Czynsze w Polsce nawet o 150 zł w górę. Spółdzielnie tłumaczą się wyższą płacą minimalną i cenami prądu

Wiele spółdzielni mieszkaniowych w Polsce podnosi czynsze. Podwyżki bywają drastyczne - sięgają nawet 150 zł. Skąd taka nagła zmiana stawek? Powodów jest kilka - m.in. wyższe ceny prądu i podniesiona od stycznia płaca minimalna.

Płaca minimalna od stycznia wynosi w Polsce już 2600 zł brutto. Rosną też koszty energii elektrycznej, a w grudniu w górę poszybowała inflacja. Ci, którzy wyższe koszty tego typu mogą przełożyć się na wzrost cen mają koronny argument. Jak donosi WP.pl, w całej Polsce spółdzielnie mieszkaniowe podnoszą czynsze od nieruchomości. Podwyżki są drastyczne, bo sięgają nawet 150 zł miesięcznie.

Spółdzielnie podnoszą czynsze. Bo wyższe płace, inflacja, ceny prądu

Na powiększenie rachunków tych, którzy mają mieszkania spółdzielcze oprócz wyższej płacy wpływają też wyższe ceny prądu oraz inflacja.

Bezpośredni wpływ na poziom przewidywanych kosztów eksploatacji na rok 2020 mają zjawiska ogólnogospodarcze, takie jak: przewidywany w gospodarce na rok 2020 wzrost inflacji około 2,5 proc., ustawowy wzrost najniższego wynagrodzenia o 15,6 proc. (z 2250 zł na 2600 zł), prognozowana zmiana cen energii elektrycznej w planie gospodarczo-finansowym na rok 2020 założono wzrost o 25 proc.

- tłumaczy się jedna ze spółdzielni cytowanych przez portal.

Czytaj też: Płaca minimalna 2020. Zarobki dwukrotnie wyższe niż 10 lat temu. Ile dostaniemy "na rękę"?

W 2020 roku drożej również za śmieci, ale nie tylko

Całkiem prawdopodobne, że spółdzielnie mieszkaniowe podniosą też inną opłatę wpływającą na wysokość czynszu - koszt odbioru śmieci. Od stycznia obowiązują bowiem bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące segregacji. Pojemników musi być więcej - nie tylko dlatego, że trzeba odbierać dodatkową frakcję, czyli odpady organiczne. Samorządy są bowiem zobowiązane skuteczniej odzyskiwać surowce wtórne. 

Co wpływa na wzrost kosztów pracodawców - a więc i spółdzielni mieszkaniowych? Przede wszystkim podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2020 r. o 350 zł względem zeszłego roku. Ale nie tylko. Ceny prądu dla przeciętnego gospodarstwa domowego wzrosną w 2020 roku o ok. 10 proc., co oznacza podwyżkę na poziomie kilkunastu złotych miesięcznie. Firmy, przedsiębiorstwa i samorządy mogą jednak zapłacić więcej - regulacja URE w żaden sposób nie chroni ich przed zmianami taryf.

Więcej o:
Komentarze (76)
Czynsze w Polsce nawet o 150 zł w górę. Spółdzielnie tłumaczą się wyższą płacą minimalną
Zaloguj się
 • 1944kumaty

  Oceniono 37 razy 35

  Wszyscy biedniejemy, dzieci rodzi sie coraz mniej, a placimy coraz wiecej. Ile trzeba rzucac klod pod nogi temu narodowi, zeby wyszedl na ulice? Przy takich warunkach zycia, dzisiejsi Francuzi odkurzyliby gilotyny i kraj stanalby w ogniu, a w Polsce PiS dalej ma 40% poparcia.

 • niktwazny126

  Oceniono 32 razy 28

  Czy wyborcy PiS już się cieszą? Czynsze, prąd, usługi, produkcja i handel, śmieci, woda, gaz, paliwo, papierosy, alkohol, cukier.... I rewaloryzacja emerytury 70 zł. Tylko nagrody "się należy" oraz diety poselskie zapewne będą stosownie podniesione, żeby przypadkiem Gowin się nie martwił, czy da radę przeżyć.

 • Tom Henner

  Oceniono 25 razy 25

  "Pensje rosna to i ceny tez rosna.." A.Duda, Laureat Nobla z Ekonomii 2019

 • christomoltisanti

  Oceniono 25 razy 23

  U mojego ojca w bloku podwyżka od stycznia o 164 PLN. Zastanawiam się czy ćwoki z sąsiedztwa już obarczyli Tuska za tą podwyżkę ?

 • Wieslaw Szasz

  Oceniono 19 razy 17

  Suweren chcial, to ma. Wybierajcie dalej dude, to z 500+ zrobil się 100- (Minus). Podwyżki dopiera nadejdą. Zapłacicie za prąd w lutym, fabryki też.

 • cezar85

  Oceniono 17 razy 17

  lada chwila i ksiądz się upomni o więcej naszego

 • kmwsm

  Oceniono 16 razy 16

  PiS to taki syf zostawi nastepcom, ze nie mozna juz bedzie tego naprawic. Nawet "Balcerowicz wroc" nie pomoze.

 • Jan Nowak

  Oceniono 18 razy 16

  Elektoratu Populistów i Socjalistów to nie rusza. Elektorat PiS żyje na garnuszku państwa, zamieszkuje kwatery z opieki społecznej i inne nory.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX