Zakaz handlu w niedziele coraz mniej przeszkadza Polakom. Niezadowoleni głównie zamożni z dużych miast

70 proc. Polaków zaakceptowało zakaz handlu w niedziele, a niezadowolonych z tych przepisów należy szukać głównie wśród zamożnych mieszkańców największych miast - tak wynika z badania Santander Consumer Banku.

Przepisy o zakazie handlu w niedzielę weszły w życie w kwietniu 2018 roku i były z roku na rok coraz bardziej zaostrzane. W 2020 roku niedziel handlowych będzie jedynie siedem. Początkowo przepisy spotkały się ze sporą krytyką ze strony Polaków, ale jak wynika z badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Banku, coraz więcej osób przekonało się do zakazu handlu. 

Zobacz wideo

Zakaz handlu w niedziele coraz mniej przeszkadza Polakom. Niespełna 40 proc. chce powrotu niedziel handlowych

70 proc. ankietowanych twierdzi, że zakaz handlu w ogóle im nie przeszkadza. 38 proc. Polaków widzi natomiast potrzebę przywrócenia niedziel handlowych, a zdecydowanie przeciwko zakazowi było 25 proc. pytanych.  

Co więcej, Polacy potrafią sobie poradzić z niedogodnościami wynikającymi z wprowadzenia obostrzeń w tym aspekcie życia, gdyż 25 proc. ankietowanych robi zakupy online, a 34 proc. wybiera sklepy otwarte w niedzielę. Chodzi m.in. o Żabki, które mogą być czynne, jeśli za ladą stoi właściciel 

Polacy podzieleni ws. zakazu handlu w niedziele 

Z badania Santander Consumer Banku wynika, że stosunek Polaków do zakaz handlu w niedziele zależny jest od miejsca zamieszkania, a także wysokości zarobków. Generalnie z obostrzeń niezadowoleni są zamożni i wykształceni mieszkańcy dużych miast. W metropoliach większych niż 500 tys. osób przywrócenia niedziel handlowych chce aż 60 proc. ankietowanych przy zaledwie 30 proc. na wsiach. 

Wśród 25 proc. zdecydowanie przeciwnych zakazowi handlu w niedzielę znaczna większość osób zarabia powyżej 5 tys. zł. 55 proc. z nich posiada również wyższe wykształcenie. Co ciekawe, ankietowani Polacy byli zgodni w jednej kwestii. Problem zakazu handlu w niedziele może być rozwiązany poprzez wprowadzenie sklepów autonomicznych - 63 proc. widzi w tym przyszłość handlu. 

Więcej o:
Komentarze (100)
Zakaz handlu w niedziele przestał przeszkadzać Polakom. Niezadowoleni zamożni mieszkańcy dużych miast
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 25 razy 23

  Chore jest to że to rząd decyduje o tym centralnie.

  Decydować powinny o tym gminy lub powiaty.

  Jak duże miasta chcą otwartych sklepów to niech mają.

  Jak wieś nie chce to niech nie ma.

 • helena1481949

  Oceniono 22 razy 20

  bo w większych miastach ludzie tyrają od 8.oo - 9.oo do wieczora, czasami bardzo póżnego

 • zgred151

  Oceniono 25 razy 17

  Bo zamozni pracuja 6 dni w tygodniu a nie jak ci od 500+ . Ci moga robic zakupy codziennie ( jezeli jeszcze maja pieniadze )

 • pawello-wawa

  Oceniono 19 razy 17

  Bo ludzie w dużych miastach, żeby być zamożnym, muszą zapierniczać. W soboty też. I w niedziele często.

 • van_klomp

  Oceniono 25 razy 15

  Nie przeszkadza tym którzy się opi.erda..lają, i żyją z socjalu. Mają czas na zakupy nawet w środku dnia. Ci co tyrają na dwie zmiany niedziela jest jedynym dniem gdzie mogą coś kupić.

 • ksass

  Oceniono 17 razy 15

  trochę tak badania przeprowadzone, żeby potwierdzić postawioną tezę.
  - na wsiach małe sklepiki generalnie prowadzone rodzinnie/przez właścicieli - więc prawda 'zakaz handlu w ogóle im (tam) nie przeszkadza'
  - ilość żabek otwartych oferujących alkohol znaczna - więc prawda 'zakaz handlu w ogóle im (tam) nie przeszkadza'
  - przerzucenie się na zakupy w sieci, a tam już nie widać, kiedy i w jakich warunkach pracownicy realizują zamówienia - więc prawda 'zakaz handlu w ogóle im (tam) nie przeszkadza'
  Jeśli jest to dobre prawo, a jego celem jest zapewnienie, że ludzie będą spędzać gwarantowany wolny czas z rodziną (niekoniecznie na mszy w kościele) to nie rozumiem, czemu nie pójść dalej - niech dotyczy to wszystkich sklepów, stacje benzynowe - wyłącznie sprzedaż paliwa. Policjanci, lekarze, maszyniści, motorniczy i kierowcy autobusów... też powinni mieć prawo spędzić czas z rodzinami.
  Powiem więcej, również księża powinni mieć niedziele wolne, żeby spędzić czas z rodzinami...

 • jedyny_times

  Oceniono 16 razy 14

  Mnie nie odpowiada takie traktowanie ludzi, bo każdy powinien mieć wybór. Pracownik też, czy pracować w niedzielę czy nie, pewnie gdyby za pracę w niedzielę dostali ludzie ekstra kasę, to by przestali narzekać, a masa ludzi i tak pracuje w niedzielę i nikt na to nie patrzy, powinno być do wyboru i dodatkowo płatne. Ja tak robię jak mam robotę i daję ludziom po 200 zł za niedzielę i są zadowoleni. Swoją droga jak zacznie się bezrobocie, to wtedy się dopiero okaże czy to było słuszne.

 • malarysa

  Oceniono 22 razy 14

  Nie ma kiedy kupić mebli, sprzętu agd, butów, ubrań. Nie samym chlebem człowiek żyje.

 • elbertson

  Oceniono 19 razy 13

  Właściciele dużych sieci handlowych stawiają w swoich siedzibach pomniki PiSowi NIKT TAK NIE PODKRĘCIŁ im obrotów jak ci ,,ratujący " polski handel.
  Średnie sklepy przestają istnieć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX