Pierwsza część porozumienia USA-Chiny podpisana. Donald Trump: Wprowadzamy fundamentalną zmianę

Stany Zjednoczone i Chiny zawarły częściowe porozumienie handlowe. Podpisy pod dokumentem złożyli w Białym Domu prezydent Donald Trump i chiński wicepremier Liu He. Obaj przywódcy zapowiedzieli rozpoczęcie nowego etapu w relacjach między Waszyngtonem a Pekinem.

Prezydent Donald Trump określił porozumienie mianem kamienia milowego w relacjach Stanów Zjednoczonych z Chinami. „Podpisując układ wprowadzamy fundamentalną zmianę w systemie handlu międzynarodowego. Wreszcie Amerykanie mają rząd, który przedkłada ich interesy przy stole negocjacyjnym” - oświadczył amerykański prezydent.

Donald Trump i Liu He/Fot. Evan Vucci / AP PhotoDonald Trump i Liu He/Fot. Evan Vucci / AP Photo Donald Trump i Liu He/Fot. Evan Vucci / AP Photo

Zgodnie z porozumieniem, Chiny w ciągu dwóch lat zwiększą import ze Stanów Zjednoczonych o ponad 200 miliardów dolarów. Kwota ta obejmuje zakup wyrobów przemysłowych o wartości 80 miliardów, energii za 53 miliardy, produktów żywnościowych za 35 miliardów i usług za 32 miliardy dolarów. 

Donald Trump: Pozostawiam cła ochronne

Stany Zjednoczone wstrzymują natomiast podnoszenie ceł na chińskie produkty, ale pozostawiają obecnie obowiązujące 25-procentowe obejmujące import z Chin o wartości 250 mld dol. na rok.

„Pozostawiam cła ochronne, bo inaczej nie mielibyśmy w rękach żadnych kart podczas drugiej fazy negocjacji” - tłumaczył prezydent USA. Donald Trump dodał, że USA zniosą cła na chińskie produkty w momencie zakończenia drugiego etapu negocjacji i zawarcia pełnego układu handlowego z Chinami.

>>>Trump chce kolejnej wojny handlowej. Tym razem z UE: 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (71)
Pierwsza część porozumienia USA-Chiny podpisana. Donald Trump: Wprowadzamy fundamentalną zmianę
Zaloguj się
 • bogaty2

  Oceniono 25 razy 21

  Hehe. Chinol siedzi, a nasz Budyn sie wypinal jak tam cos podpisywal ...

 • micor

  Oceniono 38 razy 12

  Trump, podobnie jak komunizm, bohatersko walczy z problemami które sam stworzył.

 • kochamrydzyka

  Oceniono 20 razy 10

  Poniewaz Chinczycy i tak beda eksportowac po tych samych cenach, to wlasnie konsumenci amerykanscy beda placic te nalozone cla. W 2019 roku srednio wypadlo to okolo $900 na osobe. To wynioslo wiecej niz rzekome obnizki podatkow.

 • farcry3

  Oceniono 12 razy 6

  Trzymał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma. Nawet Goldman S, ( bank inwestycyjny, jankeski) pisał, że ta umowa jest fizycznie nie do ogarnięcia. ( za duże kwoty importu z USA do Chin produktów rolnych)Czy Trump te wojnę wygrał ? Chiny już sa mocarstwem i myślą dziesiątki lat na przód, Tramp myśli o listopadowych wyborach.

 • dublet

  Oceniono 12 razy 4

  Teras pan prezydęt duda pokarze kinolo gdzie raki zimujo i karze kupić u nas chiński szajs za 100 miliarduw!

 • kamuimac

  Oceniono 5 razy 3

  w tej umowie jest jeden dużo wazniejszy zapis. Wkazujący na to że Chiny już przeskoczyły ważny etap cywilizacyjny - chodzi o ochronę własnosci intelektualnej - Chiny już są na takim etapie że już nie muszą kraść rozwiązan tecnologicznych - teraz sami je już tworzą i razem z USA zawiąża na lata kartel mający na celu uniemożliwić to że kraje rozwijające się podążą podobną drogą jak oni .

 • biuletyn_beztytulu

  Oceniono 7 razy 3

  Chiny wysłały wicepremiera bo przegrały te bitwę. USA jest za dużym hegemonem. Ale nie ma co się łudzić. Chiny na następny atak przygotują się. Pewnie potrzebują 10 lat, aby stworzyć przemysł high-tech którym usa ich szantażowały jak polprzewodniki, chipy, oprogramowanie (android).

 • mazzini890

  Oceniono 8 razy 2

  A wsparcie rodzimego przemysłu i odbudowa w USA zasady " wchodzisz na nasz rynek to 50% kapitału dla nas"? Poczekamy na szczegóły , na razie wstępne gratulacje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX