Inflacja najwyższa od prawie ośmiu lat. Wiadomo już, co w grudniu drożało najmocniej

Wieprzowina w grudniu zdrożała najmocniej od lat 90., wywóz śmieci jest o prawie jedną trzecią droższy niż rok wcześniej, rosną też ceny usług. GUS podał właśnie szczegóły odczytu inflacji, który tak mocno zaskoczył ekonomistów.

Inflacja w grudniu wystrzeliła do 3,4 proc. rok do roku z 2,6 proc. zanotowanych w listopadzie i jest najwyższa od 2002 roku. Główny Urząd Statystyczny potwierdził swój wcześniejszy, wstępny odczyt. Podał też, co dokładnie zdrożało, a co potaniało w ostatnim miesiącu minionego roku.

Inflacja wyraźnie w górę. Droższe warzywa i mięso

Zbiorowym "bohaterem" rosnącej inflacji przez dużą cześć 2019 roku była drożejąca żywność. W grudniu także było to widać. Ceny żywności ogółem wzrosły o 7,5 proc. rok do roku, czyli w porównaniu z grudniem 2018. Żywność ma największy udział w wyliczaniu inflacji ogółem - 24,89 proc. (dokładnie chodzi o dział "żywność i napoje bezalkoholowe") - bo wydatki na żywność to główna składowa miesięcznych wydatków gospodarstw domowych.

O tym, jak GUS dokładnie mierzy inflację, skąd bierze ceny i skąd wie, na co wydajemy najwięcej pisaliśmy tutaj: Ceny w Polsce wystrzeliły. Jak GUS mierzy inflację? Pełna lista towarów jest tajna

Jeśli zajrzeć głębiej w tabelki GUS, to widać, że w grudniu najmocniej podrożało mięso wieprzowe -  o 23,6 proc. rok do roku. Ma to związek z epidemią wirusa ASF - Afrykańskiego Pomoru Świń - który dziesiątkuje hodowle w odległych Chinach, jednak odległych tylko geograficznie, bo drastyczny spadek pogłowia świń - o połowę - w wielomilionowym kraju, w którym wieprzowina jest istotnym składnikiem diety, niesie za sobą konsekwencje dla całego świata. Chińczycy skupują wieprzowinę między innymi z Unii Europejskiej, podbijając jej ceny. Ekonomiści PKO Research zauważają, że wzrost cen wieprzowiny jest najmocniejszy od przynajmniej lat 90.

Drób podrożał o 7,1 proc. (być może to także pokłosie drożejącej wieprzowiny), a mięso ogółem o 12,8 proc.

Więcej na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj: Ceny żywności na świecie są na najwyższym poziomie od pięciu lat. Polacy też to odczują

Wysoko na liście wciąż są też warzywa, których ceny wzrosły w grudniu o 12,3 proc. rok do roku, owoce zdrożały o 12,1 proc., cukier o 20,7 proc., mąka o 7,3 proc., a ryż i pieczywo o 6 proc. Są też takie grupy towarów żywnościowych, które są tańsze niż przed rokiem - to jajka (o 3,7 proc.) i masło (o 8,6 proc.).

>>>Zobacz także: Pieniędzmi można w zasadzie palić w piecu. Jak Wenezuela z naftowego gracza stała się wielkim przegranym 

Zobacz wideo

Ceny usług rosną, wywóz śmieci o prawie jedną trzecią

Jak podaje GUS, inflację w ujęciu rocznym podwyższyły wyższe ceny żywności (o 1,69 punktu procentowego), dotyczące użytkowania mieszkania (o 0,41 pkt proc.), kategoria restauracje i hotele (o 0,34 pkt proc.) oraz rekreacja i kultura (o 0,23 pkt proc.). Tutaj warto zwrócić uwagę na wywóz śmieci, za który w grudniu minionego roku trzeba było płacić aż o 32,2 proc. więcej w porównaniu z grudniem 2018 roku. Opłaty na rzecz właścicieli wzrosły o 5,3 proc., a usługi kanalizacyjne o 4,1 proc.

Energia elektryczna była za to wyraźnie tańsza - o 5,8 proc. - pamiętajmy, że w ubiegłym roku rząd zamroził ceny prądu dla gospodarstw domowych. W tym będzie już inaczej. Główni dostawcy już dostali zatwierdzenie wyższych taryf i od stycznia będziemy płacić za prąd o około 12 proc. więcej. Wicepremier Jacek Sasin obiecuje wprawdzie rekompensaty za wzrost cen prądu, ale po pierwsze, zostaną one wypłacone dopiero w przyszłym roku, a po drugie, według ostatnich informacji mają nie obejmować wszystkich - tylko tych z pierwszego progu podatkowego.

Istotny wzrost cen widać także w kategorii restauracje i hotele - o 5,4 proc., edukacja - o 4,6 proc. i zdrowie - o 3,2 proc. Ogółem usługi podrożały o 6,1 proc. (towary o 2,4 proc.). Eksperci już wcześniej sygnalizowali, że to usługi podbijają inflację bardziej niż żywność, a na początku tego roku czekać nas mogą dalsze podwyżki ich cen, nie tylko z powodu czynników regulacyjnych (jak w przypadku śmieci), ale także mocno podniesionej płacy minimalnej.

Czytaj też: Prezes NBP o inflacji w grudniu: "Nie należy się tym nadmiernie podniecać". Stopy procentowe bez zmian

Więcej o: