Komentarze (152)
Dania ustanowiła rekord. Prawie połowa energii w 2019 r. pochodziła z wiatraków
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • maxthebrindle

  Oceniono 7 razy 1

  'wyprodukować ilość prądów potrzebną'
  I są to różne prądy: zielone, niebieskie, prawicowe i lewicowe...
  'Dania zredukuje redukcję gazów cieplarnianych o 70 proc.'
  Bo teraz redukcja idzie zbyt szybko i Polska wypada na tym tle bardzo źle. A że Duńczycy cenią sobie Polaków, wiec zredukują redukcję, żeby Mateusz sypiał lepiej...
  Redaktorze DM - piłeś, nie pisz. Albo przynajmniej poproś kogoś, kto ma jakiekolwiek pojęcie o pracy dziennikarza, żeby to sprawdził przed publikacją...

 • iq120

  Oceniono 11 razy 1

  Co za bzdura. Czy DM robiący za autora zastanowił się skąd reszta energii? Jaki jest rzeczywisty bilans energetyczny Danii? Gdzie i w jaki sposób Dania gromadzi nadwyżki energii z wiatru który wieje kiedy chce i jak chce?
  Pewnie Dania wkrótce będzie w stanie mieć 100% energii z wiatru w zapotrzebowaniu netto, ale i tak będzie musiała mieć taką samą rezerwę energetyczną w klasycznej energetyce. Co wtedy? Podpowiem DM. Dania kupi ten prąd w Niemczech (chociaż to nie takie pewne, bo oni też chcą być na wiatr), Skandynawii lub w Polsce.

 • rudy_63

  0

  Dziwne Dania ma najwyższe ceny energii elektrycznej w Europie (dane za 2018) drugie są Niemcy. W Polsce energia elektryczna ponad 2 razy tańsza.

 • stiopagnomkin

  Oceniono 6 razy 0

  Czy Autor może zdradzić , skąd wziął dane, że w Irlandii 28 proc zużywanej energii pochodzi z wiatraków? Ja w irlandzkiej telewizji widziałem liczbę 12 procent, i to ze wszystkich źródeł odnawialnych, nie tylko z wiatru.

 • a.k.traper

  Oceniono 8 razy 0

  Polska potrzebuje energii elektrycznej ale elektrownie wiatrowe, solarne i wodne moga być tylko uzupełnieniem elektrowni jadrowych ze względu na warunki naturalne, szkłem tyłka nie podetrzesz chociaż próbować można.

 • sselrats

  Oceniono 1 raz -1

  Znowu mieli farta.

 • dlugi48

  Oceniono 9 razy -1

  Aj waj, Dania pobiła rekord! Jakby San Marino postawiło sobie wiatrak to byłoby 90%

 • qawsedrftg

  Oceniono 9 razy -1

  2013, Barbórka:

  Uroczystą Mszą świętą w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu rozpoczęła się dzisiaj wizyta premiera Donalda Tuska oraz wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej. Następnie o godz. 11.00 prezes Rady Ministrów wraz ze swoim nowym zastępcą wzięli udział w Centralnej Akademii Barbórkowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., podczas której wręczono odznaczenia zasłużonym górnikom.

  - Dzień świętej Barbary kojarzy się każdemu Polakowi ze Śląskiem - rozpoczął przemowę Donald Tusk. - Polskie górnictwo to nie jest przeszłość, to nie są izby pamięci. Dzisiaj wyraźniej, niż kilka lat temu, widzimy jak ważne jest to, co robicie dla Polski - zwrócił się do górników. Premier zauważył, że górnicy są być może najbardziej potrzebną klasą zawodową w Polsce z punktu widzenia interesu całego narodu. - Wasza praca, wasz wysiłek jest godny najwyższego szacunku, nie tylko dlatego, że narażacie swoje życie i zdrowie, nie tylko dlatego, że to najcięższa robota, jaką można sobie wyobrazić, nie tylko dlatego, że pielęgnujecie piękne tradycje swojego zawodu. Wasz wysiłek, wasza praca są godne najwyższego szacunku przede wszystkim dlatego, że jesteście dziś Polsce bardzo potrzebni - mówił Donald Tusk.Premier pokreślił istotne znaczenie węgla i kopalni śląskich dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i nawiązał do obecnej sytuacji Ukrainy, która jest uzależniona energetycznie od Rosji, co ogranicza jej niepodległość. - Węgiel jest naszym polskim skarbem - nie jest to slogan - zapewnił Donald Tusk i dodał, że bez polskiego węgla, bez skutecznych i efektywnych technik jego wydobycia i przerabiania, Polska dzisiaj nie byłaby tak pewna swojej niepodległości i niezależności.

  Https://www.tuzory.pI/wiadomosci,barborka-2013-donald-tusk-i-elzbieta-bienkowska-odwiedzili-kwk-krupinski-w-suszcu,wia5-3266-6010.html

  2019:
  Spowalnianie procesu odchodzenia od węgla oznacza śmierć kolejnych tysięcy polskich dzieci - powiedział w środę w Gdańsku b. premier i b. przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas promocji swojej książki pt. „Szczerze” w Europejskim Centrum Solidarności.

  Https://wiadomosci.dziennik.pI/polityka/artykuly/615904,tusk-spowalnianie-odejscie-wegiel-smierc-polska-dzieci.html

 • qawsedrftg

  Oceniono 5 razy -1

  Różni "mądrzy" tu PiSzą na wzmiankę o Chinach: to ty nie wiesz że Chiny są teraz eko? Panele i wiatry? Hmmmm....

  Https://www.wired.com/story/china-is-still-building-an-insane-number-of-new-coal-plants/

 • gadolinn

  Oceniono 2 razy -2

  "Koszt inwestyci ma wynieść od 299 do 300 mld koron duńskich, czyli ok. 30-45 mld dolarów"

  Poprawcie te 299 na 200

 • michals-3

  Oceniono 13 razy -3

  Kraj tak mały i wietrzny jak Dania może sobie stawiać wiatraki, dla reszty świata to jest ślepa uliczka. Przyszłość to energia słoneczna i jądrowa.

 • qawsedrftg

  Oceniono 14 razy -4

  Z "uchodźcami" nie wyszło...
  Z dżenderami nie wyszło...
  To spróbujmy z klimatami!

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 15 razy -5

  >Dania ustanowiła rekord. Prawie połowa energii w 2019 r. pochodziła z wiatraków

  A jak nie wieje to gaszą światło.

 • polakpl

  Oceniono 19 razy -5

  W Danii prawie cały czas wieje, kto był ten wie.

  W Polsce nikt nie zakazał wiatraków. Można je budować, problem w tym że się komercyjnie nie opłacają. Rząd PiSu zniósł tylko dotacje do nich. Ale jak masz kasę to buduj... tylko że przedsiębiorcy umieją liczyć.

 • ncs299

  Oceniono 21 razy -5

  Za jedną trzecią tej sumy mogliby postawić sobie jedną elektrownie atomową i rozwiązać problem. Zamiast tego budują wyjątkowe szkodzące środowisku elektrownie wiatrowe. Odebranie takiej ilości energii z wiatru zaburza cały cykl ruchu powietrza, co może zaburzyć globalny klimat. Bardzo nierozważne i samolubne postępowanie Duńczyków.

 • bellum-omnium-contra-omnes

  Oceniono 16 razy -6

  Prawie połowa energii w 2019 r. pochodziła z wiatraków.
  I nawet znany jest powód:
  TAM WIEJE OD MORZA PÓŁNOCNEGO JAK W PRZYSŁOWIOWYCH KIELCACH NA DWORCU... czego już o Polsce powiedzieć nie można. I dlatego są tam właśnie wiatraki a nie panele słoneczne, bo słońca tam niewiele... czyli też jak w Polsce.
  Co innego Sahara: tam nie wieje, ale słońca jest aż za dużo... więc nikt tam nie stawia wiatraków.

  Czy leming ogarnął?

 • Atanazy Bazakbal

  Oceniono 14 razy -8

  przecież te wiatraki są szkodliwe dla środowiska. zabijają ptaki, emitują hałas. ten hałas (na 100%) szkodzi rybkom, którym w tym hałasie nie (ze)chce się rozmnażać. badania, które to "udowodnią" zasponsoruje firma, która zamiast wiatraków wybuduje (pewnie) w morzu ogniwa stężeniowe, które dadzą prąd jeszcze droższy, ale "ratujący planetę". za 10 lat w GW "ekspert" napisze artykuł, o tym że dania likwiduje szkodliwe środowiskowo wiatraki, a zamiast tego będzie stawiać ogniwa stężeniowe. to szaleństwo nie skończy, póki gazetowi "eksperci", są formatu "ekspertów" komisji macierewicza, bo "ciemny lud wszystko kupuje".

 • qawsedrftg

  Oceniono 16 razy -8

  Po co to wrzucać przez kilka dni, kasując komentarze? Oczywiście "mądrzy" będą piszczeć o naszym węglu. Cytować EUgeniusza Dona Tuska z Barbórki 2013?

  W Polsce tylko w niewielu miejscach sezonowo prędkość wiatru przekracza 2,5 m/s, co uznawane jest za minimum[11], aby mogły pracować urządzenia prądotwórcze wiatraków energetycznych. Średnia prędkość wiatrów wynosi 2,8 m/s w porze letniej i 3,8 m/s w zimie. Konsekwencją niskiej wietrzności jest to, że elektrownia wiatrowa wybudowana w Danii dostarczy 100 kW (kilowatów), podczas gdy taka sama elektrownia wybudowana w rejonie Szczecina dostarczy tylko 17,3 kW. Na terenie Polski przeważają strefy ciszy wiatrowej. Najlepsze warunki wiatrowe w Polsce panują nad Bałtykiem, w okolicach Suwalszczyzny oraz na Podkarpaciu.

  Https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_wiatrowa

  Docelowo powinniśmy zbudować atom, ale to przekracza siły styropianowców POPiSowych. Don Tusk już "budował" EA tak jak PiS Baranov Intercontinental. A na razie nie ma innego wyjścia niż import węgla, bo krajowy się kończy i jest coraz droższy. Rosja nie zarabia na tym, więc rusofoby POPiSowe nie muszą rozpaczać że dotujemy niemiłą im armię. Węgiel jest z Uralu, a transport kolejowy na takie odległości nie jest opłacalny...

 • america_n_beauty

  Oceniono 18 razy -8

  Mnie gowno obchodzi jakaś mała Dania - jeżeli będzie to informacja o Chinach lub Indiach wówczas będzie miało sens w kontekście tzw globalnego ocieplenia

 • Jan Kowalski

  Oceniono 16 razy -10

  Super! Za chwilkę duńskie wiatraki będą oczyszczać zadymione, australijskie powietrze. Każdy przy zdrowych zmysłach wie, że ta ekologia to jedna wielka ściema! Polska, to +/- 10% CO2 w Europie, a CO2 Europy, to +/- 11% na ziemi. A największa hipokryzja, właśnie odbywa się na naszych oczach - pożary w Australii. Cały Świat patrzy i jakoś nikt nie mówi o ekologii, a Gretka nie krzyczy: "wstydźcie się"! Tylko ten węgiel w Polsce tak gryzie w oczy. I to też jest problem, ale regionalny, a nie globalny.

 • tomeczex

  Oceniono 10 razy -10

  No i po co im to. Niby nie produkują zanieczyszczeń ale inne kraje w koło i tak zatruwają powietrze.

 • tomek.tw30

  Oceniono 17 razy -11

  Stawiają te farmy gdzie? No komuniści z czerskiej na morzu. A dlaczego? No dalej komuniści z czerskiej analizujcie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX