Kolejne firmy muszą przystąpić do PPK. Czas na rejestrację mija w kwietniu. Zmiany dotyczą milionów

Nowy etap Pracowniczych Planów Kapitałowych. PPK będą musieli tworzyć właściciele średnich firm, zatrudniających od 50 do 250 osób. Zmiany dotkną dwóch milionów obywateli.

>>> Zobacz także: Rząd zachęca Polaków do PPK. O co chodzi w reformie systemu emerytalnego?

Zobacz wideo

Od 1 stycznia 2020 pracodawcy zatrudniający od 50 do 250 osób mają obowiązek wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tym samym rozpoczyna się druga tura wdrażania PPK. Pierwsza, wprowadzona w zeszłym roku, objęła firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników.

PPK nie porwał Polaków? Mniej pracowników chce oszczędzać dodatkowo

Czy pierwszy etap wprowadzania emerytalnego programu był sukcesem? Sądząc po wynikach można w to wątpić - do PPK przystąpiło bowiem zaledwie 39 procent uprawnionych - poinformował niedawno prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Szef PFR dodał też, że włącznie z uczestnikami Pracowniczych Programów Emerytalnych wynik jest lepszy. Ale tylko odrobinę, bo łączna liczna partycypujących wynosi 41 procent z 3 milionów uprawnionych.

20 tysięcy firm ma czas do 24 kwietnia

Teraz z PPK musi zmierzyć się 20 tysięcy średnich przedsiębiorstw. Firmy mają czas do 24 kwietnia tego roku na podpisanie umowy o zarządzanie środkami z PPK z jedną z 20 uprawnionych do tego instytucji finansowych. Zmiany dotkną łącznie dwóch milionów pracowników.

PPK to "najlepszy sposób oszczędzania"?

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk przypomina, że Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo. Zwraca uwagę, że PPK z perspektywy indywidualnej osoby jest najlepszym sposobom oszczędzania. Pracownik odkładając część swojej pensji drugie tyle otrzymuje od pracodawcy i państwa.

Czytaj też: Pracownicze Plany Kapitałowe. Zostać w PPK czy się wypisać? Odpowiedz sobie na trzy proste pytania

Dla zatrudnionych udział w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest dobrowolny.Wprawdzie pracownicy w wieku od 18 do 55 lat są do nich zapisywani automatycznie, ale mogą zadeklarować, że nie chcą uczestniczyć w programie. Dla pracodawców natomiast jest to obowiązek.

Więcej o: