E-recepta obowiązkowa od 8 stycznia. Jak działa i przez jaki czas będzie ważna?

8 stycznia 2020 roku można uznać za koniec ery tradycyjnych recept. Od tego dnia lekarze będą mieli obowiązek wypisywać e-recepty. Informujemy, jak w praktyce będzie wyglądać rewolucyjna zmiana.

Obowiązkowa od 8 stycznia e-recepta jest zamiennikiem tradycyjnej, papierowej recepty. Dzięki niej pacjenci zaoszczędzą czas, a sam proces wykupu leków będzie dużo bezpieczniejszy oraz wygodniejszy. Do lamusa odejdą problemy z nieczytelnym podpisem lekarza czy zagubieniem dokumentu. 

E-recepta obowiązkowa od 8 stycznia 2020 roku. Jak będzie działać?

E-receptę będzie można otrzymać na trzy sposoby. Pierwszy to czterocyfrowy kod PIN wysłany SMS-em. W aptece trzeba będzie podać go wraz ze swoim numerem PESEL. Istnieje również możliwość otrzymania pliku PDF na konto e-mailowe, który zawierać będzie kod kreskowy niezbędny do zeskanowania w aptece. Lekarz na zakończenie wizyty może również wręczyć pacjentowi już wydrukowaną informację o e-recepcie. Ta opcja może być wykorzystywana przez starsze osoby, które nie posiadają dostępu do telefonów komórkowych bądź komputera. 

Aby odbierać elektroniczne recepty, należy zalogować się do indywidualnego Internetowego Konta Pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl. W ustawieniach kontach można wybrać, czy powiadomienia otrzymywać będziemy za pomocą e-maila czy SMS-em. Internetowe Konta Pacjenta posiadać mogą jedynie osoby, które korzystają z Profilu Zaufanego

E-recepta rozwiązaniem dla osób przewlekle chorych. Przez jaki czas jest ważna? 

E-recepta może okazać się zbawieniem dla osób przewlekle chorych, które dotychczas musiały co jakiś czas odwiedzać lekarza tylko po to, by otrzymać się przedłużenie recepty. Ucyfrowienie tego procesu pozwala na to, by odbywało się to właśnie za pomocą IKP, w którym można także znaleźć informacje o dawkowanie leków oraz historii chorób. 

Elektroniczna recepta jest ważna przez 365 dni w roku, poza drobnymi wyjątkami. W przypadku antybiotyków przepisane leki trzeba wykupić w ciągu siedmiu dni, natomiast preparaty immunologiczne w ciągu 120 dni. Przypominamy, że tradycyjne recepty ważne są przez 30 dni.  

Na początku grudnia informowaliśmy o tym, że wprowadzenie e-recept wiązać się będzie ze sporymi problemami, gdyż nie wszystkie szpitale są na to przygotowane. Główną przeszkodą był brak jednolitego systemu implementacji ich w poszczególnych placówkach. 

Więcej o:
Komentarze (21)
E-recepta obowiązkowa od 8 stycznia. Jak działa i przez jaki czas będzie ważna?
Zaloguj się
 • nikki124

  Oceniono 10 razy 8

  Za granica funkcjonują drukowane recepty. Sprawdzają się znakomicie. E recepty są złym rozwiązaniem. dla osób powyżej 70 roku życia. Wymuszają nie tylko utrzymywanie telefonu ale również internetu. Jest to nic innego jak stosowanie nieuczciwych praktyk konsumenckich przez rząd w celu osiągnięcia jak największego zysku z podatku VAT.

 • aria.pura

  Oceniono 8 razy 8

  A czy od wysyłania recept esemesem leki pojawią się w aptekach? Bo ostatnio w dwustutysięcznym mieście przez tydzień szukałam potrzebnego mi lekarstwa (LEKARSTWA, nie jakichś parszywych witaminek), którego przyjmowania nie wolno przerywać. Nie ma nie tylko w aptekach, ale również w hurtowniach, w związku z czym nie da się nawet zamówić z dostawą za dwa dni, tydzień albo miesiąc, bo zwyczajnie nie wiadomo, kiedy - i czy w ogóle - preparat się pojawi. Za to pierdylion kremów przeciwzmarszczkowych i cukiereczki - z witaminkami - dostanie się od ręki nawet na nocnym dyżurze.

 • drendriu

  Oceniono 6 razy 6

  Kto to pisał? Same bzdury. Tradycyjne recepty nadal są i będą . Nie ma żadnego obowiązku.

 • slaynes

  Oceniono 8 razy 6

  Same ohh i ahh, a gdzie opcja dla tych któryz nie chcą korzystąc z telfonu, komputera? wykluczeni ma się rozmieć? na cmentarz?

 • cezar61

  Oceniono 5 razy 3

  Jak działa? Od dziś bardzo słabo, system się zawieszał i trudno było wystawić recepty.

 • R Z

  Oceniono 6 razy 2

  Ciekawe kto zadba o ochronę dsnych osobowych przy okienku apteki? W niektórych aptekach tzw. okienka są oddalone od siebie nawet o mniej niż 0,5m. Każdy usłyszy twój PESEL.

 • atagi997

  Oceniono 22 razy -16

  I tak się zmienia kraj za rządów PiS. Dobrze że Tusk wyjechał z Polski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX