W 2019 r. w usłudze Twój e-PIT 2019 r. udostępnione zostały wstępnie wypełnione przez fiskusa dwa typy zeznań PIT za 2018 r. - PIT-37 (czyli osób osiągających dochody z tytułu umów o pracę, umów zleceń, umów o dzieło itd.) oraz/lub PIT-38 (dla inwestorów, m.in. osiągających dochody z giełdy).
Z portalu Twój e-PIT pochodziło blisko 7 mln zeznań za 2018 r., tj. 58 proc. wszystkich deklaracji PIT-37 i PIT-38.
Na 2020 r. Ministerstwo Finansów planowało kolejną dużą nowość, tzn. rozszerzenie usługi Twój e-PIT także na przedsiębiorców. Do zeznań wypełnianych przez skarbówkę miały dołączyć także formularze PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Pierwszy składają osoby rozliczające się na zasadach ogólnych (czyli według skali podatkowej 17 i 32 proc., do niedawna 18 i 32 proc.), drugi osoby opodatkowane podatkiem liniowym 19 proc., trzeci osoby korzystające z ryczałtu.
Teraz jednak okazuje się, że z tego ułatwienia nici. Przedsiębiorcy swój PIT za 2019 r. będą musieli złożyć na dotychczasowych zasadach. Usługa Twój e-PIT znów nie obejmie grupy szacowanej na ok. 2,5 mln osób. Ministerstwo Finansów wycofało się z zapowiedzi.
W ostatnich dniach 2019 r. do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT. Ma on na celu zwolnienie fiskusa z obowiązku przygotowania zeznania podatkowego dla przedsiębiorców. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, decyzja o wycofaniu się z obietnicy jest spowodowana "wprowadzonymi w ostatnim czasie zmiany w otoczeniu legislacyjnym, które nie zostały przewidziane przy realizacji pierwszego etapu usługi". W związku z nimi istnieje ryzyko, że zeznania nie zostałyby udostępnione na czas (15 lutego) oraz że roiłoby się w nich od błędów.
To, z punktu widzenia odpowiedzialności administracji podatkowej za bezpieczeństwo danych udostępnionych podatnikowi, jest niedopuszczalne
- czytamy w uzasadnieniu ustawy.
Czym są te niespodziewane wcześniej zmiany legislacyjne? Tego Ministerstwo Finansów nie wyjaśnia. Nie ulega jednak wątpliwości, że taką zaskakującą komplikacją była obniżka PIT z 18 do 17 proc. od października 2019 r. oraz obniżka PIT do 0 proc. dla osób do 26. roku życia. Wdrożenie w trakcie roku podatkowego tak poważnych zmian oznacza bowiem pewną komplikację w rozliczeniach podatkowych za 2019 r.
Czytaj więcej: Po obniżce PIT, zeznanie podatkowe za 2019 r. będzie dziwaczne. Jak się nie przejechać?
Ministerstwo Finansów zapewnia przy tym, że nie rezygnuje całkiem z planów udostępnienia przedsiębiorcom ich wypełnionych zeznań PIT w kolejnych latach.
Inna sprawa, że - jak wskazywała niedawno "Wyborcza" - dla części przedsiębiorców wstępnie wypełnione przez fiskusa zeznania byłyby niemal zupełnie nieprzydatne. Zakres informacji, które posiada bowiem Krajowa Administracja Skarbowa, jest za mały, aby poprawnie wypełnić zeznanie. Przykładowo, w przypadku wielu przedsiębiorców skarbówka nie zna nawet kwot przychodów i kosztów uzyskania przychodu.