Pierwsza część porozumienia USA-Chiny podpisana. Donald Trump: Wprowadzamy fundamentalną zmianę

Stany Zjednoczone i Chiny zawarły częściowe porozumienie handlowe. Podpisy pod dokumentem złożyli w Białym Domu prezydent Donald Trump i chiński wicepremier Liu He. Obaj przywódcy zapowiedzieli rozpoczęcie nowego etapu w relacjach między Waszyngtonem a Pekinem.

Prezydent Donald Trump określił porozumienie mianem kamienia milowego w relacjach Stanów Zjednoczonych z Chinami. „Podpisując układ wprowadzamy fundamentalną zmianę w systemie handlu międzynarodowego. Wreszcie Amerykanie mają rząd, który przedkłada ich interesy przy stole negocjacyjnym” - oświadczył amerykański prezydent.

Donald Trump i Liu He/Fot. Evan Vucci / AP PhotoDonald Trump i Liu He/Fot. Evan Vucci / AP Photo Donald Trump i Liu He/Fot. Evan Vucci / AP Photo

Zgodnie z porozumieniem, Chiny w ciągu dwóch lat zwiększą import ze Stanów Zjednoczonych o ponad 200 miliardów dolarów. Kwota ta obejmuje zakup wyrobów przemysłowych o wartości 80 miliardów, energii za 53 miliardy, produktów żywnościowych za 35 miliardów i usług za 32 miliardy dolarów. 

Donald Trump: Pozostawiam cła ochronne

Stany Zjednoczone wstrzymują natomiast podnoszenie ceł na chińskie produkty, ale pozostawiają obecnie obowiązujące 25-procentowe obejmujące import z Chin o wartości 250 mld dol. na rok.

„Pozostawiam cła ochronne, bo inaczej nie mielibyśmy w rękach żadnych kart podczas drugiej fazy negocjacji” - tłumaczył prezydent USA. Donald Trump dodał, że USA zniosą cła na chińskie produkty w momencie zakończenia drugiego etapu negocjacji i zawarcia pełnego układu handlowego z Chinami.

>>>Trump chce kolejnej wojny handlowej. Tym razem z UE: 

Zobacz wideo
Więcej o: