Zadziwiająco niski poziom biedy w 80-milionowej chińskiej prowincji. W ubóstwie żyje tylko 17 osób

Prowincja Jiangsu w południowo-wschodnich Chinach poinformowała o zaskakującym wyniku - tylko 0,00002 proc. jej mieszkańców żyje obecnie w biedzie. Mowa o raptem 17 osobach w 80-milionowej populacji. Ponad 2,5 mln ludzi miało zostać wyciągniętych z ubóstwa w ciągu ostatnich 4 lat. To jednak nie wszystko - rządzący regionem biedę też przedefiniowali.

Południowo-wschodnia prowincja Jiangsu faktycznie jest jedną z najbogatszych w Chinach. Jak donosi BBC, jej władze ogłosiły w ostatnim czasie, że liczba obywateli żyjących w biedzie zmniejszyła się tam do 17, co na tle 80-milionowej populacji wygląda imponująco, ale też i nieco dziwnie. Co więcej, ostatnie dane z końcówki 2019 r. wskazują, że w ciągu ostatnich czterech lat aż 2,54 mln osób żyjących w Jiangsu zostało wyciągniętych z ubóstwa.

Większe pieniądze i rosnące nierówności

Chiny to ogromny kraj, a definicja biedy nie jest jednolita dla wszystkich prowincji. Jedną z najczęściej stosowanych jest kwota 2,3 tys. juanów rocznego dochodu netto, czyli ok. 331 dolarów. Zgodnie z tym kryterium, w całych Chinach w 2017 r. ok. 30 mln ludzi żyło w ubóstwie. Kolejnych latach spora część prowincji podniosła tę graniczną kwotę (bo gospodarka szybko się rozwijała, a Chińczycy zarabiali coraz więcej). W Jiangsu symboliczną granicą jest teraz 6 tys. juanów na rok, czyli ok. 863 dolary. Co więcej, średnia ta jest sporo wyższa od międzynarodowej granicy ubóstwa, którą Bank Światowy plasuje na poziomie 1,90 dolara dziennie. Dla Jiangsu to 2,4 dolara dziennie.

>>> Gordon Wasilewski: Wyścig kosmiczny będzie elementem rywalizacji między USA a Chinami

Zobacz wideo

Od otwarcia się w latach 90. na światową gospodarkę Chiny rzeczywiście wyrosły na jedną gospodarczych potęg. I pomimo ostatniego spowolnienia, tamtejsza gospodarka nadal rośnie w tempie ok. 6 proc. rocznie. To jednak przecież nie spowodowało, że bieda nagle znikła - wraz ze wzrostem, pogłębiły się nierówności dochodowe między mieszkańców miast i wsi. Według tamtejszego urzędu statystycznego średni dochód rozporządzalny na osobę w 2018 r. wyniósł 28288 juanów, czyli ponad 4 tys. dolarów. Co ciekawe, 39 251 juanów z tej sumy przypada na miasta, a zaledwie 14 617 juanów na tereny wiejskie.

Więcej o: