Ile zarabiają kierowcy zawodowi? Według raportu z branży przeciętnie 6300 zł na rękę

Kierowcy zawodowi zarabiają przeciętnie ponad 6 tys. zł netto - tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Polski Instytut Transportu Drogowego. Taka pensja wydaje się być spora, tyle że nie w całości jest to wynagrodzenie stałe. Podstawa może stanowić zaledwie jedną trzecią.

Polski Instytut Transportu Drogowego opublikował raport na temat pracy kierowców zawodowych. Znalazły się w nim wyniki ankiety dotyczącej zarobków, którą przeprowadzono zarówno wśród samych kierowców, jak i ich pracodawców (próba wyniosła 1170 osób).

Ile zarabia kierowca zawodowy

Raport ten przynosi kilka wniosków. Po pierwsze, mediana deklarowanych miesięcznych zarobków kierowców zawodowych rośnie (mediana to wartość środkowa, poniżej której jest połowa pracowników, a druga połowa powyżej, zwykłą średnią często zawyżają lub zaniżają skrajne dane). W 2017 roku wynosiła ona 4700 zł netto - czyli "na rękę", rok później 5000 zł, a w tym roku 6300 zł, co oznacza wzrost o ponad jedną czwartą rok do roku (pracodawcy w 2019 r. wskazali na kwotę nieco niższą - 6000 zł).

Zobacz wideo

Czy to dużo? Więcej niż przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Tyle że struktura wynagrodzeń kierowców jest specyficzna. Składają się one z podstawy oraz z premii i innych dodatków, które nie zawsze są oskładkowane. Według ankiety Polskiego Instytutu Transportu Drogowego, mediana podstawy w Polsce to nieco ponad 2000 zł (2064 zł) netto - według kierowców lub 2250 zł według ich pracodawców. Zdarza się, że ta podstawa stanowi mniej niż jedną trzecią pensji.W statystykach ujęci są też kierowcy międzynarodowi, którzy otrzymują diety - niepodlegające oskładkowaniu, co zatrudnieni mogą odczuć w przypadku urlopu, choroby, a docelowo emerytury (niższe składki to niższe świadczenia).

Inne składowe pensji mogą być przeróżne. Raport wymienia m.in. dodatek za pracę w weekendy, w nocy czy przy materiałach niebezpiecznych, premię za przejechane kilometry i premię za punktualność.

Na wysokość wynagrodzenia wpływa też rodzaj pojazdu. Kierowcy busów zarabiają mniej niż kierowcy zestawów z naczepą - mediana w badaniu wyniosła 6400 zł (wskazywali ją zarówno kierowcy, jak i ich pracodawcy). Na wyższe pensje mogą też liczyć ci, którzy obsługują ruch międzynarodowy.

Kierowców dramatycznie brakuje

Co jakiś czas pojawiają się wyliczenia ekspertów, którzy szacują, że na polskim rynku kierowców brakuje. I to bardzo. Według raportu PwC, już teraz potrzebnych jest 100 tys. pracowników w tym sektorze, a za trzy lata będzie to już 200 tys. 

To wynika z jednej strony z rozwoju branży logistyczno-transportowej, a z drugiej z niekorzystnej struktury wieku kierowców. W 2016 roku tylko 17 proc. z nich miało mniej niż 35 lat. Jak prognozują eksperci, do 2030 roku z rynku może ubyć nawet 40 proc. obecnych kierowców, tylko w związku z osiąganiem przez nich wieku emerytalnego.

Więcej o:
Komentarze (33)
Ile zarabiają kierowcy zawodowi? Według raportu z branży przeciętnie 6300 zł na rękę
Zaloguj się
 • Tadeusz Urbańczyk

  Oceniono 12 razy 10

  Kierowcą tira pracuje średnio po 13-15 godzin czyli jak na dwa etaty. Czyli podzielcie ten zarobek na dwa. Z braku ruchu i zdrowego odżywiania traci szybko kondycję i zdrowie. Z braku czasu dla bliskich staje się banitą,obcym człowiekiem. Jego rodzina to koledzy kierowcy w pracy. Jest atakowany z każdej strony przez służby jak policja celnicy ITD BAG czy żonę jeżeli zdążył się ożenić. To praca dla samotników,desperatów,naiwnych,kawalerów itp. Kto teraz z młodych garnołby się na taki niwdzięczny zawód? Poświęcenie się i pozostawienie swoich młodych pięknych lat na drogach nie jest warte tych pieniędzy. To życie marynarza.

 • janczar0

  Oceniono 4 razy 4

  Kto wlicza dietę do wynagrodzenia kierowcy?
  Dieta to kwota na wyżywienie z tytułu delegacji a nie zarobek!!!

 • udet1124

  Oceniono 7 razy 3

  Dieta to nie wynagrodzenie a pokrycie kosztow. Niemiec spi w motelu a inni w kabinie.

 • kler-killer

  Oceniono 2 razy 2

  Daj mi dobrego C+E za 7500 na rękę, podwójna obsada, codzienne zjazdy na bazę, wolne weekendy. Do tego napiwki od klientów minimum 100 pln dziennie na głowę.
  Auta nie starsze niz 4 lata, wyłącznie automaty.

 • wejsunek35

  Oceniono 3 razy 1

  W sumie żadne pieniądze jak za taką pracę.

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 5 razy 1

  Minus mandaty, a te sięgają przeciętnie kilkaset euro na międzynarodówce, minus ryzyko utraty życia. lub zostania inwalidą, ginie więcej kierowców niż górników, a składki na zus minimalne co wiąże się z minimalnymi świadczeniami i rentami w razie inwalidztwa i choroby, a te na pewno będą po życiu na 2 metrach kwadratowych powierzchni, więzień ma więcej. Minus duże ryzyko utraty wolności za spowodowanie wypadku. Bo kto winny? Jak zwykle kierowca, który jest przysłowiowym chłopcem do bicia i ukarania, chociaż wypadek to zjawisko złożone. Czy trafił kiedykolwiek do więzienia jakiś idiota odpowiedzialny za oznakowanie dróg, który np. na odcinku 1 km zmienia cztery razy ograniczenie prędkości, albo buduje drogi, gdzie trzeba zjechać połową koła z asfaltu aby się minąć z drugą ciężarówką, a jeszcze są pochyłe drzewa przy drodze i można o nie zaczepić. A lusterko to wydatek rzędu kilku tysięcy zł i często pracodawcy obciążają kierowcę. To samo ze sprawami związanymi z brakiem i uszkodzeniem towaru. dokumentami itd, a jeszcze nastąpiła moda w hipermarketach, że to kierowca ma rozładować towar na magazyn. W tej pracy nie ma czasu aby zjeść, umyć zęby, iść do dentysty z którym trzeba się wcześnie umówić, a nie wiadomo kiedy się będzie w domu. Żona w domu musi wykonywać prace, które zwykle robi mężczyzna. A płaca jest dlatego relatywnie wysoka, bo jest nie ozusowana, co wiąże się z późniejszą biedą.

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 2 razy 0

  Czekamy na kolejny artykuł z cyklu "dlaczego rzuciłem socjologię i postanowiłem się realizować jako kierowca".

 • 4ted

  Oceniono 4 razy 0

  6000 netto zarabia kierowca pracując odpowiednik etatu czyli 40g/tygodniowo?
  Pracując czyli wykonując pracę dla pracodawcy, tzn siedząc za kółkiem.
  Tego dziennikarzyna nie napisał, a mam silne wrażenie, że kierowca zawodowy siedzi za kółkiem nieco więcej.

 • mjuhbun

  Oceniono 16 razy 0

  gdyby kierowca zawodowy pracował tyle co nauczyciel to by zarobił 600 złotych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX