Orlen szuka projektanta farmy wiatrowej. Elektrownia powstanie na Bałtyku

Orlen planuje budowę farmy wiatrowej na Bałtyku. Spółka przeprowadza od jakiegoś czasu badania środowiskowe. Teraz projekt wchodzi w kluczową fazę, dlatego też Orlen szuka projektanta ekologicznej elektrowni.
Zobacz wideo

Orlen ma koncesję na budowę na Bałtyku farm wiatrowych dzięki swojej spółce Baltic Power. Łączna moc elektrowni według umowy może wynosić łącznie 1,2 tys. MWe. Wiatraki mają powstać 23 km od brzegu, na obszarze o łącznej powierzchni około 131 km kw, na wysokości Choczewa i Łeby.

Uważnie przyglądamy się trendom na światowym i europejskim rynku energetycznym, dostosowując naszą działalność do wyzwań, które są z nimi związane. Morska energetyka wiatrowa wpisuje się w strategię PKN Orlen, zakładającą stworzenie silnego koncernu multienergetycznego. W ten sposób dywersyfikujemy źródła przychodów i uniezależniamy się od wpływu czynników makroekonomicznych. W perspektywie najbliższych lat chcemy stać się ważnym producentem czystej energii elektrycznej, na którą zapotrzebowanie będzie stale rosło. Jesteśmy przekonani, że realizując ją, będziemy mogli maksymalnie wykorzystywać potencjał polskich dostawców, przyczyniając się do rozwoju całej krajowej gospodarki

- powiedział w komunikacie Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Orlen szuka projektanta farmy wiatrowej na Bałtyku

Obecnie Orlen jest na etapie badań środowiskowych. Przeprowadzane są także pomiary wietrzności oraz badania na dnie morze. Zgromadzone dane zostaną przeanalizowane i wykorzystane do stworzenia wstępnego projektu technicznego morskiej farmy wiatrowej. Za to ma odpowiadać projektant, którego poszukiwania rozpoczął Orlen. Będzie on odpowiadał także za projekt budowlany, analizę produktywności oraz analizy pomocnicze. Odpowiednia osoba ma być wybrana jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku. Przygotowany projekt posłuży jako baza do wniosku o pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej. Po przygotowaniu wstępnego projektu technicznego Orlen planuje rozpocząć postępowanie przetargowe na dostawę kluczowych urządzeń. Koncern już teraz posiada możliwość przyłączenia farmy do sieci i jest na etapie finalizacji pozyskiwania partnera branżowego do realizacji inwestycji. 

Więcej o:
Komentarze (16)
Orlen szuka projektanta farmy wiatrowej. Elektrownia powstanie na Bałtyku
Zaloguj się
 • kertog123

  Oceniono 6 razy 4

  Orlen stawia wiatraki, Energa zacznie produkowac wyroby mleczarskie, LOT wezmie sie za produkcje samochodów elektrycznych, PKO BP ogarnie temat produkcji wyrzutni KRAB , PZU zaprojektuje nowe elektrownie słoneczne, a PKP cargo nowe śmigłowce dla wojska. Ci prezesi z nadania PISu to sie " znajo na fszystkim"

 • floryda77

  Oceniono 3 razy 3

  Stocznia Wojenna Radom pobuduje wiatraki patriotyczne; kręcące się tylko w prawą stronę.

 • dlaczegozbynie

  Oceniono 2 razy 2

  "Odpowiednia osoba"? czyli to bedzie pan kazio znajomy znajomego prezesa? moze ten sam co w grudniu popoludniu miedzy zupa a drugim daniem machnal projekt centralengo portu? takich obiktow nie projektuja pojedynczy ludzie nigdzie na swiecie. opocz polandii od kilku lat.

 • vibhisana

  Oceniono 1 raz 1

  Obajtek ma rozmach! Szuka 1(słownie jednego) projektanta wiatraków. Żeby zbudować nawet mały statek zatrudnia się całe biuro projektantów - specjalistów. Jak an firmę o kapitalizacji wielu miliardów i zyskach idących w setki milionów-miliardy PLN, to to ogłoszenie, to normalnie SZOK! Bójcie się Duńczycy, Obajtek zabierze Wam chleb z budowy farm wiatrowych morskich, buahaha!

 • luzuj

  0

  Orlen potrzebuje wiatraków i farm fotowoltaicznych do zasilania punków ładowań samochodów elektrycznych, które muszą stanąć na Orlenowskich stacjach. Nie będzie kupował prądu tylko płacił za jego przesył. Szkoda tylko, że tak późno się za to biorą. W przypadku koncernów paliwowych niezbędna strategia.

 • studi79

  Oceniono 4 razy 0

  Wiatraki zabijają ptaki!!! GO VEGAN!

 • antyczerwony123

  Oceniono 3 razy -1

  Bravo Orlen!

 • ewropejczyk

  Oceniono 6 razy -6

  Wiatraki na Bałtyku? Ale jak to? Miały być lądowe i koniecznie niemieckie.

  Spodziewam się stanowczego cżerkiego [wyjaśniemy:] o wyższości wiatraków lądowych na morskimi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX