Zmiany dla małych firm w 2020 roku. Niższe składki do ZUS, koniec zatorów i wiele innych

Ministerstwo Rozwoju poinformowało o tym, jakie zmiany przygotowało dla małych firmy w 2020 roku. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wielu przywilejów, jak chociażby mały ZUS Plus czy prawo do błędu.
Zobacz wideo

Początek nowego roku zawsze wiąże się z wejściem w życie wielu nowych przepisów. W 2020 roku Ministerstwo Rozwoju przygotowało szereg zmian, które mają ułatwić życie małym przedsiębiorcom odpowiadającym w dużym stopniu za rozwój polskiej gospodarki. Mały ZUS Plus oraz duża część Pakietu Przyjazne Prawo to tylko część z nich, a jak zapowiadają przedstawiciele resortu, to dopiero początek. 

Zmiany, które wejdą w życie w 2020 roku przygotowaliśmy dla przedsiębiorców i w konsultacji z nimi. Podobnie będzie w przypadku kolejnych naszych inicjatyw

- tłumaczył wiceminister rozwoju, Marek Niedużak

Zmiany dla małych firm w 2020 roku. Od 1 stycznia ograniczenie zatorów płatniczych

Pierwszą zmianą jest ustawa, której celem jest ograniczeniem zatorów płatniczych oraz wzmocnienie roli wierzycieli. Dlatego też wprowadzono krótsze limity terminów płatności w transakcjach pomiędzy zainteresowanymi stronami. Ponadto, poszkodowani będą mieli prawa do ulg podatkowych, a na spółki przeciągające terminy spłaty będą nakładane kary finansowe przez UOKiK. Jak czytamy na stronie ministerstwa, z problemem z nieterminowych płatności zmaga się nawet 80 proc. przedsiębiorstw. Należy jednak pamiętać, że dla mniejszych firmy często wiąże się to z zachwianiem płynności finansowej. 

Wraz z początkiem nowego roku w życie weszła część Pakietu Przyjazne Państwo, którego celem jest właśnie pomoc najmniejszym przedsiębiorstwom. Najważniejsze rozwiązania PPP to: 

  • prawo do popełnienia błędu - nowi przedsiębiorcy otrzymywać będą pouczenie, a nie kary pieniężne za drobne przewinienia, 
  • rozszerzenie definicji rzemieślnika,
  • naukowcy z zagranicy otrzymają prawo do wykonywania działalności gospodarczej w Polsce
  • badania sanitarno-epidemiologiczne na własny wniosek pracowników gastronomii
  • gwarancai bezpieczeństwa bytowego w czasie prowadzonej wobec firm egzekucji komorniczej

Pełną listę zmian z zakresu Pakietu Przyjazne Państwo wraz z ich wyjaśnieniem można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju

Kolejne zmiany dla małych firm już wkrótce. Mały ZUS Plus już od przyszłego miesiąca 

Najważniejszą zmianą jest jednak wprowadzenie od 1 lutego 2020 roku małego ZUS-u Plus, który sprawi, że z takie sposobu rozliczania składek skorzystać będzie mogło więcej małych przedsiębiorstw. Nowelizacja ustawy przewiduje, że z małego ZUS-u Plus skorzystać mogą przedsiębiorcy, których roczne przychody nie są wyższe niż 120 tys. zł oraz ok. 6 tys. zł dochodu na miesiąc. W minionym roku kwotą graniczną było 63 tys. zł. 

>>> Dowiedz się więcej: Mały ZUS plus już wkrótce wchodzi w życie. Do kiedy należy złożyć ważny wniosek?

Ponadto, przedsiębiorcy mogą liczyć na IP box, czyli 5 proc. stawki podatkowej, według której można rozliczać dochody uzyskane w 2019 roku z komercjalizacji wytworzonych bądź rozwiniętych i udoskonalonych praw własności intelektualnej. Ministerstwo reklamuję ulgę, twierdząc, że dzięki niej Polska należy do krajów najbardziej przyjaznych pracom badawczo-rozwojowych.

Okazuje się jednak, że to dopiero początek zmian, jakie czekają małe firmy w 2020 roku. - W planach na następne miesiące mamy kolejne ułatwienia dla polskich firm - zaznacza minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz. 

Więcej o: