Trzynasta emerytura już w kwietniu. ZUS wypłaci ją w sześciu terminach, wyniesie ponad tysiąc zł na rękę

Trzynasta emerytura zostanie wypłacona przez ZUS w kwietniu. Emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie w sześciu terminach. Informujemy, kiedy dokładnie mogą spodziewać się "trzynastek" na swoich kontach.

Termin wypłaty trzynastych emerytur zbliża się wielkimi krokami. Zgodnie z medialnymi doniesieniami rząd przekaże dodatkowe świadczenia w kwietniu, jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed zapowiedział, że kwietniowy termin będzie obowiązujący, niezależnie od kalendarza politycznego

Zobacz wideo

Trzynasta emerytura w kwietniu w portfelach świadczeniobiorców. Dokładne terminy będą różne

Jak podaje Money.pl, "trzynastki" dotrą do Polaków w sześciu terminach: 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. W pierwszym terminie, czyli już 1 kwietnia 2020 roku świadczenie otrzyma blisko milion Polaków. Podzielenie wypłat na kilka na części i rozłożenie ich w czasie to standardowa procedura ZUS. Emeryci i renciści otrzymają przelew powiększony o wysokość trzynastego świadczenia. 

"Trzynastka" w kwietniu 2020. Ile wyniesie? 

W ubiegłym roku "trzynastka" wyniosła 1100 zł brutto, czyli 882,25 zł na rękę. W 2020 roku emeryci i renciści będą mogli liczyć na wyższe świadczenie dodatkowe. Zgodnie z projektem ustawy, jest ona równa wartości minimalnej emerytury, która w 2020 roku będzie wynosić 1200 zł, czyli 1026,69 zł na rękę.

>>> Dowiedz się więcej: Emerytury 2020. Ile wynosić będą świadczenia w przyszłym roku? [STAWKI, WALORYZACJA]

Świadczeniobiorcy mogą liczyć na "trzynastkę" nieznacznie niższą. W 2020 roku wynosić ona będzie 981 zł. Powodem tego jest fakt, że od dodatkowej emerytury odprowadzony będzie podatek oraz składka zdrowotna. Pozwoli to rządowi na zarobek rzędu 2 mld zł. Według szacunków dodatkową emeryturę otrzyma 9,8 mln emerytów i rencistów. Koszt tego wyniesie ponad 10 mld zł.

Więcej o: