"13 emerytura będzie wypłacana na stałe". Tak zapowiada wiceminister rodziny Stanisław Szwed

- Trzynasta emerytura będzie wypłacana już na stałe, bez względu na kalendarze wyborcze - zapowiedział w Sejmie 8 stycznia wiceminister rodziny Stanisław Szwed. W 2020 roku świadczenia mają być wypłacone na początku kwietnia.

Temat trzynastej emerytury jest obecny w mediach od kilku miesięcy. Początkowo opozycja negowała projekt ustawy ws. "trzynastek" z tego względu, że środki finansowe na ten cel mają pochodzić z Funduszu dla Niepełnosprawnych. Ostatecznie dodatkowe świadczenie będzie wypłacone 1 kwietnia 2020 roku, jeszcze przed wyborami prezydenckimi. 

Zobacz wideo

"Trzynasta emerytura będzie wypłacana bez względu na kalendarze wyborcze". Ważna zapowiedź wiceministra rodziny 

Wiceminister MRPiPS, Stanisław Szwed, zapowiedział w Sejmie, że kwietniowy termin wypłat "trzynastek" jest przypadkowy i nie należy doszukiwać się powiązań z wyborami

Dodatkowe coroczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, czyli tzw. trzynasta emerytura, będzie już na stałe - bez względu na kalendarze wyborcze, które będą przed nami, to świadczenie będzie wypłacane.

- powiedział Stanisław Szwed. 

Ponadto, wiceminister stwierdził, że gwarantem wypłaty świadczeń w kolejnych latach jest fakt, że środki będą pochodzić z Funduszu Solidarnościowego (były Fundusz dla Niepełnosprawnych), gdyż może być on dofinansowany z budżetu państwa. 

Trzynaste emerytury mają być wypłacone w kwietniu 2020 roku. Ile będą wynosić? 

Szwed zapowiedział, że planowo świadczenie będzie wypłacone 1 kwietnia br. W ubiegłbym roku wysokość świadczenia była równa emeryturze minimalnej, czyli 1100 zł brutto, czyli 888 zł netto.  Od 2020 r. zostały one podwyższone o 100 zł, z czego wynika, że "trzynastka" będzie wyższa. Łączny koszt wypłacenia dodatkowych świadczenie dla ok. 10 mln osób wyniesie 11,7 mld zł.

Więcej o: