Pendolino pomknęło 200 km/h. PKP PLK przetestowały trasę z Warszawy do Gdańska

Po raz pierwszy na trasie Warszawa - Gdańsk pociąg Pendolino pojechał z prędkością 200 km/h. Podczas próby czas przejazdu na tym odcinku udało się skrócić o blisko godzinę. Jazda testowa miała miejsce z 11 na 12 stycznia.

Po raz pierwszy na kolejowej trasie Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny – Warszawa Wschodnia pociągi testowe zwiększyły prędkość do 200 km/h. Specjalny przejazd składu Pendolino z 11 na 12 stycznia 2020 był przeprowadzony pod nadzorem specjalnego systemu zwiększa poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Przejazd testowy  pozwolił na skrócenie o 55 minut trasy, która dotychczas zajmował 2 godziny 58 minut. 

- Oznacza to, że podróż nad polskie morze na trasie Warszawa – Gdynia w połowie roku będzie mogła się skrócić. Zwiększy się także przepustowość linii - czytamy w komunikacie spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która zarządza infrastrukturą kolejową w naszym kraju. 

Trasa z Warszawy do Gdańska zajmowała dotychczas 2 godz. 58 minutTrasa z Warszawy do Gdańska zajmowała dotychczas 2 godz. 58 minut PKP PLK

>>> Hyper Poland zaprezentował najnowocześniejszą technologię transportową

Zobacz wideo

Polska kolej może jeździć szybciej

W przejeździe uczestniczył Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Udana jazda próbna pokazuje, że podróże koleją w Polsce mogą z czasem być szybsze, a jednocześnie bezpieczne.

Specjaliści z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Instytutu Kolejnictwa sprawdzali właściwe działanie urządzeń systemu ERTMS/ETCS poziomu 2 oraz pracę składu podczas rozwijania wyższych prędkości. (...) Przejazd pociągiem Pendolino był kolejnym testem sprawdzającym możliwości systemu i możliwości współpracy taboru z systemem przytorowym. W styczniu odbyły się też przejazdy lokomotywy luzem i lokomotywy z wagonami pasażerskimi

- podkreśla PKP PLK. 

Więcej o:
Komentarze (182)
Pendolino pomknęło 200 km/h. PKP PLK przetestowało trasę z Warszawy do Gdańska
Zaloguj się
 • proth

  Oceniono 22 razy 20

  A Szczecin? Gdzie jest Szczecin? Wiecie że w 2020 roku ze Szczecina do Warszawy pociąg jedzie przeciętnie około 8-9 godzin? To wychodzi jakieś 50-60 kilometrów na godzinę!

 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy 16

  No i co z tego? Zaraz kogoś przejedzie i będzie stał pięć godzin, bo prokuratorowi się nie spieszy :-)

 • dzynks

  Oceniono 15 razy 11

  2:30 to jeździłem z Krakowa do Warszawy w latach osiemdziesiątych, to był standard ekspresów przez CMK.

 • duckoff

  Oceniono 14 razy 10

  Ja też problemem dokonać podobnego osiągnięcia, ale zamiast pochwal otrzymałem 10 punktów karnych

 • zomzom

  Oceniono 12 razy 10

  Cóż za strata, a możnaby dłużej podziwiać piękne polskie krajobrazy. Brak przesiadki to także duży cios turystyczny.
  Natomiast taka trasa Szczecin-Warszawa, bez problemu jedzie się 7-9h, ba i spogląda przez okna na polską naturę, a dzięki przesiadkom jesteśmy na czasie z modernizacją polskich dworców. I co jest bardziej patriotyczne?

 • baby1

  Oceniono 14 razy 10

  Odległość Warszawa-Katowice mniej niż 300 km. Na makiecie czas 2 godz. 30 min. Zadanie dla ucznia szkoły podstawowej. Z jaką średnią prędkością "pomyka" pendolino i dlaczego?

 • tadian

  Oceniono 25 razy 9

  Słowo klucz " po raz piewszy" , mamy 2020 rok , a u nas po raz pierwszy pojechano 200 km/ h pociągiem.!!! Cud jprd.

 • eend

  Oceniono 20 razy 8

  Uff! och! ach! no niebywałe, Polski CUD kolejowy na pokaz prasowy. A tymczasem prędkość podróżna pociągów w większości cywilizowanych krajów Europy to 300 km/h . Nie ODCINKOWA a podróżna. Odcinkowo to japoński Maglev 603 km/h, TGV 574,8 km/h , chiński Transrapid 431 km/h. Tym "dweieście" na pokaz to Pendolino będzie jeździł na kilku odcinkach, resztę będzie "pędził" w granicach 140-160 km/h w porywach. Ot osiągnięcie ....

 • fruqo3

  Oceniono 7 razy 7

  No jak to, PiS - owski minister Andrzej Bittel chwali zakupione prze PO Pendolino???
  Przecież w kampanii te pociągi to było dno i kolejny dowód na przekręty PO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX