Orlen szuka projektanta farmy wiatrowej. Elektrownia powstanie na Bałtyku

Orlen planuje budowę farmy wiatrowej na Bałtyku. Spółka przeprowadza od jakiegoś czasu badania środowiskowe. Teraz projekt wchodzi w kluczową fazę, dlatego też Orlen szuka projektanta ekologicznej elektrowni.
Zobacz wideo

Orlen ma koncesję na budowę na Bałtyku farm wiatrowych dzięki swojej spółce Baltic Power. Łączna moc elektrowni według umowy może wynosić łącznie 1,2 tys. MWe. Wiatraki mają powstać 23 km od brzegu, na obszarze o łącznej powierzchni około 131 km kw, na wysokości Choczewa i Łeby.

Uważnie przyglądamy się trendom na światowym i europejskim rynku energetycznym, dostosowując naszą działalność do wyzwań, które są z nimi związane. Morska energetyka wiatrowa wpisuje się w strategię PKN Orlen, zakładającą stworzenie silnego koncernu multienergetycznego. W ten sposób dywersyfikujemy źródła przychodów i uniezależniamy się od wpływu czynników makroekonomicznych. W perspektywie najbliższych lat chcemy stać się ważnym producentem czystej energii elektrycznej, na którą zapotrzebowanie będzie stale rosło. Jesteśmy przekonani, że realizując ją, będziemy mogli maksymalnie wykorzystywać potencjał polskich dostawców, przyczyniając się do rozwoju całej krajowej gospodarki

- powiedział w komunikacie Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Orlen szuka projektanta farmy wiatrowej na Bałtyku

Obecnie Orlen jest na etapie badań środowiskowych. Przeprowadzane są także pomiary wietrzności oraz badania na dnie morze. Zgromadzone dane zostaną przeanalizowane i wykorzystane do stworzenia wstępnego projektu technicznego morskiej farmy wiatrowej. Za to ma odpowiadać projektant, którego poszukiwania rozpoczął Orlen. Będzie on odpowiadał także za projekt budowlany, analizę produktywności oraz analizy pomocnicze. Odpowiednia osoba ma być wybrana jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku. Przygotowany projekt posłuży jako baza do wniosku o pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej. Po przygotowaniu wstępnego projektu technicznego Orlen planuje rozpocząć postępowanie przetargowe na dostawę kluczowych urządzeń. Koncern już teraz posiada możliwość przyłączenia farmy do sieci i jest na etapie finalizacji pozyskiwania partnera branżowego do realizacji inwestycji. 

Więcej o: