Nawet pół roku czekania na zasiłek chorobowy. RPO interweniuje w ZUS, Zakład się broni

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ZUS w kwestii zasiłków chorobowych. Zdarza się bowiem, że na wypłatę świadczenia trzeba czekać pół roku lub więcej. Zakład zapewnia, że jego celem jest jedynie dbałość o finanse publiczne. RPO pyta co mają zrobić ci, którzy są pozbawieni środków do życia.

>>> Zobacz także: Czy inflacja wpłynie na koszt kredytów i ceny mieszkań? Eksperci programu "Studio Biznes" wyjaśniają

Zobacz wideo

Część osób ubiegających się o wypłatę zasiłku chorobowego ma problem z otrzymaniem świadczenia w czasie, który można by uznać za racjonalny. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" zdarzają się przypadki, w których na przekazanie środków z ZUS trzeba czekać pół roku lub więcej. W skrajnych przypadkach pracownicy muszą prosić o pomoc sąd - zdarza się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznaje np. jakąś umowę o pracę za fikcyjną.

Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim piśmie skierowanym do Gertrudy Ucińskiej, prezeski ZUS, wyraził wątpliwości co do pozostawiania bez środków do życia osób chorych, samotnych czy kobiet w ciąży.

Prowadzą firmy, zdarza się że ZUS każe czekać na świadczenie miesiącami

Wątpliwości mają też niektórzy prawnicy, którzy zajmują się przypadkami osób czekających na świadczenia wyjątkowo długo.

Tylko w ostatnich tygodniach trafiło do mnie kilka spraw, w których kobiety prowadzące działalność nie dostają zasiłku macierzyńskiego przez pół roku i dłużej ze względu na przeciągające się postępowanie wyjaśniające ze strony ZUS.

- wyjaśnia w rozmowie z "DGP" Katarzyna Przyborowska, radca prawny z Kancelarii Lege Artis.

ZUS się broni: To pieniądze nas wszystkich

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapewniają, że w swoich działaniach nie kierują się kryterium takim jak konkretna grupa zawodowa. Podkreślają też, że co roku ZUS wypłaca świadczenia o wartości 250 mld zł.

To pieniądze nas wszystkich, uczestników powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Odpowiadamy za to, by były wydawane racjonalnie i by nie dochodziło do nadużyć.

- stwierdza, cytowany przez "Dziennik", Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Czytaj też: Przyszli emeryci mają problem. ZUS będzie im wypłacał mniej niż ćwierć pensji. Z roku na rok coraz gorzej

Eksperci nie mają wątpliwości, że ZUS powinien badać wszelkie budzące wątpliwość sytuacje. Jednocześnie zaznaczają, że nie powinno to oznaczać automatycznego wstrzymania zasiłków w tych wypadkach, które w sposób ewidentny nie wydają się naruszać prawa.

Więcej o: