Ropa naftowa w górę. Polscy kierowcy zapłacą za konflikt USA-Iran? "Musimy czekać na rozwój sytuacji"

Nieoczekiwane zaostrzenie konfliktu na linii USA - Iran już odbija się na cenach. Ropa naftowa drożeje jak na razie na giełdach. Czy polscy kierowcy zapłacą za eskalację sytuacji na Bliskim Wschodzie? Wiele zależy od tego, co wydarzy się w ciągu najbliższych godzin i dni.

>>> Zobacz także: Dla USA był wrogiem, dla mieszkańców Iranu bohaterem. Śmierć generała wygnała ludzi na ulice

Zobacz wideo

Piątek mija pod znakiem zaognienia sytuacji na Bliskim Wschodzie. Po tym jak w skutek działań USA zginął irański generał ropa naftowa drożeje coraz bardziej i jest najdroższa od września 2019 roku, czyli od momentu ataku na rafinerie w Arabii Saudyjskiej.

Sytuacja jest niepewna, bo Irangrozi odwetem, który potencjalnie może nawet przerodzić się w wojnę.

Europejska ropa naftowa Brent drożała o około 4,6 proc., do ponad 69 dolarów za baryłkę - jeszcze w czwartek wieczorem kosztowała nieco ponad 66 dolarów. Czy za wzrost napięcia na linii USA-Iran zapłacą też polscy kierowcy? O opinię poprosiliśmy ekspertkę od rynku paliw.

Ceny w na polskich stacjach paliw mogą wzrosnąć, ale wszystko zależy od tego, czy na początku przyszłego tygodnia utrzyma się dzisiejsza tendencja. 

- wyjaśniła w rozmowie z Next Gazeta.pl Urszula Cieślak z firmy analitycznej BM Reflex. Wyjaśniła jednocześnie, że w odróżnieniu od innych rynków polski zareaguje - z uwagi na długi weekend - nieco później.

Konflikt w rejonie Cieśniny Ormuz zawsze może wywołać wzrost cen. Musimy czekać na rozwój sytuacji - nie wiemy, czy dojdzie do eskalacji konfliktu, albo czy i jakie kroki odwetowe podejmie Iran.

- dodała ekspertka.

Napięcie na Bliskim Wschodzie może oznaczać wzrost cen

Na ceny ropy wpływ może mieć nie tylko eskalacja konfliktu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Kluczowe może okazać się to, czy przez Cieśninę Ormuz dalej będzie możliwy transport surowca. Ten przesmyk oddziela od siebie państwa Zatoki Perskiej od Iranu.

Jest kluczowy dla transportu ropy naftowej z tego rejonu - przepływa przez nią około jednej trzeciej globalnego transportu tego surowca, a Arabia Saudyjska jest największym eksporterem ropy na świecie. 

Czytaj też: Arabia Saudyjska. Czy ten kraj Bliskiego Wschodu stanie się wkrótce turystycznym rajem?

Kim był zamordowany generał?

Kassem Sulejmani, który zginął na skutek ataku USA przeprowadzonego w Bagdadzie, był dowódcą irańskiej brygady Al-Kuds. To siły specjalne Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Sulejmani był określany jako jeden z najważniejszych irańskich dowódców, "władca marionetek" kształtujący wydarzenia na Bliskim Wschodzie.

Więcej o:
Komentarze (21)
Ropa naftowa w górę. Polscy kierowcy zapłacą za konflikt USA-Iran? "Musimy czekać na rozwój sytuacji"
Zaloguj się
 • mesik50

  Oceniono 5 razy 3

  Jak zwykle w takich sytuacjach. Ale nie tylko kierowcy. Wszyscy obywatele dostaną w tyłek. Wzrośnie bowiem koszt produkcji, transportu, przewozu pasażerów itp., itd. Tylko kaczyński będzie się cieszył, otumaniając Polaków, że ceny podniósł Iran. Wszak nie zwali tego na trumpa, bo to jego i dudy przyjaciel.

 • jurii.sachar

  Oceniono 2 razy 2

  "a teraz benzyna niech będzie nawet i PO 7 zł..." D. Tusek.... Cieszmy się, bo dzięki PIS mamy benzynę po 5 zł i nie marudźmy....

 • zeriow

  Oceniono 1 raz 1

  Na polskich stacjach już idzie ropa w gore. Gdzie te zapasy, które musza wyprzedać w sytuacji kiedy ropa tanieje i nie można wtedy Obniżyć ceny?

 • naye666

  Oceniono 1 raz 1

  Odpowiadam - oczywiście, że cena wzrośnie na stacjach.
  Na stacjach zawsze szukają najmniejszego pretekstu do podniesienia cen.
  A są ślepi gdy te ceny mogą obniżyć :)

 • qawsedrftg

  Oceniono 5 razy 1

  Zaczynamy 2020 :)

  Https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mass_shootings_in_the_United_States_in_2020

 • ks-t

  Oceniono 5 razy 1

  Morawiecki i Kaczyński nałożyli na benzyne tyle nowych podatków, że byłoby z czego opuszczać w sytuacji kryzysowej. Tyle że nie opuszczą bo brak kasy na partyjną kiełbasę.
  Najdroższa benzyna była w 2012 r , za Tuska. Ropa kosztowała wtedy 112 dol za baryłkę,
  dolar 3,45 a benzyna 5,80. (przy 200 dol za Millera, była tańsza).
  Zachowując te same proporcje co za Tuska, przy cenie ropy 60 dol, dolara 3,85,
  benzyna powinna kosztowac 3,45. Wszystko co ponadto, to na niekompetencje wójta Pcimia,
  przykrywanie wpadek Morawieckiego, kiedy dał sie nagrać gdy wyśmiewał kalekę - KUbicę i kazał go zagłaskać 100 milionami łapówki w ub roku i nie wiadomo jaką łąpówką w roku bieżącym. Jak w każdym PISowskim interesie odbija się także uporczywe zbieranie na kaczyńskie wieże.
  (Aha, jeszcze niedawno Kaczyński i Morawiecki zapewniali, że akcyza i podatek paliwowy nie wpłynie na cenę.)

 • kajaanna

  Oceniono 3 razy 1

  Zaraz po podwyżkach cen paliw podrożeje wszystko, bo transport będzie droższy. To jest najlepszy czas na to aby wprowadzić ceny chleba w wysokości 15 złotych...

 • tomekdp

  Oceniono 1 raz 1

  Ceny ropy umiarkowane (69 usd to nic wielkiego), dolar taniej, ale paliwa idą w Polsce do góry dzień w dzień...

 • jan.go

  Oceniono 9 razy 1

  Oczywiście nie wiadomo kto zaczął ten cyrk ale za to już wiadomo kto na tym zarobił To koncerny naftowe z USA popierające Trumpa Demokratów popierają ci od nowych technologii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX