Ulga termomodernizacyjna. Komu przysługuje i jakie trzeba spełnić warunki?

Nadchodzi okres rozliczania podatków. Podczas składania zeznania, można skorzysta z szeregu różnych dofinansowań. Do takich należy ulga termomodernizacyjna, w ramach której można otrzymać nawet 53 tys. złotych.
Zobacz wideo

Ulga termomodernizacyjna pozwala na otrzymanie w jednym roku dofinansowania w wysokości maksymalnie 53 tys. złotych za wydatki związanie z ociepleniem domu. Jednak by otrzymać pieniądze trzeba spełnić szereg warunków. Przede wszystkim dofinansowanie otrzymać może właściciel lub współwłaściciel budynku, takiej możliwości nie mają najemcy. Przysługuje ona na budynki, które już stoją, a nie są dopiero budowane, a ponadto muszą być to budynki mieszkalne jednorodzinne. Ponadto przyznawana jest na jednego podatnika, a nie konkretny budynek. W związku z tym każdy współwłaściciel budynku (np. małżonek) może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej niezależnie od siebie, uzyskując w ten sposób więcej środków do ocieplenia tego samego lokalu, ale jedna osoba dostanie maksymalnie 53 tys. złotych, nawet na kilka lokali.

Ula termomodernizacyjna - warunku przyznania

W przypadku przyznania ulgi jej beneficjent ma trzy lata na skończenie prac. Jeśli tego nie zrobi, będzie zobowiązany do zwrotu dofinansowania. Jeśli wartość prac przekracza roczny dochód, to rozliczyć można jedynie wartość tego dochodu. Pozostałą kwotę należy rozliczyć w ciągu następnych sześciu lat na kolejnych formularzach. 

Rozliczyć można jedynie faktycznie poniesione wydatki. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy dofinansowanie dostaliśmy z innego źródła. Wtedy ulga termomodernizacyjna przysługuje na pozostałą kwotę. W przypadku sfinansowania ocieplenia domu dzięki środkom z kredytu, dofinansowanie oczywiście przysługuje. Aby skorzystać z ulgi do zeznania należy dołączyć formularz PIT/O oraz wpisać kwotę brutto poniesionych wydatków (chyba, że korzystało się z ulgi VAT na podstawie podatku od towarów i usług). Nie ma konieczności przeprowadzenia audytu energetycznego, jednak wydatki muszą być potwierdzone fakturą wystawioną przez firmę, która nie jest zwolniona z płacenia podatku VAT. Pełną listę materiałów budowlanych i urządzeń oraz usług, na które przysługuje ulga, można znaleźć m.in. pod TYM adresem.

Więcej o: