Prawo do popełnienia błędu zacznie przysługiwać 1 stycznia 2020 r. przedsiębiorcom zarejestrowanym w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będzie obowiązywało jednak wyłącznie przez rok do dnia rozpoczęcia pierwszej działalności gospodarczej. Roczne prawo do popełnienia błędu otrzymają także przedsiębiorcy, którzy ponownie rozpoczęli działalność po upływie co najmniej 36 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia.
Szacuje się, że z rozwiązanie będzie dostępne dla ok. 300 tys. przedsiębiorców.
Gdy przedsiębiorca naruszy przepisy prawa związane z wykonywaną działalnością gospodarczą, przed nałożeniem na niego mandatu karnego albo administracyjnej kary pieniężnej zostanie wezwany do usunięcia naruszenia prawa i jego skutków w wyznaczonym terminie.
Jeśli to zrobi, organ/inspektor/funkcjonariusz itd. odstąpi od wymierzenia mu kary.
Prawo do popełnienia błędu będzie dotyczyło różnych zaniedbań i naruszeń - nie tylko dotyczących przepisów podatkowych, ale także np. sanitarnych czy prawa pracy.
Prawo do popełnienia błędu ma kilka ważnych ograniczeń. Nie dotyczy m.in. sytuacji, gdy:
>>> Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]