Ropa naftowa gwałtownie drożeje. To efekt ataku USA, w którym zginął kluczowy irański generał

Notowania ropy naftowej w piątek rano nagle zaczęły rosnąć o ponad 3 proc. Nad ranem polskiego czasu Amerykanie przeprowadzili atak w Bagdadzie. W ostrzale rakietowym zginął Kassem Sulejmani, jeden z najpotężniejszych ludzi w Iranie.

Reakcja rynkowa na atak Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie była błyskawiczna. Ropa naftowa zaczęła silnie drożeć. Tuż przed 7:00 polskiego czasu notowania zarówno amerykańskiej ropy typu WTI, jak i europejskiej typu Brent, szły w górę o ponad 3 proc., osiągając najwyższy poziom od sierpnia.

Ropa naftowa gwałtownie drożeje

Notowania ropy naftowej typu WTI.Notowania ropy naftowej typu WTI. Źródło: Investing.com

Notowania ropy naftowej typu Brent.Notowania ropy naftowej typu Brent. Źródło: Investing.com

Surowiec drożeje z powodu obaw o możliwe zakłócenia w dostawach surowca. Bliski Wschód, a szczególnie cieśnina Ormuz, to wąskie gardło, przez które przechodzi około jednej trzeciej światowego transportu ropy. Zdarzają się tam blokady i ataki na tankowce, jesienią doszło do ataku na rafinerie naftowe Arabii Saudyjskiej, o który Saudyjczycy oskarżyli Iran.

Donald Trump wydał rozkaz do ataku. Zginął kluczowy irański generał

Napięcie na Bliskim Wschodzie właśnie silnie wzrosło. Na osobiste polecenie prezydenta Donalda Trumpa, siły USA przeprowadziły atak rakietowy w Bagdadzie z wykorzystaniem drona. W ostrzale zginął kluczowy wojskowy Iranu, generał Kassem Sulejmani, dowódca irańskich jednostek specjalnych Al-Kuds. Razem z nim zginął też szef irackiej milicji Kataib Hezbollah.

Amerykanie uzasadniają atak koniecznością udaremnienia kolejnych zamachów strony irańskiej na cele USA. Irański minister spraw zagranicznych Javad Zariff określił z kolei te działania jako "wyjątkowo niebezpieczną i głupią eskalację napięcia w regionie" i podkreślił, że Stany Zjednoczone będą odpowiedzialne za wszelkie jej konsekwencje.

Napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Iranem rośnie niemal od kiedy Donald Trump wycofał USA z porozumienia nuklearnego, zawartego między Teheranem a sześcioma mocarstwami: USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami.

Zobacz wideo
Więcej o: