Trzynastki nie zabierze komornik, ale niektórzy pieniędzy nie dostaną. Kto w grupie wykluczonych?

Trzynastki, jedna z najważniejszych obietnic wyborczych PiS, trafią do milionów emerytów i rencistów. Niewielka grupa osób jest jednak ze świadczenia wykluczona. Kto nie ma szans, by je otrzymać?

Zobacz także: Rząd zapewnia, że wie co robi w kwestii emerytur. Co na to eksperci programu "Studio Biznes"?

Zobacz wideo

Trzynastki to bez wątpienia jedna z najważniejszych obietnic wyborczych PiS. Dodatkowe emerytury w wysokości niespełna 1000 zł otrzyma ok. 10 mln emerytów i rencistów. W tym gronie jest jednak mała grupa wykluczonych, która na świadczenie nie ma co liczyć.

Kto nie dostanie trzynastki?

Pieniędzy, jak wylicza Fakt.pl, nie dostaną m.in. osoby, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie złożyły jeszcze wniosku. Ci, którzy nie zrobią tego do 31 marca tego roku świadczenia nie dostaną.

O tym, czy trzynastka "się opłaca" powinni pomyśleć pracujący emeryci i renciści. Część z nich - ok. 100 tys. osób, nie dostanie świadczenia, bo przekraczają wyznaczony przez ZUS limit zarobków wynoszący 6411,10 zł brutto. Wynika to z przepisów - po przekroczeniu progu 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia dodatkowe świadczenie jest zawieszone. Dotyczy to również tzw. "500 plus" dla emerytów.

Czytaj też: Trzynasta emerytura w 2020 roku. Kiedy i dla kogo "trzynastki"? Ile będą wynosić?

Środki mogą też ominąć część rencistów. Chodzi o te osoby, które tracą prawo do świadczenia 31 marca 2020 roku. Jedynym sposobem, by dodatek otrzymać jest pozytywna decyzja ZUS-u o ponownym przyznaniu renty.

Środki wolne od egzekucji komorniczej

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w rozmowie z "Faktem" zapewnił, że trzynastki otrzymają również ci, którzy mają długi. "Nie będą podlegały egzekucji komorniczej" - zapewnił przedstawiciel resortu sprawiedliwości.

Ile wynosi trzynastka?

Wysokość trzynastki uzależniona jest od wysokości minimalnej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2020 roku minimalne świadczenie z tego tytułu to 1200 zł brutto, czyli 1026,69 netto.

Emeryci do ręki otrzymają jednak nieco mniej, bo 981 zł - świadczenie jest bowiem opodatkowane. Pieniądze maja trafić na konta emerytów i rencistów w kwietniu.

Więcej o:
Komentarze (66)
Trzynastki nie zabierze komornik, ale niektórzy pieniędzy nie dostaną. Kto w grupie wykluczonych?
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 35 razy 29

  A już wiadomo, komu zabiorą żeby dać emerytom? Kwota pewnie dla niektórych będzie na miarę judaszowych srebrników, ale jest całkiem spora grupa emerytów i rencistów, których najlepsza ze zmian nie kupi, bo potrafią myśleć samodzielnie i perspektywicznie.

 • asr1

  Oceniono 37 razy 25

  żadna tam trzynastka tylko socjal czyli rozdawanie pieniędzy kosztem pracujących i usług publicznych !!

 • wojtusz

  Oceniono 25 razy 23

  PiS, to ja mam głęboko w doopie i ich trzynastkę też.

 • cichyjasio1954

  Oceniono 20 razy 18

  1200 brutto
  1026 netto
  A do ręki 886 - co jest ?? Cz ja jestem głupi czy piszący ten artykuł

 • myciel66

  Oceniono 24 razy 18

  Przeznaczę te pieniądze na organizację, stowarzyszenie, jednostkę, która jest najbardziej efektywna w przeciwstawianiu się PiS-owi w destrukcji Państwa. Kogo moglibyście polecić?

 • atr8

  Oceniono 20 razy 16

  "Środki mogą też ominąć część rencistów. Chodzi o te osoby, które tracą prawo do świadczenia 31 marca 2020 roku."
  Pan/pani redachtor ma problem z myśleniem. Jeśli stracą prawo do świadczenia, to nie będą rencistami i nie dostaną nie tylko trzynastej, ale również od 1 do 12.

 • 7rybek

  Oceniono 12 razy 12

  Czy to oznacza, że na melinie też nie będą zwracać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX