Lekarze stażyści zarabiają mniej niż wynosi pensja minimalna. Winne Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia nie wydało odpowiedniego rozporządzenia dotyczącego pensji lekarzy stażystów, w związku z tym zarabiają oni 2509 zł brutto. Od początku 2020 roku płaca minimalna w Polsce wynosi 2600 zł brutto.
Zobacz wideo

Od 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrosła do poziomu 2600 zł brutto. To jednak nie dotyczy absolwentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, którzy odbywają obowiązkowy 13-miesięczny staż podyplomowy. Ministerstwo Zdrowia nie wydało odpowiedniego rozporządzenia, które podnosiłoby płacę do wyższego poziomu i stażyści wciąż dostają 2509 zł brutto pensji, informuje "Rzeczpospolita".

Wydawałoby się, że Ministerstwo Zdrowia powinno zadbać o to, by lekarze podczas stażu podyplomowego nie zarabiali mniej niż personel pomocniczy szpitala. Takie zachowanie pokazuje, że wykształcenie lekarza nie ma żadnego znaczenia i może on zarabiać poniżej progu. A przecież wysokość płacy minimalnej była znana od dawna

- mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Damian Patecki, współzałożyciel PR OZZL.

Ministerstwo Zdrowia wypuściło komunikat dotyczący pensji stażystów poniżej płacy minimalnej

Resort zdrowia wydał już stosowne oświadczenie na temat tej sytuacji. Stwierdzono w nim, że począwszy od stycznia 2020 r. pensja powinna wynosić 2600 zł brutto, ze względu na rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r., które jest prawem powszechnie obowiązującym i powinno być stosowane do wszystkich pracowników. W związku z tym ministerstwo poinformował, że:

W celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych co do wysokości przysługującego lekarzowi stażyście wynagrodzenia zasadniczego, dokonana zostanie nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2012 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty w tym zakresie, a zapisy będą obowiązywać od dnia 1 stycznia 2020 r. - Ministerstwo Zdrowia dołoży wszelkich starań, aby rozporządzenie zostało wydane jeszcze w styczniu 2020 r.
Więcej o:
Komentarze (36)
Lekarze stażyści od 2020 r. zarabiają mniej niż wynosi pensja minimalna. Winne Ministerstwo Zdrowia
Zaloguj się
 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 19 razy 17

  Płaca minimalna nie dotyczy wykształciuchów.
  Lekarze stażyści mają pełnić służbę, a nie pracować.
  Ponieważ do chwili ukończenia stażu podyplomowego i zdania LEP nie mają pełnego Prawa Wykonywania Zawodu ( w tym możliwości podjęcia pracy w innym rejonie Unii Europejskiej), są tak oto wykorzystywani. Zapewne MZ podniesie ten zasiłek do 2600 zł (611€), ale tym chętniej, po zdaniu LEP i uzyskaniu pełnego PWZ, będą wybierali inne rejony UE na miejsce realizacji planów zawodowych i rodzinnych.

 • 88rosomak

  Oceniono 18 razy 14

  Jeszcze więcej lekarzy wyjedzie, a kolejki się wydłużą. No cóż mnie albo polityków stać na prywatne leczenie ale co z ludźmi, którym się mniej powiodło finansowo?

 • ar.co

  Oceniono 14 razy 12

  Jeszcze żaden rządowy szczuj ich nie poinformował, że stażystów nie obowiązuje celibat i zamiast podwyżki mogą narobić sobie dzieci? Cóż za niedopatrzenie dojnej zmiany!

 • piotr.grd

  Oceniono 5 razy 5

  Co rusz to pokazują, jaki bajzel mają, jak tworzą "prawo" na kolanie, na szybko, bezmyślnie, bez konsultacji, bez porad ekspertów, bez czasu na zadbanie o szczegóły... Przecież to skrajnie nieodpowiedzialne.

 • remo29

  Oceniono 7 razy 5

  W tym rządzie są takie gałgany, że byłyby w stanie włożyć palce do kontaktu i się zdziwić, że prąd kopie. Wyobraźnia na poziomie rozwielitki, choć rozwielitka ma jeszcze coś, czego pisowcy nie mają - instynkt samozachowawczy.

 • 88rosomak

  Oceniono 3 razy 3

  Jeszcze więcej lekarzy wyjedzie, a kolejki się wydłużą. No cóż mnie albo polityków stać na prywatne leczenie ale co z ludźmi, którym się mniej powiodło finansowo?

 • azalka12

  Oceniono 1 raz 1

  Są stażystami, nie pracownikami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX