Trzynasta emerytura w 2020 roku. Kiedy i dla kogo "trzynastki"? Ile będą wynosić?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem PiS, trzynaste emerytury mają zostać wypłacone już w kwietniu 2020 r. Informujemy, ile wynosić będą świadczenia w przyszłym roku oraz komu przysługują.

Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie wypłacona trzynasta emerytura, ale rząd PiS zamierza zrobić to jeszcze przed wyborami prezydenckimi, czyli w kwietniu 2020 roku. Głównym zarzutem wobec projektu ustawy o "trzynastkach" jest to, że środki finansowe na dodatkowe świadczenia pochodzić będą z przekształconego Funduszu dla Niepełnosprawnych

Zobacz wideo

Trzynasta emerytura. Ile będzie wynosić w 2020 roku? 

W 2019 roku dodatkowe świadczenie wynosiło 1100 zł brutto, czyli 888,25 zł na rękę. Według projektu ustawy "trzynastka" wynosić będzie równowartość minimalnej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2020 roku minimalne świadczenie z tego tytułu w 2020 roku to 1200 zł brutto, czyli 1026,69 netto. Emeryci do ręki otrzymają jednak nieco mniej, bo 981 zł. Wszystko dlatego, że od dodatkowej emerytury należny będzie podatek oraz składka zdrowotna. Dzięki temu rząd zarobi dwa mld zł.

"Trzynastka". Kto otrzyma świadczenie w przyszłym roku? 

Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w życie w 2019 roku dodatkową emeryturę otrzymają wszyscy emeryci i renciści należący do ZUS i KRUS, osoby pobierające zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne, rodzinne, inwalidzkie i wojenne. Ponadto na dodatkowy zastrzyk finansowy mogą liczyć świadczeniobiorcy emerytur pomostowych oraz świadczeń kompensacyjnych. 

Co istotne, osoby spełniające warunki otrzymają świadczenie automatycznie i nie będą musieli się uprzednio zgłaszać do ZUS. Według szacunków rządu dodatkową emeryturę otrzyma 9,8 mln emerytów i rencistów. Koszt tego wyniesie ponad 10 mld zł. 

Więcej o:
Komentarze (48)
Trzynasta emerytura w 2020 roku. Kiedy, dla kogo "trzynastki"? Ile będą wynosić?
Zaloguj się
 • krzych.korab

  Oceniono 32 razy 28

  Nie nazywajcie tego ochłapu 13 emeryturą. W komunie 13 pensja była wypłacana w takiej wysokości jak każda pensja.

 • hakatumbaitsumani

  Oceniono 26 razy 24

  Koniecznie w kwietniu, przed wyborami, trza dać kiełbasę prostaczkom.

 • plastikpiokio

  Oceniono 23 razy 19

  ta zapomoga niegodna by ją nazywać 13 emeryturą ----wstyd i na pohybel ---powinna być bez podatku i potrąceń tzw.składek nie wiadomo na co .

 • Oceniono 20 razy 16

  Trzynastka zawsze była w wysokości poborów z całego roku podzielona przez 12 miesięcy. Więc oczekuję w przyszłym roku 8998 zł

 • dobroslawa4

  Oceniono 16 razy 14

  W kwietniu..tuż przed komunią. I znowusz dziadkowie będą wniebowzięci..będzie za co kupić wnuczką prezenciki. Kasa jak znalazł. PIS dobrze kręci. .

 • kakkalakki

  Oceniono 14 razy 14

  Greta nie jadła przez dwa i pół miesiąca ,polski emeryt i rok wytrzyma.

 • tygrys102

  Oceniono 22 razy 14

  kpina z ciemniaków...wystarczy, by zwolnili podatku nasze emerytury... a tak łaskawcy trąbią, że nam coś dają...bandziory i złodzieje

 • je2bny

  Oceniono 22 razy 14

  >>>Twój komentarz został wysłany, pojawi się wkrótce.<<<

  Polityczne prostytuowanie się przed wyborami Dudy.

 • kataryniarski

  Oceniono 19 razy 13

  Jest plan by płacić dziadkom w wiadrach węgla (tak, ruskiego) i zapałkach, ale jeszcze nie wiedzą jak to propagandziści mają przedstawić w głównym wydaniu Dziennika Telewizyjnego jako sukces...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX