E-recepta od dziś obowiązkowa. Oto co trzeba wiedzieć na temat rewolucyjnej zmiany

E-recepta jest obowiązkowa od środy 8 stycznia 2020 roku. Oznacza to koniec ery tradycyjnych papierowych recept. Informujemy, jak w praktyce będzie wyglądać ta rewolucyjna zmiana.

Postępująca cyfryzacja coraz bardziej wpływa na nasze życie. 8 stycznia 2020 roku działające od pewnego czasu elektroniczne recepty staną się obowiązkowe, wypierając tym samym te tradycyjne. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że zmiana stanie się jedną z kluczowych e-usług.

E-recepty pozwolą lekarzom zaoszczędzić czas, dla pacjentów oznacza to natomiast koniec z nieczytelnością podpisów oraz zmniejszenie ryzyka zgubienia ważnego dokumentu. Ponadto, wprowadzenie ich, pozwoli lekarzom na monitorowanie terapii oraz śledzeniu historii wypisanych recept poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Na spore ułatwienie mogą również liczyć osoby przewlekle chore, które nie będą musiały udawać się na wizytę w celu przedłużenia recepty, gdyż załatwić będą to mogły drogą cyfrowa. 

E-recepta obowiązkowa od 8 stycznia 2020 roku. Jak będzie działać?

E-receptę możemy otrzymać na trzy sposoby. Po pierwsze za pomocą czterocyfrowego kodu PIN wysłanego SMS-em. Kolejną opcją jest wysłanie recepty e-mailem. Na nasze konto otrzymamy plik PDF, na którym znajduje się kod kreskowy niezbędny do zeskanowania w aptece. Osoby, które nie mają dostępu do telefonu bądź internetu mogą natomiast skorzystać z ostatniej możliwości, czyli wydrukowania przez lekarza informacji o e-recepcie. Pacjenci mogą zażądać tego podczas wizyty. 

Jak działa e-recepta?Jak działa e-recepta? pacjent.gov.pl

Aby skorzystać z pierwszych dwóch opcji, niezbędne jest posiadanie Internetowego Konta Pacjenta (IKP), które można aktywować na stronie www.pacjent.gov.pl. Z tej możliwości skorzystać mogą jedynie osoby, które posiadają Profil Zaufany. W ustawieniach konta pacjent może zastrzec, czy powiadomienia o wypisanej recepcie chce otrzymywać za pomocą kodu SMS czy wiadomości e-mailowej. 

E-recepta obowiązkowa. Przez jaki czas będzie ważna? 

Na korzyść e-recept działa fakt, że z pewnymi wyjątkami są one ważne przez 365 dni, a nie przez miesiąc, jak w przypadku tradycyjnych recept.

Innymi zasadami mierzone są przepisane antybiotyki, które trzeba wykupić w ciągu siedmiu dni. Recepty na leki immunologiczne należy zrealizować natomiast w ciągu 120 dni. 

Papierowe recepty tylko w określonych sytuacjach

Wprowadzenie zmian nie oznacza całkowitego pożegnania z papierowymi receptami. Lekarze będą mogli je wypisywać w następujących sytuacjach:

 • w ramach tzw. importu docelowego,
 • recepty dla osób o nieustalonej tożsamości,
 • recepty pro auctore (dla osoby wystawiającej) oraz recepty pro familiae (wystawiane dla małżonka bądź innych członków rodziny osoby wystawiającej),
 • brak dostępu do systemów elektronicznych spowodowane awariami bądź brakiem dostępu do internetu.
Więcej o:
Komentarze (49)
E-recepta od dziś obowiązkowa. Oto co trzeba wiedzieć na temat rewolucyjnej zmiany
Zaloguj się
 • krioprezerwacja

  Oceniono 21 razy 17

  Po e-receptach będzie awaria systemu i wyciekną dane wrażliwe. Standard. Jest RODO. Ja sobie nie zyczę być identyfikowana z imienia i nazwiska. Mogę? Czy już nic nie można w tym kraju bez opresji ze strony państwa? Czy już rząd musi wiedzieć kto na co choruje? Przecież to inwigilacja najwyższej próby. I jak chamsko oficjalna. Komu potrzebne są takie dane? Bankom, ubezpieczycielom, pracodawcom. AMEN

 • an1005

  Oceniono 17 razy 15

  Kolejna baza (profile zaufane ) do wykradania danych. WON

 • jedrzejewskia

  Oceniono 12 razy 12

  Na papierowych receptach widziałem nazwę leku, dawkę, ilość opakowań,jak lek stosować,a gdy chciałem z któregoś zrezygnowac lub zmniejszyć ilość to mówiłem farmaceucie,teraz dostaję na telefon sms z czterocyfrowym kodem i nie wiem nic, nawet o odpłatności ,czy lek jest pełnopłatny, ryczałt, zniżka,czy lekarz przypadkiem się nie pomylił i wystawił niewłaściwy lek lub w niwlasciwej dawce,co kiedyś można było z miejsca zareklamować.Uważam ,że to rozwiazanie jest do kitu i służy tylko do inwigilacji

 • masakramasakra

  Oceniono 16 razy 12

  badziewie. chciałem się zalogować i tylko wyciągnęli ode mnie mój numer telefonu. Jak chciałem przejść dalej to pojawił się komunikat "wystąpił błąd, w tej chwili nie możemy wyświetlić strony"

 • lekarzzewsi

  Oceniono 11 razy 11

  A tak naprawdę
  1. Lekarz traci czas, bo musi czekać na potwierdzenie recepty w systemie P1 i zwrotny komunikat z numerem - trwa to pd kilku do do kilkudziesięciu sekund dla każdego pakietu zawierającego max 5 leków.
  2. Pacjent i tak chce wydruk, bo woli widzieć co ma wypisane i ile
  3. W aptece dla każdego leku drukują bumagę w formacie A4
  4. O ile ja mogę w razie awarii P1 wystawić recept klasyczną, to apteka w razie awarii nic nie wyda, bo nie zobaczy recepty.
  5. Wydaję i propaguję e-recepty od sierpnia, a mojej populacji 1200 pacjentów elektroniczne konto pacjenta posiada.... 2 pacjentów
  6. Mimo nieposiadania e-konta, pacjenci dzwonią z pretensjami dlaczego nie dostali na telefon stałych recept "to miało po nowym roku samo przychodzić"

  Tak naprawdę chodzi o KONTROLĘ NFZ-u nad wypisanymi receptami i możliwość łatwiejszego karania lekarza za zbyt dużą ilość wypisanych leków lub nienależącą się pacjentowi refundację (system łatwo połączy rozpoznania z wizyt refundacją na recepcie).

 • elq_1

  Oceniono 13 razy 11

  @piotrm74
  Następny etap Orwella?
  Nie ma lepszego sposobu na kontrolę idiotów, cieszących się że są w następnej strefie totalnej inwigilacji!
  Brawo bezmózgi!

 • awitold4

  Oceniono 12 razy 10

  Mienie telefonu komórkowego nie jest obowiązkowe. Nie nam i nie chcę takowego posiadać. Natomiast płacąc składki mam prawo do opieki lekarskiej. Jak otrzymam receptę?

 • wari

  Oceniono 8 razy 8

  Można będzie nadal posługiwać się odpisem e-recepty, czyli papierem. W aptece mówili, żeby się nie rejestrować, wolą dostać ten odpis. Zwłaszcza jak ktoś ma dużo leków o różnych nazwach handlowych, do tego stosuje zamienniki, to wygodniej jest mieć je spisane na kartce niż w przestrzeni wirtualnej. Wolę mieć przed oczami spisane te leki w przypadku gdy chcę z któregoś zrezygnować niż mieć sam numer w smsie.

 • xan-ti

  Oceniono 6 razy 6

  Taki przypadek - jeszcze przed świętami realizuję receptę w postaci wydruku info, na której są zapisane lekarstwa na 3 m-ce. Kupuję 1 komplet. Pani w aptece mówi, że reszta wyłącznie w tejże aptece będzie do realizacji. Ok.
  Wczoraj jadę z tą samą receptą po resztę leków a farmaceuta mówi - nie ma. Ani jednego lekarstwa z całego kompletu. Będzie pojutrze. Apteka co krok, w innych te same leki są a erecepta uwiązana do tej jednej, w której akurat nie ma. Trzeba czekać. Będą. Za dzień, lub dwa. Koniec dyskusji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX