E-recepta od dziś obowiązkowa. Oto co trzeba wiedzieć na temat rewolucyjnej zmiany

E-recepta jest obowiązkowa od środy 8 stycznia 2020 roku. Oznacza to koniec ery tradycyjnych papierowych recept. Informujemy, jak w praktyce będzie wyglądać ta rewolucyjna zmiana.

Postępująca cyfryzacja coraz bardziej wpływa na nasze życie. 8 stycznia 2020 roku działające od pewnego czasu elektroniczne recepty staną się obowiązkowe, wypierając tym samym te tradycyjne. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że zmiana stanie się jedną z kluczowych e-usług.

E-recepty pozwolą lekarzom zaoszczędzić czas, dla pacjentów oznacza to natomiast koniec z nieczytelnością podpisów oraz zmniejszenie ryzyka zgubienia ważnego dokumentu. Ponadto, wprowadzenie ich, pozwoli lekarzom na monitorowanie terapii oraz śledzeniu historii wypisanych recept poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Na spore ułatwienie mogą również liczyć osoby przewlekle chore, które nie będą musiały udawać się na wizytę w celu przedłużenia recepty, gdyż załatwić będą to mogły drogą cyfrowa. 

E-recepta obowiązkowa od 8 stycznia 2020 roku. Jak będzie działać?

E-receptę możemy otrzymać na trzy sposoby. Po pierwsze za pomocą czterocyfrowego kodu PIN wysłanego SMS-em. Kolejną opcją jest wysłanie recepty e-mailem. Na nasze konto otrzymamy plik PDF, na którym znajduje się kod kreskowy niezbędny do zeskanowania w aptece. Osoby, które nie mają dostępu do telefonu bądź internetu mogą natomiast skorzystać z ostatniej możliwości, czyli wydrukowania przez lekarza informacji o e-recepcie. Pacjenci mogą zażądać tego podczas wizyty. 

Jak działa e-recepta?Jak działa e-recepta? pacjent.gov.pl

Aby skorzystać z pierwszych dwóch opcji, niezbędne jest posiadanie Internetowego Konta Pacjenta (IKP), które można aktywować na stronie www.pacjent.gov.pl. Z tej możliwości skorzystać mogą jedynie osoby, które posiadają Profil Zaufany. W ustawieniach konta pacjent może zastrzec, czy powiadomienia o wypisanej recepcie chce otrzymywać za pomocą kodu SMS czy wiadomości e-mailowej. 

Zobacz wideo

E-recepta obowiązkowa. Przez jaki czas będzie ważna? 

Na korzyść e-recept działa fakt, że z pewnymi wyjątkami są one ważne przez 365 dni, a nie przez miesiąc, jak w przypadku tradycyjnych recept.

Innymi zasadami mierzone są przepisane antybiotyki, które trzeba wykupić w ciągu siedmiu dni. Recepty na leki immunologiczne należy zrealizować natomiast w ciągu 120 dni. 

Papierowe recepty tylko w określonych sytuacjach

Wprowadzenie zmian nie oznacza całkowitego pożegnania z papierowymi receptami. Lekarze będą mogli je wypisywać w następujących sytuacjach:

  • w ramach tzw. importu docelowego,
  • recepty dla osób o nieustalonej tożsamości,
  • recepty pro auctore (dla osoby wystawiającej) oraz recepty pro familiae (wystawiane dla małżonka bądź innych członków rodziny osoby wystawiającej),
  • brak dostępu do systemów elektronicznych spowodowane awariami bądź brakiem dostępu do internetu.
Więcej o: