Mieszkania wciąż drożeją. Według GUS w trzecim kwartale 2019 r. ceny rosną nawet nieco szybciej

Mieszkania drożeją, a tempo wzrostu cen nie hamuje, a wręcz przeciwnie, nieco rośnie. Tak wynika z danych za trzeci kwartał minionego roku, które właśnie opublikował Główny Urząd Statystyczny.
Zobacz wideo

Zarówno w pierwszym, jak i drugim kwartale minionego roku, ceny mieszkań według wyliczeń GUS rosły po 8,1 proc. w ujęciu rok do roku. Najnowsze dane wskazują, że jesienią ten wzrost cen przyspieszył.

GUS: Mieszkania w trzecim kwartale zdrożały o 9 proc.

W trzecim kwartale 2019 r. ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 9 proc. rok do roku, czyli w porównaniu z trzecim kwartałem 2018 r.

Znacznie mocniej drożały mieszkania na rynku wtórnym - bo o 10,9 proc., podczas gdy te od deweloperów były o 6,7 proc. droższe. Na wykresie, który GUS prezentuje w swoim raporcie, widać, że rynek wtórny zaczął odstawać w górę cenowo na początku 2018 roku, a ruch ten przyspieszył w połowie tego roku.

Ceny mieszkań rosną.Ceny mieszkań rosną. Źródło: GUS

Z czego to może wynikać? Deweloperzy od pewnego czasu sugerują, że podaż ledwo nadąża za popytem - chętnych do zakupu mieszkania jest bardzo dużo. Do tego w niektórych miastach kłopotem jest dostępność gruntów, na których można by budować, ceny działek są bardzo wysokie. Na przykład w Warszawie takich terenów jest coraz mniej, do tego dochodzą trudności z zdobywaniu pozwoleń.

Pisaliśmy o tym m.in. tutaj: Ceny mieszkań się nie zatrzymają. Prezes Dom Development: w 2020 r. wysoki jednocyfrowy wzrost

W ciągu trzech lat mieszkania zdrożały o prawie jedną czwartą

W porównaniu z drugim kwartałem, ceny mieszkań wzrosły o 2,1 proc., w tym na rynku pierwotnym o 0,4 proc., a na wtórnym o 3,5 proc. W tym ujęciu największy wzrost GUS odnotował w województwie mazowieckim o 4,2 proc. Co ciekawe, jest województwo, w którym ceny kwartał do kwartału spadły - o 0,5 proc. To województwo małopolskie.

Główny Urząd Statystyczny policzył też, jak zmieniła się sytuacja w ostatnich trzech latach. W trzecim kwartale 2019 roku ceny były 23,6 proc. wyższe w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 r. Znów wzrost jest wyraźnie bardziej widoczny w przypadku rynku wtórnego - tutaj różnica wynosi aż 29,4 proc., niż wtórnego - 17,2 proc.

Więcej o:
Komentarze (12)
Mieszkania wciąż drożeją. Według GUS w trzecim kwartale 2019 r. ceny rosną nawet nieco szybciej
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 4 razy 2

  To jest klasyczna bańka spekulacyjna wynikająca z ujemnego realnego oprocentowania lokat. Mniej więcej połowa tych mieszkań jest kupowana za gotówkę z myślą o ochronie realnej wartości kapitału. Druga połowa idzie na kredyt, który przy niskich stopach procentowych pozwala inwestorom wierzyć, że na najmie tych kupionych mieszkań, zwłaszcza krótkoterminowym, zarobią na ratę kredytu i jeszcze zysk dla siebie.

  To samo dzieje się na każdym rynku na którym banki centralne utrzymują ujemne stopy żeby ‚pobudzać gospodarkę’, i to na wszelkich kategoriach aktywów - nieruchomościach, akcjach, surowcach, itp. Dzieje się i w USA i w eurolandzie też.

  I jedno co jest pewne to to, że ta bańka musi trzasnąć, jak każda bańka spekulacyjna w historii, począwszy od bańki tulipanowej w Holandii w XVII wieku. Wtedy co, którzy kupowali na górce za gotówkę podliczą straty, a ci którzy kupili na kredyt, pójdą z torbami.

 • krytek-7

  Oceniono 2 razy 0

  Uroda inflacji jest to,ze wszystko drozeje.Rzad chce wprowadzic nowy banknot z L.Kaczynskim.Na razie nie ujawnili nominalu.

 • kmwsm

  Oceniono 2 razy 0

  Same drozeja?

 • goralskielasy

  Oceniono 5 razy -1

  drożeją, a sprzedaż stale spada XD

 • sselrats

  Oceniono 5 razy -1

  W Polsce ludzie czekaj az im kto da. A wystarczy wziac kredyt, kupic dzialke i zbudowac dom - bez ogladania sie na blokowce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX