Autostrada A4 tańsza od 1 stycznia. Niestety nie dla wszystkich kierowców

Autostrada A4 na odcinku Kraków-Katowice będzie przez kilka miesięcy tańsza dla osób korzystających z automatycznych systemów płatności. Stalexport, zarządca trasy, chce w ten sposób zachęcić do korzystania z systemów Autopay, A4Go i Telepass.
Zobacz wideo

Od 1 stycznia do końca marca przejazdy z Krakowa do Katowic autostradą A4 będą tańsze dla osób, które zdecydują się na płatność automatyczną. Stawki mają być zbliżone do tych, jakie obowiązywały na tej trasie dekadę temu. Pojazdy z pierwszej kategorii zapłacą za przejazd 7 zł, kategoria druga to wydatek 17 zł, a kierowcy, których auta objęte są czwartą oraz piątą kategorią uiszczą 30 zł za przejazd. Na każdej bramce można zaoszczędzić od 3 do 5 zł.  Nie zmieniają się stawki dla osób, które płacą w okienku.

Kierowcy, którzy już postawili na nowoczesne metody płatności, doceniają komfort błyskawicznych transakcji i braku kolejek na przystosowanych do automatycznych płatności bramkach. Upowszechnienie automatycznych metod wnoszenia opłat to najlepsza i jedyna w tej chwili droga do znaczącego skrócenia czasu przejazdu przez place poboru opłat, zwłaszcza w okresie wzmożonego ruchu

- mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexportu, zarządcy śląsko-małopolskiego odcinka autostrady A4. Rozwiązanie ma zachęcić kierowców do korzystania z nowoczesnych rozwiązań, które upłynnią ruch na bramkach. Czechowski dodaje, ze jeśli liczba kierowców korzystających z automatycznych płatności wzrośnie, to zostanie zwiększona liczba bramek przeznaczonych wyłącznie dla osób używających tego rozwiązania. Póki co jest jedna taka bramka, skrajnie po lewej.

Automatyczne płatności na A4 to szybkość, wygoda i oszczędność

Korzystając z tych rozwiązań, przez bramki na autostradzie przejedzie się szybko i sprawnie. Szlaban podnosi się automatycznie, niezależnie z jakiego rozwiązania skorzystamy. Aplikacja Autopay pozwala zarejestrować pojazd w bazie, a następnie połączyć numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą. Kamera skanuje nasze tablice, automatycznie otwiera szlaban i pobiera opłatę z konta. A4Go z kolei to urządzenie, które dzięki antenie komunikuje się ze szlabanem i go otwiera. Tutaj płatności działają w formie przedpłaty. Zasilone wcześniej konto jest automatycznie obciążane kosztami przejazdu.

Więcej o: