Kolejne zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę? PIP zamierza zamknąć placówki sprzedające alkohol i papierosy

Państwowa Inspekcja Pracy zamierza zamknąć placówki, w których w niedziele sprzedawny jest alkohol, papierosy oraz artykuły spożywcze. Oznaczać to może problem dla stacji benzynowych. Pomysł PIP-u spotkał się z ostrą krytyką ze strony Polskiej Izby Handlu.

Przepisy o zakazie handlu w niedziele obowiązują od kwietnia 2018 roku. Z roku na roku były one coraz bardziej zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest 2020 rok, w którym niedziel handlowych będzie jedynie siedem. Zgodnie z ustawą istnieje jednak 32 wykluczeń od ustawy. Państwowa Inspekcja Pracy zamierza zaostrzyć przepisy, co może uderzyć m.in. w Żabki oraz stacje benzynowe. 

Zobacz wideo

Sklepy sprzedające alkohol i papierosy zamknięte w niedzielę? PIP chce kolejnego zaostrzenia przepisów

Jak podaje portal prawo.pl, PIP chce, żeby z wykluczeń wykreślić sklepy posiadające status placówki pocztowe oraz te sprzedające alkohol, papierosy i artykuły spożywcze. Oznaczać to będzie spore problemy dla sieci sklepów Żabka, sklepów całodobowych oraz... stacji benzynowych, które prowadzą sprzedaż alkoholu oraz papierosów. Ponadto, inspekcja planuje unormować przepisy dotyczące tego, kto może pracować w sklepach w niedzielę.

Zakaz handlu w niedzielę z kolejnym obostrzeniem? Polska Izba Handlu mocno krytykuje pomysł 

Pomysł PIP nie spotkał z dobrym odbiorem ze strony Polskiej Izby Handlu, która obawia się, że wprowadzenie jej w życie wiązałoby się z końcem jakiegokolwiek handlu w niedzielę. Co więcej, byłoby to potężnym uderzeniem w mniejszych przedsiębiorców. 

To jest propozycja oderwana od realiów handlowych. To najtwardsza forma zakazu, którą ktokolwiek i kiedykolwiek postulował. Co ważniejsze, niezgodna z jedną z intencji ustawodawcy.

- powiedział w rozmowie z portalem Prawo.pl, Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny PIH. 

Ptaszyński stwierdził, że dzięki sprzedaży wyrobów tytoniowych większość sklepów jest w stanie uzyskać rentowność. Papierosy sprzedawane są w 100 tys. placówkach handlowych w Polsce. Dodał również, że ustanowienie statusu placówek pocztowych jest odpowiedzią na zapotrzebowanie konsumentów. 

Więcej o:
Komentarze (159)
Kolejne zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę? PIP zamierza zamknąć sklepy sprzedające alkohol i papierosy
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 60 razy 56

  To doskonały pomysł ! Kościoły oczywiście też zamknąć - bo pracują w niedzielę. No i oczywiście szpitale i komisariaty - po co nam one ...

 • remo29

  Oceniono 41 razy 41

  I godzinę milicyjną po 22:00 wprowadzić. Normalni ludzie to w nocy śpią, a nie po ulicach się szlajają. I obowiązkowa gimnastyka z modlitwą o 6:00 rano, nie ma wylegiwania się, drzewka sadzić w czynie społecznym, liście na parafii grabić, dach na plebanii przecieka, kto to ma zrobić??

 • droch

  Oceniono 39 razy 39

  A Patia na to: Wojna o handel będzie trwać aż do całkowitej likwidacji prywatnych sklepów!

 • franiux

  Oceniono 31 razy 31

  Nie przejdzie. Jawny atak na Orlen i Lotos czyli państwowe molochy. Nie po to zakazywali handlu osobom prywatnym żeby teraz tracić wpływy z handlu w państwowych spółkach.

 • ladne_sny

  Oceniono 32 razy 30

  i znowu wrócą meliny ;) ach, ten sentyment pisowski ;)

 • gabkwi

  Oceniono 30 razy 30

  Walki rządu z obywatelami ciąg dalszy...

 • pwiejacz

  Oceniono 29 razy 27

  Ciekawe czy ktoś z PIP odpowie za to że ktoś zginął dlatego że po zamknięciu stacji benzynowych w niedzielę ktoś przewoził paliwo w kanistrze i doszło do wypadku. Może więc w ogóle zakazać ruchu drogowego w niedziele? Może ma to dotyczyć również karetek i straży pożarnej? Ktoś tu oszalał, to się powinno leczyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX