Noworoczna awaria drukarek Novitus zażegnana. Problemy dotknęły ponad 700 firm w Polsce

Novitus zakończył prace serwisowe prowadzone w trybie nadzwyczajnym w związku z wielką, noworoczną awarią drukarek fislanych Delio. Urządzenia miały błąd zegara, który uniemożliwiał poprawne drukowanie paragonu. Wiele sklepów i punktów usługowych miało przymusową przerwę w pracy. Mowa o ponad 6 tys. urządzeń w całym kraju.

"Na podstawie statystyki wykonanych napraw, stwierdzamy że około 99 proc. urządzeń objętych akcją, to urządzenia pogwarancyjne. W tej liczbie aż 29 proc. urządzeń, to drukarki używane dłużej niż 10 lat. Mimo upływu czasu, urządzenia te do tej pory pracowały niezawodnie i po naprawie nadal niezawodnie funkcjonują. Analiza rzeczywistej ilości zgłoszonych do naprawy drukarek wskazuje na liczbę niewiele przekraczającą 6 tys. sztuk" - podała firma Novitus. Z danych, które zebrała wynika, że noworoczna awaria drukarek Delio dotknęła ponad 700 firm.

Analiza zleceń serwisowych wskazuje, że usterka drukarek Delio dotknęła nieco ponad 700 firm. (...) Do prowadzenia akcji serwisowej powołaliśmy ponad 100 pracowników COMP SA, którzy z ogromnym poświęceniem i oddaniem pracowali nad rozwiązaniem problemu, nie bacząc na okres noworoczny oraz kolejne dni wolne od pracy

- podsumowała firma Novitus.

Jednocześnie Główny Urząd Miar (GUM) stwierdził po wykonanych pracach serwisowych, że drukarki nie będę musiały być ponownie certyfikowano, bo Novitus podczas napraw nie wprowadził istotnych zmian w urządzeniach.

Z informacji otrzymanych od producenta drukarek fiskalnych Delio wynika, że procedura usunięcia usterki zegara kas była prostą czynnością serwisową, polegającą na wykonaniu ponownej inicjacji zegara czasu rzeczywistego w autoryzowanych serwisach producenta, bez potrzeby wykonywania przy tym zmian w konstrukcji czy oprogramowaniu kas. W tej sytuacji Główny Urząd Miar nie widzi przesłanek do podejmowania jakichkolwiek działań związanych z ponowną certyfikacją kas Delio

- podał GUM.

>>> Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zobacz wideo

Noworoczna awaria drukarek Delio

Drukarki fiskalne Delio dystrybuowane przez firmę Novitus zaczęły się buntować 1 stycznia. Powodem awarii, która "unieruchomiła" wiele punktów usługowych i handlowych w całym kraju był błąd zegara. Usterka systemu nie pozwalała ustawić daty z rokiem 2020. To jednak uniemożliwiało poprawne drukowanie paragonów. Problem dotyczył m.in. sieci Multikino, niektórych pizzerii DaGrasso, sklepów Dino, czy mniej znanych, lokalnych przedsiębiorców. Obecnie w całym kraju działa ponad 700 tys. kas fiskalnych Delio. Niektóre firmy, np. Multikino nie czekały na usunięcie usterki i zdecydowały się zakupić nowe drukarki fiskalne.

Więcej o: