Holandia czy Niderlandy - jak w Polsce powinno nazywać się ten kraj? Polski urząd rozwiewa wątpliwości

Wraz z 1 stycznia 2020 roku Holandia zmieniła nazwę na Niderlandy. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych informuje, że w Polsce stare nazewnictwo pozostaje bez zmian.

Holandia zmieniła nazwę na Niderlandy po to, aby zerwać z dawnym wizerunkiem państwa. Dotyczyło to przede wszystkim wszelkich urzędów oraz instytucji państwowych, które po 1 stycznia musiały zacząć korzystać z prawnie obowiązującej nazwy. Zmiana wprowadziła jednak pewne zamieszanie, gdyż w mediach coraz częściej zaczęło pojawić się określenie "Niderlandy". Okazuje się jednak, że w polskim nazewnictwie wciąż można korzystać z dotychczasowej nazwy. 

Holandia zmieniła nazwę, ale w Polsce pozostaje bez zmian. Urzędy rozwiewają wątpliwości

Zmiana nazwy ma charakter wewnątrzkrajowy i nie ma wpływu na zagraniczne nazewnictwo. Do korzystania z nowej nazwy wezwane zostały jedynie holenderskie urzędy oraz instytucje publiczne. 

Zgodnie z decyzją holenderskiego rządu od roku 2020 w relacjach zagranicznych instytucje państwowe tego kraju posługują się wyłącznie angielską formą skróconej nazwy Królestwa „the Netherlands”. Jednak polski egzonim dotyczący skróconej nazwy państwa, tj. „Holandia” (...) pozostaje bez zmian. Także bez zmian pozostaje polska oficjalna (długa) nazwa tego państwa, tj. Królestwo Niderlandów.

- czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, który rozwiewa wątpliwości w tym temacie.

Holandia zmieniła nazwę. Dlaczego? 

Kraj zmienił nazwę na Niderlandy w celu zerwania z obecnym wizerunkiem państwa, który - według rządzących - kojarzył się z legalną prostytucją oraz marihuaną. Ponadto, Holandia to jedynie nazwa regionu kraju, w którym znajdują się Amsterdam oraz Rotterdam. Nazwa Niderlandy (Nederland) używana jest zamiennie od wielu lat. W wolnym tłumaczeniu oznacza region nizinny. 

Koszt "rebrandingu" wyniesie ok. 200 tys. euro. Tyle z budżetu państwa zostanie przeznaczonych na zmianę nazw przez urzędy i instytucje oraz wprowadzenie nowego loga z napisem "NL" stylizowanym na tulipan

Oficjalne logo HolandiiOficjalne logo Holandii rijksoverheid/nbtc

Więcej o:
Komentarze (80)
Holandia czy Niderlandy - jak w Polsce powinno nazywać się ten kraj? Polski urząd rozwiewa wątpliwości
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 25 razy 17

  Nie bardzo rozumiem. Chyba lepiej, że kraj kojarzy się z legalną prostytucją i legalną marihuaną, niż nielegalną prostytucją i nielegalną marihuaną?

 • zerozer52

  Oceniono 22 razy 8

  A kiedy zmiana na Królestwo Kim Kacz Ora?

 • kemotkemot

  Oceniono 8 razy 6

  200 tys euro (czyli niecaly milion zlotych) na koszty zmian nazw itp. W Polsce taka operacja kosztowala by 200 milionow zlotych i urzednicy upierali by sie ze poszlo po taniosci

 • H2O H2O

  Oceniono 21 razy 5

  Rozumiem że ci urzędnicy i ich zwierzchnicy nie będą mieli problemu jeśli inni urzędnicy z innego państwa stwierdzą że egzonimem jest PRL zamiast Polska. Co gorsza mogą też stwierdzić że skrócona nazwa to Wolska, przyjemnie prawda?

 • poziomka_vr

  Oceniono 4 razy 4

  I tak dziennikarze wymyślili pierdołę i ciągną ją już miesiąc...

 • entymolog

  Oceniono 14 razy 4

  Holand często mylono z Poland. Od czasów rządu PiS nie chcą już, aby ich tym bagnem kojarzono.

 • thannatos

  Oceniono 13 razy 3

  Zmienili, bo Holland mylono z Poland i opowiadano im Polish jokes. W sumie trudno im się dziwić, że mieli dosyć. :)

 • peteroski

  Oceniono 4 razy 2

  200 tysi tylko? Nasze nowe elyty wydusiłyby z 200 dużych baniek!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX