Gdzie zrobić zakupy w Święto Trzech Króli? To już trzeci dzień z zakazem handlu w 2020 roku

6 stycznia 2020 roku, czyli w Święto Trzech Króli obowiązuje zakaz handlu. W związku z tym zamkniętych będzie znaczna większość sklepów wielkopowierzchniowych. Informujemy, gdzie ewentualnie będzie można zrobić najpotrzebniejsze zakupy.
Zobacz wideo

6 stycznia do dni ustawowo wolne od pracy. Oznacza to, że zamknięte są urzędy, banki, a komunikacja miejska działa według specjalnego rozkładu. W takie dni obowiązuje również zakaz handlu w niedzielę, jednak niektóre placówki powinny być otwarte 

Zakaz handlu. Czy w Święto Trzech Króli zrobimy zakupy? 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w 6 stycznia 2020 r., czyli w Święto Trzech Króli zamknięte będą sklepy wielkopowierzchniowe typu Biedronka oraz Lidl, a także galerie handlowe. Czynne powinny być natomiast wybrane stacje benzynowe, apteki, restauracje cukiernie. Zakaz handlu nie dotyczy również mniejszych sklepów osiedlowych oraz działających na zasadzie franczyzy (Carrefour Express, Żabka) pod warunkiem, że "za ladą" w tym dniu stoi właściciel. Warto przypomnieć, że o tym, czy sklep będzie otwarty decyduje właśnie jego właściciel. 

Niedziele handlowe 2020. Kolejne zaostrzenie przepisów

Przepisy o zakazie handlu w niedziele weszły w życie od kwietnia 2018 roku. Od tego czasu są one sukcesywnie zaostrzane. W minionym roku zakupy mogliśmy zrobić jedynie w ostatnie niedziele miesiąca, natomiast w 2020 roku niedziel handlowych będzie jedynie siedem. Ponadto, zakaz handlu od godz. 14. obowiązywać będzie w Wigilię oraz Wielką Sobotę. 

Kalendarz niedziel handlowych 2020:

  • 26 stycznia 2020,
  • 5 kwietnia 2020,
  • 26 kwietnia 2020,
  • 28 czerwca 2020,
  • 30 sierpnia 2020,
  • 13 grudnia 2020,
  • 20 grudnia 2020.

Podobnie jak miało to miejsc w ubiegłych latach, wciąż w niedziele czynne są mniejsze sklepy działające na zasadzie franczyzy pod warunkiem, że w tym dniu pracuje w nich jedynie właściciel. Tak przynajmniej jest na początku br. Taka sytuacja może się zmienić, gdyż rząd ma w planach zaostrzenie przepisów o zakazie handlu w niedziele również w tym aspekcie. 

Więcej o: