Papierosy mentolowe w maju 2020 roku znikną z rynku. Tak zadecydowała UE

Po podwyżce akcyzy na wyroby tytoniowe w maju czeka nas kolejne obostrzenie dotyczące palacze. W maju 2020 roku z rynku mają zniknąć papierosy mentolowe. Tak wynika z planów Unii Europejskiej.
Zobacz wideo

Najbliższe miesiąca zapowiadają się jako gorszy czas dla osób uzależnionych od papierosów. W 2020 roku zostanie wprowadzona wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, które podrożeją o 10 proc., czyli ponad złotówkę na paczce. Ponadto, jak podaje polskatimes.pl, od maja br. z półek sklepowych znikną papierosy mentolowe. 

Papierosy mentolowe znikną z rynku od maja. Tego chce Unie Europejska 

Za plany likwidacji tego rodzaju papierosów odpowiada Unia Europejska, która twierdzi, że mentolowy smak zachęca do palenia i uatrakcyjnia sam proces palenia. Te same zapisy znajdują się w dyrektywie z 2014 roku. Od kilku lat UE utrudnia życie palaczom, którzy i tak kilkukrotnie w ostatnich latach musieli przełknąć podwyżkę akcyzy na wyroby tytoniowe. W 2017 roku na paczkach pojawiły się natomiast obrazki, na których przedstawione są negatywne skutki palenia. Od 20 maja 2020 roku zniknąć z półek sklepowych mają papierosy mentolowe. 

Papierosy mentolowe znikną w tym roku. Tak może być tylko w teorii 

Rynek wyrobów tytoniowych wciąż zmaga się z problemem nielegalnej sprzedaży. Na polski rynek trafia bardzo dużo nielegalnych papierosów ze wschodu. Eksperci wskazują, że zakaz sprzedaży "mentoli" w praktyce może spowodować, że znów wzmocniona zostanie szara strefa. Co dziesiąty przemycany papieros jest mentolowy. Na legalnym rynku "mentole" stanowią natomiast 30 proc. sprzedawanych. 

Papierosy mentolowe nie zostaną zakazane choćby u wschodnich sąsiadów Polski, czyli krajów będących głównym źródłem przemytu papierosów do Polski. Ryzyko to jest szczególnie duże, bo zakazowi mentolu towarzyszy duża podwyżka akcyzy.

- powiedziała w rozmowie dla polskatimes.pl Estera Józefowicz pracująca dla British American Tobacco.