Mały ZUS. Dziś mija ważny termin. Przedsiębiorcy muszą się spieszyć, żeby liczyć na niższe składki

Najmniejsi przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc ze strony państwa w ramach Małego ZUS-u. Niższe składki za styczeń przysługują jednak tym, którzy złożą wnioski do 8 stycznia 2020 roku.

Termin składania wniosków dotyczy przedsiębiorców, którzy nie korzystali dotychczas z Małego ZUS-u, ale spełniają warunek, żeby płacić niższe składki. W styczniu br. mogą na to liczyć jedyni ci, których przychody w 2019 roku nie przekroczyły 63 tys. zł. 

Zobacz wideo

Przypominamy, że zgodnie z założeniami Małego ZUS-u składki opłacane są na podstawie wysokości przychodów. Przykładowo, przedsiębiorca z przychodami rzędu 50 tys. zł rocznie zaoszczędzi w skali miesiąca prawie 400 zł, gdyż jego składka wyniesie 1035 zł. "Duży" ZUS wyniósłby natomiast 1430 zł. Dla wielu osób prowadzących małe firmy są to kwoty odczuwalne. 

Mały ZUS. Dziś mija ważny termin, ale nie wszyscy muszą się martwić

Wiceminister rozwoju Marek Niedużak przypomniał jednak, że 8 stycznia mija termin tylko dla części przedsiębiorców, którzy wcześniej nie korzystali z Małego ZUS-u. Osoby, który wcześniej korzystały z ulgi i wciąż spełniają kryteria nie muszą składać nowego wniosku. 

Od lutego 2020 roku w życie wchodzi Mały ZUS Plus, który wprowadza nowy próg przychodu dla przedsiębiorców uprawniający ich do skorzystania z ulgi. Wynosić on będzie 120 tys. zł, a nie 63 tys. zł, jak ma to miejsce obecnie. Niższe składki będzie mogło płacić o ok. 130 tys. więcej przedsiębiorców.

Osoby, które korzystają w styczniu z Małego ZUS-u od 1 lutego mogą opłacać składki zgodnie z zasadami nowych przepisów. Do znowelizowanego programu wsparcia dla firm zostaną one automatycznie wpisane. Nowi przedsiębiorcy, będą mieli czas na składnie wniosków o skorzystanie z Małego ZUS-u Plus będą mieli czas od 1 do 29 lutego 2020 roku. 

Więcej o: