Związki zawodowe proponują 35 dni urlopu w roku. Mamy odpowiedź ministerstwa

OPZZ przedstawiło pomysł wprowadzenia 35 dni urlopu dla wszystkich pracujących. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej rozwiewa jednak wątpliwości, czy projekt ma szansę na realizację. "Obecny system urlopów jest dobry" - mówi wiceszef resortu, Stanisław Szwed.

Wczoraj informowaliśmy o tym, że Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) przedstawiło pomysł 35 dni urlopu dla wszystkich pracujących. Ewentualne wprowadzenie takiego rozwiązania sprawiłoby, że Polska stałaby się w tym aspekcie rajem wśród krajów europejskich. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed odpowiedział na propozycję związków, a także wypowiedział się na temat planów resortu dotyczących urlopów. 

Zobacz wideo

Związki chcą 35 dni urlopu. Ministerstwo: "Obecny system urlopów jest dobry"

Choć Stanisław Szwed stwierdził, że OPZZ ma prawo zgłaszać różne pomysły, to swoją wypowiedzią rozwiał wątpliwości, czy pomysł związków zawodowych ma szansę na realizację. 

Nad takim rozwiązaniami nie pracujemy. Obecny system urlopów jest dobry. Pracujący mają prawo do 26 dni urlopu. Poza tym, w Polsce jest dość dużo dodatkowych dni wolnych. Dlatego też nie widzimy konieczności zmian w tym zakresie. 

- powiedział dla next.gazeta.pl wiceszef resortu.

Stanisław Szwed dodał również, że w Polsce są różne grupy zawodowe, które mają dodatkowe dni urlopu ze względu na warunki pracy, bądź w celu poratowania zdrowia. 

Urlopy bez rewolucyjnych zmian. Wkrótce mogą zyskać świeżo upieczeni ojcowie 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami długość urlopu zależy w Polsce od stażu pracy. Osobom pracującym co najmniej 10 lat przysługuje 26 dni urlopu, natomiast mniej doświadczeni pracownicy mogą liczyć na 20 dni wolnych od pracy w ciągu roku. Nic nie wskazuje na to, że obecna sytuacja w tym zakresie miałaby się zmienić. Potwierdził to również wiceminister pracy.

W tej chwili pracujemy tylko nad dyrektywą Unii Europejskiej dotyczącej urlopu ojcowskiego, według której ojcowie otrzymają dodatkowe dwa miesiące wolnego. Na razie jesteśmy na wstępnym etapie, czyli dyskusji, jak to rozwiązać, gdyż sama dyrektywa została przyjęta w czerwcu ubiegłego roku

- stwierdził Stanisław Szwed.

Więcej o:
Komentarze (63)
Związki zawodowe proponują 35 dni urlopu w roku. Mamy odpowiedź ministerstwa
Zaloguj się
 • zraluk7

  Oceniono 27 razy 19

  Może w ogóle nie pracujmy? Państwo będzie drukować pieniądze i rozdawać 10000+. Będziemy w końcu rajem na ziemi.

 • liczbynieklamia

  Oceniono 18 razy 16

  Chyba zaszła jakaś pomyłka, ktoś zjadł cyferkę - związki zawodowe proponowały 365 dni urlopu rocznie.

 • justas32

  Oceniono 19 razy 13

  PiS otworzył populistyczną puszkę Pandory i teraz każdy krzyczy "chcemy wincyj". Kryzysu rozdawnictwa z zapaścią gospodarczą lat 80-tych już nikt nie pamięta ...

 • entymolog

  Oceniono 13 razy 11

  Niech jeszcze zaproponują zakaz handlu w dni powszednie. Pracujący chcą przecież spędzać czas z rodziną i w kościele. Po co te półśrodki, idźcie na całość!

 • kamuimac

  Oceniono 13 razy 11

  kto sieje wiatr zbiera burze. każda rewolucja pożera swoje dzieci.

  teraz każda grupa społeczna pójdzie po więcej - a wygra ten kto im to obieca

  koniec tej drogi jest jeden - Wenezuela ćwiczy go od kilkunastu lat.

  tylko my nie mamy takich zasobów ropy jak oni.

 • justas32

  Oceniono 15 razy 11

  Pracować jeden dzień w miesiącu - a pensja 10 tysięcy. To możliwe. Tylko że chleb będzie kosztował wtedy 20 tysięcy ...

 • spyderman2

  Oceniono 7 razy 7

  ile zarabiacie sÓwereny na bezpłatnych urlopach??? bo karczewski z pisu na takim zarobił 400 tys zł. zaradny i pracowity człowiek, kolega dudy.

 • syriusz.wila

  Oceniono 11 razy 7

  Urlopu powinno być 39 dni ale piątków nie powinno się liczyć, PPK to co najmniej 10% od pracodawcy i 1% od pracownika, L4 niech płacą firmy a nie przeciążony ZUS, płaca minimalna to 4300 brutto od 2021, każda firma powinna zatrudniać co najmniej 9 osób, zlikwidować umowy zlecenia i dzieła, ino etat, nawet do jednorazowego odśnieżenia, przerwa śniadaniowa w robocie 60 min, obowiązkowe paczki na święta, to moim zdaniem minimum co powinien pis dać pracownikom, bo to my budujemy kraj, pkb i knf, to pracownicy są solom tej ziemi.

 • oloros11

  Oceniono 8 razy 6

  szefom związków zawodowym powinno się dać dożywotnio urlop 12 miesięcy w roku - dożywotnio

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX