Ekwiwalent za wyżywienie w Policji wystarczył na ćwierć kebaba. Teraz MSWiA podniosło stawki

Ekwiwalent pieniężny przysługuje policjantom oraz funkcjonariuszom, którzy w okresie zimowym pełnią służbę pod gołym niebem. Do tej pory kwota ta wynosiła 2,71 złotych dziennie.
Zobacz wideo

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało w oświadczeniu o podwyższeniu normy wyżywienia dla funkcjonariuszy oraz równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie policjantów, strażaków czy strażników granicznych. Nowe stawki zaczęły obowiązywać od stycznia:

Równoważnik pieniężny w zamian za wyżywienie w naturze został podniesiony do następujących kwot: za normę wyżywienia szkolną - 18 zł, lotniczą - 22 zł, uzupełniającą -7 zł. Zmiany objęły funkcjonariuszy wszystkich czterech służb MSWiA: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa.

2,71 złotych dziennie ekwiwalentu na wyżywienie dla policjantów. MSWiA czterokrotnie podnosi tę kwotę

Policjanci oraz funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy od 1 listopada do 31 marca pełnią służbę na wolnym powietrzu przez co najmniej cztery godziny dziennie, otrzymają wyższy ekwiwalent za wyżywienie, który został podniesiony do kwoty 12 złotych. Oznacza to czterokrotny wzrost tej kwoty: do tej pory funkcjonariusze ci otrzymywali zaledwie 2,71 złotych dziennie na wyżywienie za taką pracę.

Jak podaje "Wprost" taka kwota nie wystarczała funkcjonariuszowi na zakup ciepłego, pełnowartościowego posiłku, a czasem nawet gorącego napoju. - Dodatek wystarcza na kebaba, jeśli zrzucą się cztery osoby, choć patrole są zazwyczaj dwuosobowe. To, że w ogóle musimy o tym rozmawiać, jest równie żenujące jak wysokość ekwiwalentu - mówił w listopadzie zeszłego roku przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jabłoński.

Problem dotyczący niskich ekwiwalentów na wyżywienie był zgłaszany do MSWiA przez policjantów od dawna. Kwoty te nie były bowiem podnoszone od 17 lat. Wysokość ekwiwalentu na wyżywienie pracowników zależy od indywidualnych ustaleń każdego pracodawcy. Kwota ta oscyluje jednak na poziomie 30 zł dziennie. Policjanci do tej pory mogli więc liczyć na 10-krotnie niższą stawkę. 

Więcej o: