GIF wycofuje popularne krople do nosa. Pięć serii leku zostało zanieczyszczone

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu popularne krople do nosa. Pięć serii Sulfarinolu ma w składzie zanieczyszczony azotan nafazoliny.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu popularne krople do nosa Sulfarinol (Sulfathiazolum + Naphazolini nitras), 50 mg + 1 mg/ml. Chodzi o pięć serii, których termin ważności kończyć się w tym lub w przyszłym roku:

  • numer serii: 010617, termin ważności 06.2020
  • numer serii: 070617, termin ważności 06.2020
  • numer serii: 010717, termin ważności 07.2020
  • numer serii: 041018, termin ważności 10.2021
  • numer serii: 161018, termin ważności 10.2021

Lek pochodzi od Farmaceutyczno-Chemicznej Spółdzielni Pracy "GALENUS" z siedzibą w Warszawie. Należy sprawdzić i zaprzestać używania leku, jeśli pochodzi z jednej z powyższych serii. 

GIF wycofuje krople do nosa ze względu na zanieczyszczenie

Sulfiranol może być używany w leczeniu krótkotrwałych, doraźnych objawów przekrwienia błony śluzowej nosa - kataru, uczucia zatkanego nosa, obrzęku błony śluzowej nosa, które spowodowane są przez stan zapalny związany z zakażeniem bakteryjnym. Wycofane przez GIF partie leku są jednak zanieczyszczone, może przeczytać w oficjalnym komunikacie:

Do GIF wpłynęła informacja od pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego dotycząca otrzymania wyników poza specyfikacją w badanych próbkach archiwalnych dla ww. serii produktu leczniczego Sulfarinol, w zakresie parametru zanieczyszczenia azotanu nafazoliny - inne pojedyncze zanieczyszczenie. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, o której mowa powyżej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww. serii przedmiotowego produktu leczniczego

GIF ma ostatnio ręce pełne roboty. 15 stycznia mija termin dostarczenia badań produktów leczniczych zawierających metforminę. Przedsiębiorstwa, które nie zdołają dostarczyć dokumentów do tego dnia muszą zrobić to do 31 stycznia. Na temat leków zawierających te substancje, wypowiedział się nawet minister zdrowia

Zobacz wideo
Więcej o: