Pendolino pomknęło 200 km/h. PKP PLK przetestowały trasę z Warszawy do Gdańska

Po raz pierwszy na trasie Warszawa - Gdańsk pociąg Pendolino pojechał z prędkością 200 km/h. Podczas próby czas przejazdu na tym odcinku udało się skrócić o blisko godzinę. Jazda testowa miała miejsce z 11 na 12 stycznia.

Po raz pierwszy na kolejowej trasie Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny – Warszawa Wschodnia pociągi testowe zwiększyły prędkość do 200 km/h. Specjalny przejazd składu Pendolino z 11 na 12 stycznia 2020 był przeprowadzony pod nadzorem specjalnego systemu zwiększa poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Przejazd testowy  pozwolił na skrócenie o 55 minut trasy, która dotychczas zajmował 2 godziny 58 minut. 

- Oznacza to, że podróż nad polskie morze na trasie Warszawa – Gdynia w połowie roku będzie mogła się skrócić. Zwiększy się także przepustowość linii - czytamy w komunikacie spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która zarządza infrastrukturą kolejową w naszym kraju. 

Trasa z Warszawy do Gdańska zajmowała dotychczas 2 godz. 58 minutTrasa z Warszawy do Gdańska zajmowała dotychczas 2 godz. 58 minut PKP PLK

>>> Hyper Poland zaprezentował najnowocześniejszą technologię transportową

Zobacz wideo

Polska kolej może jeździć szybciej

W przejeździe uczestniczył Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Udana jazda próbna pokazuje, że podróże koleją w Polsce mogą z czasem być szybsze, a jednocześnie bezpieczne.

Specjaliści z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Instytutu Kolejnictwa sprawdzali właściwe działanie urządzeń systemu ERTMS/ETCS poziomu 2 oraz pracę składu podczas rozwijania wyższych prędkości. (...) Przejazd pociągiem Pendolino był kolejnym testem sprawdzającym możliwości systemu i możliwości współpracy taboru z systemem przytorowym. W styczniu odbyły się też przejazdy lokomotywy luzem i lokomotywy z wagonami pasażerskimi

- podkreśla PKP PLK. 

Więcej o: