Niedziele handlowe 2020. Czy 5 stycznia zrobimy zakupy w supermarketach?

Z początkiem 2020 roku ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni zaczęła obowiązywać w pełnym zakresie. Co to oznacza dla klientów sklepów? Czy 5 stycznia zrobimy zakupy?
Zobacz wideo

Zgodnie z nowym prawem w tym roku bardzo znacząco zwiększy się liczba niedziel, w których sklepy będą musiały być zamknięte. O ile w ubiegłym roku placówki handlowe czynne były w ostatnią niedzielę miesiąca, o tyle w 2020 roku będzie tylko siedem niedziel handlowych. Wypadają one w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, w jedną niedzielę przed Wielkanocą oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. 

Oznacza to, że 5 stycznia sklepy wielkich sieci handlowych (jak Lidl, Biedronka czy Ikea) będą zamknięte, a najbliższa niedziela handlowa wypadnie 26 stycznia. 

Kalendarz niedziel handlowych - 2020 rokKalendarz niedziel handlowych - 2020 rok Fot. Gazeta.pl

Niedziele niehandlowe 2020. Gdzie można zrobić zakupy?

Przepisy o zakazie handlu obowiązują więc już w ostatecznym kształcie i tak również będzie w kolejnych latach - chyba, że zmieni to Sejm.

W niedziele takie jak dzisiejsza, czyli 5 stycznia, zakupy będziemy mogli zrobić w takich miejscach jak stacje benzynowe, placówki pocztowe, sklepy na dworcach czy osiedlowe sklepiki, w których sprzedaje sam sprzedawca.  Bez obaw można za to iść do kina kawiarni czy restauracji. 

Więcej o: