Uwaga na przelewy w Sylwestra i Nowy Rok. Utrudnienia i opóźnienia w przelewach i BLIK

Na przełomie roku ciężej będzie wykonać przelewy. Jeśli zależy nam na przekazie pieniężnym przed 2 stycznia, należy wykonać go jeszcze dzisiaj lub skorzystać z przelewu natychmiastowego. Tej opcji nie dotyczą noworoczne zmiany.
Zobacz wideo

W okresie noworocznym system Elixir działa na innych zasadach. Krajowa Izba Rozliczeniowa zaleca zaplanowanie przelewów wcześniej. Jeśli więc ktoś planuje zapłacić zaległe rachunki, należy zrobić to dzisiaj, ponieważ 1 stycznia darmowe przekazy pieniężne nie będą wykonywane. Można wtedy skorzystać z opcji Elixir Express. Są to przelewy natychmiastowe, których noworoczne zmiany nie obowiązują. Należy jednak mieć na względzie to, że w większości banków przelewy te są dodatkowo płatne. Na tym rozwiązaniu bazują także płatności BLIK, które nie będą obsługiwane w niektórych bankach: Banku BPS, Banku Pocztowym, Citi Handlowym, Getin Noble Banku oraz SGB Banku.

Przelewy w Sylwestra i Nowy Rok - kiedy jest księgowanie?

Odpowiedzialny za przelewy system Elixir obsługuje w Polsce KiR. Rozliczenia między bankami wykonywane są standardowo w trzech sesjach księgowania w dni robocze: o 9.30, 13.30 oraz 16.00. System nie obsługuje transakcji w dni wolne od pracy, warto zapamiętać to na przyszłość. W Sylwestra system także pracuje na innych zasadach. 

31 grudnia w systemie Elixir odbywają się dwie sesje rozliczeniowe. Przelewy zlecone w tych dniach po godz. 13.30 zostaną rozliczone w ramach porannej sesji pierwszego dnia roboczego, tj. 2 stycznia. Dokładne terminy przekazywania zleceń klientów do rozliczenia zależą od polityki poszczególnych banków w zakresie księgowania transakcji

 - mówi Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR. System Euro Elixir w Sylwestra 31 grudnia jest rozliczany bez zmian w sześciu sesjach, ale nie będzie działał 1 stycznia.

Więcej o: