Papierosy mentolowe w maju 2020 roku znikną z rynku. Tak zadecydowała UE

Po podwyżce akcyzy na wyroby tytoniowe w maju czeka nas kolejne obostrzenie dotyczące palacze. W maju 2020 roku z rynku mają zniknąć papierosy mentolowe. Tak wynika z planów Unii Europejskiej.
Zobacz wideo

Najbliższe miesiąca zapowiadają się jako gorszy czas dla osób uzależnionych od papierosów. W 2020 roku zostanie wprowadzona wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, które podrożeją o 10 proc., czyli ponad złotówkę na paczce. Ponadto, jak podaje polskatimes.pl, od maja br. z półek sklepowych znikną papierosy mentolowe. 

Papierosy mentolowe znikną z rynku od maja. Tego chce Unie Europejska 

Za plany likwidacji tego rodzaju papierosów odpowiada Unia Europejska, która twierdzi, że mentolowy smak zachęca do palenia i uatrakcyjnia sam proces palenia. Te same zapisy znajdują się w dyrektywie z 2014 roku. Od kilku lat UE utrudnia życie palaczom, którzy i tak kilkukrotnie w ostatnich latach musieli przełknąć podwyżkę akcyzy na wyroby tytoniowe. W 2017 roku na paczkach pojawiły się natomiast obrazki, na których przedstawione są negatywne skutki palenia. Od 20 maja 2020 roku zniknąć z półek sklepowych mają papierosy mentolowe. 

Papierosy mentolowe znikną w tym roku. Tak może być tylko w teorii 

Rynek wyrobów tytoniowych wciąż zmaga się z problemem nielegalnej sprzedaży. Na polski rynek trafia bardzo dużo nielegalnych papierosów ze wschodu. Eksperci wskazują, że zakaz sprzedaży "mentoli" w praktyce może spowodować, że znów wzmocniona zostanie szara strefa. Co dziesiąty przemycany papieros jest mentolowy. Na legalnym rynku "mentole" stanowią natomiast 30 proc. sprzedawanych. 

Papierosy mentolowe nie zostaną zakazane choćby u wschodnich sąsiadów Polski, czyli krajów będących głównym źródłem przemytu papierosów do Polski. Ryzyko to jest szczególnie duże, bo zakazowi mentolu towarzyszy duża podwyżka akcyzy.

- powiedziała w rozmowie dla polskatimes.pl Estera Józefowicz pracująca dla British American Tobacco. 

Więcej o:
Komentarze (20)
Papierosy mentolowe w maju 2020 roku znikną z rynku. Tak zadecydowała UE
Zaloguj się
 • as.pik

  Oceniono 11 razy 5

  Co za idiotyzm. Zakazują, bo są zbyt atrakcyjne. Co mają do gadania dupki z KE na temat tego, czym kto chce się truć. Nie palę i nigdy nie paliłem, ale uważam, że palacze powinni mieć prawo nabawić się raka płuc w taki sposób, jak lubią.

 • Bob Bob

  Oceniono 6 razy 2

  mentolem zachęcają? dla mnie to dziwne, bo ja nienawidzę mentolowych papierosów i gdyby tylko takie były, to rzuciłbym palenie natychmiast. ogólnie nie uznaje tytoni jasnych, nie mówiąc już o smakowych...

 • Dariusz Siekański

  Oceniono 1 raz 1

  Może niedługo pójdą za ciosem i to samo z alkoholem wymyślą , tzn. zlikwidują te alkohole atrakcyjne smakowo bo zachęcają do picia , ja np. jak łyknę czystą to nie bardzo chce mi się pić , dlatego zawsze zaczynam od gorzkiej żołądkowej :-))

 • Aleksandra Praska

  0

  Niech znikną również wszystkie nie zdrowe produkty spożywcze w których znajdują się substancje szkodzące naszym organizmom. Wszystkie słodzone i gazowane napoje bo to też nie jest zdrowe. Niech zniknie cukier który nazywany jest białą śmiercią. Wszystkie fastfoody powinny również zniknąć z naszego kraju i cała masa różnych innych rzeczy szkodliwych dla nas.

 • dert21

  0

  IQOSy na szczęście są m.in. mentolowe więc spoko bo od dawna nie palę papierosów.
  A co do samego zakazu to kiedy zakaz wódek smakowych, likierów itd. itp.?
  Wódka ma śmierdzieć a nie smakować... Obłęd z tymi zakazami

 • Maksymilian Skała

  0

  Wystarczy potrzymać zwykle papierosy w opakowaniu w którym jest mentol i już mamy mentolowe.

 • Waclaw Ciba

  Oceniono 2 razy 0

  A działów to na całym świecie nie brakuje a jeszcze uważają co inni powinien robić oj to dopiero dziwactwa.

 • jan.go

  Oceniono 6 razy 0

  Gratuluję tematów zastępczych A Chiny i USA dalej oddalają się od UE

 • o4975957

  Oceniono 5 razy -5

  Czyli mentole pali 10-30% palaczy, ale Unia uważa że mentole są lepsze niż nie-mentole ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX