Rząd będzie zwracać rolnikom pieniądze za olej napędowy. Ustawa ma wejść w życie 2020 roku

Zgodnie z projektem ustawy rząd zwróci złotówkę za każdy litr wykorzystanego przez rolnika oleju napędowego. Konkretnie chodzi o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju. W budżecie na ten cel zarezerwowano łącznie 1,2 mld zł.

Początek nowego roku obfituje w pozytywne informacje dla rolników, którzy będą mogli liczyć w najbliższych miesiącach na spore ulgi oraz dopłaty. Wczoraj informowaliśmy o tym, że rząd dopłaci nawet 600 zł za krowę w przypadku spełniania konkretnych warunków. We wtorek 7 styczni br. opublikowano również rozporządzenie, według którego rolnicy mogą liczyć na zwroty za wykorzystany olej napędowy.

Zobacz wideo

Olej napędowy tańszy. Rząd zwróci złotówki za każdy wykorzystany litr

Kwota przeznaczona na ten cel w budżecie państwa ma wynieść 1,8 mld zł. Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia. 

W 2020 r. stawkę zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej ustala się w wysokości 1,00 zł na 1 litr oleju. 

- czytamy w rozporządzeniu.

Celem ustawy jest zrekompensowanie rolnikom wzrostu kosztów produkcji rolnej, w tym wydatków na paliwo rolnicze. W ubiegłych latach również mogli oni liczyć na podobną pomoc ze strony rządu. 

Ceny diesla mocno w górę. Jest najdrożej od ośmiu miesięcy 

Diesel od pewnego kosztuje więcej niż benzyna, a teraz ta różnica jeszcze wzrosła. Za olej napędowy trzeba płacić na polskich stacjach najwięcej od ośmiu miesięcy. W minionym tygodniu za litr diesla na stacjach benzynowych w Polsce trzeba było zapłacić 5,20 zł. Ceny paliw mogą w przyszłości jeszcze wzrosnąć w przypadku ewentualnego zaostrzenia konfliktu na linii Stany Zjednoczone - Iran, gdyż ma on przełożenie na wysokość cen ropy.  

Więcej o: