiać do nowych koszy.

Warto podkreślić, że do pojemnika nie wolno wrzucać kości, tłuszczy i resztek zwierzęcych. Poza tym właściciele domów jednorodzinnych mogą kompostownik utworzyć we własnym zakresie - wtedy za korzystanie z dodatkowego pojemnika nie będą musieli płacić.

Segregacja nie jest już wyborem. Od 2020 roku opłata w górę nawet cztery razy

W 2020 roku większość gmin wprowadzi też przepisy, na mocy których obywatel nie będzie już mógł zadeklarować, że śmieci nie segreguje i godzi się za nie płacić więcej. Segregacja będzie obowiązkowa dla każdego.

Mało tego - ci, którzy uparcie nie będą segregować odpadów, muszą liczyć się z opłatą wyższą od dwóch do nawet czterech razy. Na takie ryzyko szczególnie narażeni są mieszkańcy domów wielorodzinnych. Teoretycznie wystarczy bowiem jeden niepokorny sąsiad, by wyższą opłatę musieli uiścić wszyscy.

Za śmieci drożej. W przyszłym roku możliwe kolejne podwyżki

Wywóz śmieci podrożał w tym roku znacząco, bo o 31 proc. - wynika z raportu "Wydatki mieszkańców na usługi komunalne w miastach powiatowych". Podwyżki, na które zdecydowała się większość samorządów, mogą jednak na pokrycie wszystkich kosztów związanych z segregacją odpadów nie wystarczyć.

Część władz wyższe ceny wprowadziła dopiero kilka tygodni temu - w Warszawie tuż przed końcem roku ustalono, że od lutego 2020 roku opłaty rosną o 300 proc. Podobnych przykładów nie brakuje - w Łodzi opłata za wywóz odpadów wzrasta z siedmiu do 24 zł. Władze Wałbrzycha podniosły stawkę od stycznia 2020 r. z 12 zł do 27 zł miesięcznie od osoby. Mieszkańcy Kielc liczyć się muszą z równie wielkim wzrostem - z 9,50 do ok. 20 zł. W Krośnie stawka za odbiór odpadów zmieni się z dziewięciu na 24 zł.

Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", jeszcze dwa lata temu niektóre samorządy płaciły za wywóz tony odpadów 200 zł za tonę. Dziś taka usługa kosztuje już nawet 850 zł, a w przyszłym roku koszty wynieść mogą nawet 1000 zł.

Czytaj też: Morawiecki obiecał niższe rachunki za śmieci. Nie dodał, że wielu może zapłacić dużo więcej

Czy już wprowadzone podwyżki wystarczą? Tego nie wiadomo. Przepisy, które dla Kowalskiego oznaczają zmianę segregacji śmieci, wpłyną też bowiem na firmy, które śmieci odbierają, segregują i spalają. Dziś trudno przewidzieć, na ile ich funkcjonowanie podrożeje.

Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy, w programie "Studio Biznes" wyjaśniał, że zagmatwanie przepisów jest na tyle duże, że kwestia cen jest wielką niewiadomą. Nie wiadomo też, jak na ceny odbioru śmieci wpłynie wzrost kosztów energii elektrycznej, płacy minimalnej czy inflacji.

Więcej o:
Komentarze (205)
W 2020 roku nowe zasady segregacji śmieci. Opłaty za wywóz znów mogą pójść w górę
Zaloguj się
 • muchitek

  Oceniono 31 razy 27

  Kiedyś śmieci były nie segregowane, wywóz kosztował X zł. Nastąpiła zmiana oraz podwyżki ponieważ śmieci są segregowane i wywóz droższy. Teraz jak ktoś nie segreguje to kolejna podwyżka, bo nie posegregowane. To ja się pytam, które w końcu powinny być droższe te nie segregowane czy posegregowane??

 • elq_1

  Oceniono 30 razy 26

  A ja pytam, dlaczego płacę horrendalne podatki i w zamian od tego "Państwa" nie otrzymuję NIC?
  Beneficjentami za to są menele, nieroby i rozpłodowcy oraz P*Sdzielska "waadza"!
  A teraz mam jeszcze płacić horrendalne kwoty za wywóz śmieci, który JEST OBOWIĄZKIEM Gminy, która to Gmina nie potrafi (nie chce?) zorganizować uczciwego przetargu i wianuje cwaniackie zmowy cenowe!

 • udet1124

  Oceniono 26 razy 22

  W wielu krajach segreguje się tylko na 3 kosze: Bio; szkło; metal+plastik+papier (i tak trzeba sortować).

 • siwywaldi

  Oceniono 29 razy 21

  Trzeba było być idiotą lub wręcz cynikiem, by wymyślić tyle frakcji, a zwłaszcza tę "bio". Bo o ile w budynkach jednorodzinnych jakoś to przejdzie, to dla mieszkańców bloków będzie oznaczało jedno, czyli PODWYŻKI NA FULL !
  Przecież NIKT nie będzie w kuchni o powierzchni 6 m2 trzymać aż pięciu pojemników, w tym jednego na obierki, skórki od jabłka czy fusy po herbacie, choćby z powodu muszek owocówek, które przy takiej wyżerce, będą się mnożyć w sposób niewyobrażalny. Niestety WIĘKSZOŚĆ wrzuci je do pojemnika "zmieszane" i tym samym wygeneruje stawkę maksymalną, o co samorządom chyba najwyraźniej chodzi :-)

 • 1234qwerty

  Oceniono 23 razy 19

  A kto przytula kasę z tysięcy ton sortowanego szkła , papieru , metali ??. Dawniej można było to sprzedać w punkcie i jakaś kasa była.

 • staszek_ptaszek

  Oceniono 18 razy 16

  Słyszę na forum jeden wielki lament DLACZEGO?
  Odpowiedź jest bardzo prosta - JESTEŚCIE DYMALNI TO WAS DYMAJĄ.
  Zaczynająć od kościoła a kończąc na rządzie!

 • peppers01

  Oceniono 22 razy 16

  zastanawiam się kto wpadł na pomysł tak skomplikowanego sytemu segregacji odpadów. Być może w teorii jest on idealnie proekologiczny jednakże jego złożoność powoduje w praktyce jego dalece idącą nieskuteczność. Zwyczajnie większość Polaków nie segreguje śmieci. I bynajmniej nie dlatego, że nie chce tego robić. Większość Polaków rozumie koniczność segregacji i chce ją wprowadzać w życie. Tyle tylko, że narzucone im przepisy/zasady są zbyt skomplikowane i zbyt uciążliwe.
  Jeśli naprawdę miałby sortować śmieci z zgodnie z zasadami to albo co chwila musiałbym biegać z którymś z wiaderek do altanki śmietnikowej lub zamienić całą moją kuchnię w jeden magazyn na odpady. Wiadamo- konieczne jest 5 lub 6 wiaderek. Myślę, że większość Polskich rodzin ma bardzo podobne odczucia. Przecież większość z nas, klasy średniej, mieszka po 4-5 osób na 2-4 pokojach z niewielką kuchnią. Pięć lub sześć wiaderek w kuchni? Naprawdę dziękuję.
  Czemu nie można wprowadzić prostego podziału odpadków na `przetwarzalne` i `nieprzetwarzalne`. Prosto i przyjemnie. Jestem niemalże pewien, że wówczas większość Polaków podjęłaby się ich segregacji. I problem by zniknął.
  A dalej, na poszczególne frakcje, to już niech sobie segregują specjalistyczne firmy. Przy obecnym poziome bezrobocia oraz zaawansowania technologicznego z pewnością znaleźliby się chętni do takiej pracy oraz maszyny będąca w stanie im w owej pracy pomóc.

 • gaciekesikowej

  Oceniono 20 razy 16

  "resztki z talerzy" i zaraz "Warto podkreślić, że do pojemnika nie wolno wrzucać kości, tłuszczy i resztek zwierzęcych." kto wymyśla takie głupoty??? w Belgii nie słyszałem o takowej segregacji, czy tylko w tym kraju ludzie ustalający te zasady nie mają żadnej wyobraźni?

 • six_a

  Oceniono 15 razy 15

  bioodpady są hitem w moim śmietniku osiedlowym. pomijam fakt, że otwarcie tego kontenera latem, grozi torsjami z powodu białych larw po wewnętrznej stronie klapy i wysypu much, to jeszcze w środku królują torby plastikowe. jak nam przypieprzą podwójną opłatę za ten bajzel, to się nie pozbieramy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX