Ile zarabiają kierowcy zawodowi? Według raportu z branży przeciętnie 6300 zł na rękę

Kierowcy zawodowi zarabiają przeciętnie ponad 6 tys. zł netto - tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Polski Instytut Transportu Drogowego. Taka pensja wydaje się być spora, tyle że nie w całości jest to wynagrodzenie stałe. Podstawa może stanowić zaledwie jedną trzecią.

Polski Instytut Transportu Drogowego opublikował raport na temat pracy kierowców zawodowych. Znalazły się w nim wyniki ankiety dotyczącej zarobków, którą przeprowadzono zarówno wśród samych kierowców, jak i ich pracodawców (próba wyniosła 1170 osób).

Ile zarabia kierowca zawodowy

Raport ten przynosi kilka wniosków. Po pierwsze, mediana deklarowanych miesięcznych zarobków kierowców zawodowych rośnie (mediana to wartość środkowa, poniżej której jest połowa pracowników, a druga połowa powyżej, zwykłą średnią często zawyżają lub zaniżają skrajne dane). W 2017 roku wynosiła ona 4700 zł netto - czyli "na rękę", rok później 5000 zł, a w tym roku 6300 zł, co oznacza wzrost o ponad jedną czwartą rok do roku (pracodawcy w 2019 r. wskazali na kwotę nieco niższą - 6000 zł).

Zobacz wideo

Czy to dużo? Więcej niż przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Tyle że struktura wynagrodzeń kierowców jest specyficzna. Składają się one z podstawy oraz z premii i innych dodatków, które nie zawsze są oskładkowane. Według ankiety Polskiego Instytutu Transportu Drogowego, mediana podstawy w Polsce to nieco ponad 2000 zł (2064 zł) netto - według kierowców lub 2250 zł według ich pracodawców. Zdarza się, że ta podstawa stanowi mniej niż jedną trzecią pensji.W statystykach ujęci są też kierowcy międzynarodowi, którzy otrzymują diety - niepodlegające oskładkowaniu, co zatrudnieni mogą odczuć w przypadku urlopu, choroby, a docelowo emerytury (niższe składki to niższe świadczenia).

Inne składowe pensji mogą być przeróżne. Raport wymienia m.in. dodatek za pracę w weekendy, w nocy czy przy materiałach niebezpiecznych, premię za przejechane kilometry i premię za punktualność.

Na wysokość wynagrodzenia wpływa też rodzaj pojazdu. Kierowcy busów zarabiają mniej niż kierowcy zestawów z naczepą - mediana w badaniu wyniosła 6400 zł (wskazywali ją zarówno kierowcy, jak i ich pracodawcy). Na wyższe pensje mogą też liczyć ci, którzy obsługują ruch międzynarodowy.

Kierowców dramatycznie brakuje

Co jakiś czas pojawiają się wyliczenia ekspertów, którzy szacują, że na polskim rynku kierowców brakuje. I to bardzo. Według raportu PwC, już teraz potrzebnych jest 100 tys. pracowników w tym sektorze, a za trzy lata będzie to już 200 tys. 

To wynika z jednej strony z rozwoju branży logistyczno-transportowej, a z drugiej z niekorzystnej struktury wieku kierowców. W 2016 roku tylko 17 proc. z nich miało mniej niż 35 lat. Jak prognozują eksperci, do 2030 roku z rynku może ubyć nawet 40 proc. obecnych kierowców, tylko w związku z osiąganiem przez nich wieku emerytalnego.