Blisko 2 miliony dolarów za rybę. Szalona aukcja w Japonii rozstrzygnięta

193,2 mln jenów, czyli ok. 1,8 mln dolarów amerykańskich, kosztował 276-kilogramowy tuńczyk na noworocznej aukcji na targu rybnym w Tokio. To drugi najwyższy wynik w historii. Rok temu ten sam restaurator za tuńczyka ważącego 278 kg zapłacił ponad 333 mln jenów, czyli ok. 3 mln dolarów.

Nabywcą 276-kilogramowego tuńczyka błękitnopłetwego jest Kiyoshi Kimura, właściciel Sushi Zanmai - sieci restauracji sushi. Ryba ma być serwowana w restauracji sieci w Tsukiji. Był to do niedawna największy na świecie targ rybny. W 2018 r. przeniesiono go do innego miejsca - na sztuczną wyspę Toyosu.

Ryba została złowiona przez rybaków z portu Oma w prefekturze Aomori na północy wyspy Honsiu.

Kimura regularnie wygrywa noworoczne aukcje 

Noworoczna aukcja na targu rybnym w Tokio cieszy się największym zainteresowaniem nabywców. Zakup tuńczyka traktują oni w kategoriach prestiżu i marketingu.

Tuńczyk błękitnopłetwy jest przysmakiem właśnie m.in. w Japonii. Bardzo dynamiczny wzrost popytu na tę rybę sprawił wręcz, że eksperci określają gatunek jako "przełowiony". Wskazują, że tuńczykowi błękitnopłetwemu grozi wyginięcie i że populacja tego gatunku spadła o 96 proc. w porównaniu do czasów sprzed rewolucji przemysłowej.

Kiyoshi Kimura regularnie wygrywa noworoczną aukcję na tokijskim targu rybnym. Jego celem jest właśnie m.in. zaistnienie w japońskich mediach. Ponad 193 mln jenów zapłaconych za tuńczyka w tym roku to drugi najwyższy wynik w historii. Rok temu właściciel Sushi Zanmai za rybę zapłacił ponad 333 mln jenów, bijąc tym samym swój własny rekord z 2013 r.

Jestem bardzo szczęśliwy, bo była to pierwsza aukcja w erze Reiwa

- mówił cytowany przez agencję Kyodo Kiyoshi Kimura. Era Reiwa to okres panowania cesarza Japonii Naruhito. Obowiązuje od maja 2019 roku.

>>> Porażające ceny prądu. "Jest jeden wielki bałagan"

Zobacz wideo
Więcej o: