Finansowy exodus. Amerykanie na potęgę wycofują pieniądze z Polski. Wolą swoje obligacje

Amerykańskie zaangażowanie w polskie obligacje skarbowe spadło dramatycznie - z poziomu 47,5 mld do zaledwie 6,7 mld zł. Według ekspertów ten trend będzie się utrzymywał. Rząd może jednak wciąż mieć powody do optymizmu, bo obligacje coraz częściej kupują Polacy.

>>> Zobacz także: Eksperci programu "Studio Biznes" o inflacji. "Biedniejsze gospodarstwa domowe zapłacą za nią najwyższą cenę"

Zobacz wideo

Jeszcze dwa lata temu inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych byli wśród najchętniej pożyczających pieniądze polskiemu rządowi. O rekordowej popularności polskich obligacji skarbowych, w których amerykańscy inwestorzy trzymali w 2014 roku 47,5 mld zł, nie ma już niemal śladu. Dziś, jak wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna", banki i fundusze z USA trzymają obligacje warte zaledwie 6,7 mld zł.

Amerykanie wolą pożyczać własnemu rządowi.

Biorąc pod uwagę rentowność inwestycji oraz ryzyko kursowe, część inwestorów zamieniła rynek polski na USA

- wyjaśnia w "DGP" resort finansów.

Kto zajął miejsce USA? Okazuje się, że nasze papiery dłużne są popularne zarówno w Luksemburgu, jak i Japonii. Inwestorzy z pierwszego z krajów wykupili bowiem obligacje na 31 mld, a z drugiego na 17 mld zł. Przed USA na liście inwestorów znalazły się jeszcze Niderlandy (zwane dawniej Holandią), a nawet Irlandia.

Polskie papiery coraz mniej popularne? Winna m.in. inflacja

Dziennik przytacza opinię ekonomistów Santander Bank Polska SA, którzy przewidują, że zagraniczni inwestorzy będą coraz mniej zainteresowani inwestowaniem w polskie obligacje. Większą rentowność mają przynieść zarówno strefa euro jak i rynek amerykański.

Analitycy uważają, że wpływ na decyzję inwestorów mają m.in. spowalniający wzrost gospodarczy jak i wzrastająca inflacja. Ta zaskoczyła analityków w grudniu - według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego -  wyniosła 3,4 proc. Większość ekspertów "obstawiała" tymczasem, że parametr ten nie przekroczy 2,9 proc.

Czytaj też: Minister finansów pożyczy pieniądze od Polaków. "Myślę o emisji obligacji, może nawet stuletnich

Polscy inwestorzy idą na rekord

Amerykańscy inwestorzy inwestować w polskie obligacje chcą coraz mniej, rząd może jednak liczyć na coraz większe wsparcie obywateli naszego kraju. Świadczą o tym dane z października, kiedy to odnotowano rekordową sprzedaż oszczędnościowych obligacji skarbowych, dedykowanych osobom fizycznym. Dane za listopad są równie optymistyczne - sprzedaż obligacji wyniosła 1,7 mld zł i była o ponad 40 proc. wyższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Warto podkreślić, że tylko przez pierwszych 11 miesięcy 2019 r. (danych za grudzień jeszcze nie ma) Polacy kupili więcej obligacji niż w całym - również rekordowym - roku 2018. Wtedy to ulokowali w nich blisko 13 mld zł.

Więcej o: