Przedsiębiorcy od 1 stycznia 2020 r. zyskają prawo do popełnienia błędu. Chodzi o kilkaset tysięcy firm

Od początku 2020 r. wejdzie w życie część reguł z tzw. Pakietu Przyjazne Prawo. Jedną z nich jest prawo do popełnienia błędu przez początkujących przedsiębiorców. Dzięki niemu zamiast mandatu czy kary przedsiębiorca będzie mógł liczyć tylko na pouczenie. Przywilej jest jednak obwarowany dodatkowymi zastrzeżeniami.

Kto ma prawo do popełnienia błędu?

Prawo do popełnienia błędu zacznie przysługiwać 1 stycznia 2020 r. przedsiębiorcom zarejestrowanym w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będzie obowiązywało jednak wyłącznie przez rok do dnia rozpoczęcia pierwszej działalności gospodarczej. Roczne prawo do popełnienia błędu otrzymają także przedsiębiorcy, którzy ponownie rozpoczęli działalność po upływie co najmniej 36 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia.

Szacuje się, że z rozwiązanie będzie dostępne dla ok. 300 tys. przedsiębiorców. 

Na czym polega prawo do popełnienia błędu?

Gdy przedsiębiorca naruszy przepisy prawa związane z wykonywaną działalnością gospodarczą, przed nałożeniem na niego mandatu karnego albo administracyjnej kary pieniężnej zostanie wezwany do usunięcia naruszenia prawa i jego skutków w wyznaczonym terminie.

Jeśli to zrobi, organ/inspektor/funkcjonariusz itd. odstąpi od wymierzenia mu kary.

Prawo do popełnienia błędu będzie dotyczyło różnych zaniedbań i naruszeń - nie tylko dotyczących przepisów podatkowych, ale także np. sanitarnych czy prawa pracy.

Uwaga na wyjątki

Prawo do popełnienia błędu ma kilka ważnych ograniczeń. Nie dotyczy m.in. sytuacji, gdy:

 • przedsiębiorca dostanie mandat karny w wyniku kontroli drogowej,

 • naruszenie przepisów prawa jest rażące,

 • przedsiębiorca dopuścił się "recydywy", tj. ponownie naruszył jakieś przepisy,

 • nie można usunąć naruszenia prawa lub jego skutków,

 • konieczność nałożenia mandatu lub kary wynika bezpośrednio z przepisów unijnych lub ratyfikowanej umowy międzynarodowej,

 • naruszenie przepisów polega na tym, że działalność gospodarcza jest wykonywana bez wymaganej koncesji, zezwolenia, pozwolenia, zgody czy wpisu do rejestru działalności regulowanej, albo niezgodnie z taką zgodą, zezwoleniem czy pozwoleniem.

>>> Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (23)
Przedsiębiorcy od 1 stycznia 2020 r. zyskają prawo do popełnienia błędu. Chodzi o kilkaset tysięcy firm
Zaloguj się
 • izopropanol

  Oceniono 16 razy 16

  Tiaa, to jeszcze mi powiedzcie jak ktoś na JDG, który sam próbuje ogarnąć ten pierdylion wzajemnie sie wykluczających i coraz to nowych przepisów , ma jakiegoś nie naruszyć, czy tego chce czy nie. Jak sami przepisodawcy nie ogarniają co piszą, vide ostatni hit, czyli mikrorachunek . Łaskawcy, jak w kawale o Stalinie i kichającym dziadku........

 • jkmjkm

  Oceniono 10 razy 10

  Przecież to czysty absurd. Coraz bardziej komplikują przepisy, tak że NIKT nie jest w stanie tak do końca się w nich połapać i łaskawie dają "prawo popełnienia błędu" przez rok, pod ilomaś tak warunkami. Śmiać się, czy płakać?

 • rozterka47

  Oceniono 9 razy 9

  Państwo samo nie panuje nad bałaganem prawnym a chce karać przedsiębiorców ?
  Bałagan z mikrorachunkiem , z BDO , można mnożyć . To nie jest żadne przyjazne ani prawo ani państwo .
  Obywatel , który z własnej inicjatywy dostrzega i naprawia błąd nie powinien być karany .

 • ltte

  Oceniono 5 razy 5

  Czy nie powinien być rok od zmiany przepisów, a nie od rozpoczęcia działalności?

 • iroman51

  Oceniono 5 razy 5

  To są bzdury z ministerstwa finansów wyszło zarządzenie mówiące iż 85 % firm kontrolowanych musi mieć domiar i tak to wygląda

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 7 razy 5

  "W ciągu pierwszego roku". Dlaczego konkretnie finansujemy ludzi, którzy nas upokarzają? Może mi ktoś przypomnieć? To jest jakieś sado-maso, tak?

 • P L

  Oceniono 4 razy 4

  Ludzkie państwo. Rozstrzela tylko doswiadczonych

 • ankawwa

  Oceniono 6 razy 4

  Dziękujemy Wam, ŁASKAWCY !!!

 • zzz098

  Oceniono 3 razy 3

  A jak ktoś prowadzi działalność więcej niż rok to już błędu nie może popełnić? Niby dlaczego. Urzędy się mylą mimo, że działają od lat i teoretycznie nie powinny się już mylić. Bzdura kompletna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX