CB¦P zatrzymało podejrzanych o "zbrodnię VAT-owsk±". Wystawili puste faktury na 1,7 mld zł

CB¦P i fiskus rozbili szajkę przestępców, którzy wystawili tzw. puste faktury na kwotę 1,7 mld zł. Fikcyjny obrót paliwami płynnymi mógł doprowadzić do wyłudzenia podatku VAT na kwotę ponad 300 mln zł. Gang działał na terenie całej Polski od wielu lat.

>>> Zobacz także: Nowy podatek od cukru podniesie ceny w sklepach? Eksperci programu "Studio Biznes" krytycznie o pomy¶le rz±du

Zobacz wideo

CB¦P oraz fiskus w komunikacie informuj± o udanej akcji przeciwko szajce, która wystawiała tzw. puste faktury i wyłudzała VAT. Pięć osób, które zatrzymano, jest podejrzanych o udział w grupie przestępczej, która posługiwała się fałszywi fakturami za obrót paliwami płynnymi na ł±czn± kwotę prawie 1,7 mld zł.

Z uwagi na skalę procederu ujętym grozi zarzut tzw. "zbrodni VAT-owskiej". Tego typu przestępstwo zagrożone jest kar± nawet do 25 lat pozbawienia wolno¶ci. Warto¶ć podatku, który mógł ulec wyłudzeniu przekracza 316 milionów złotych.

CB¦P odkryła ponad 1700 "pustych faktur"

¦ledczy odkryli dokumentację sprzedaży oleju napędowego w postaci ponad 1700 nierzetelnych faktur VAT. Wystawiały je podmioty gospodarcze działaj±ce w formie spółek z ograniczon± odpowiedzialno¶ci±. Prawdopodobnie zostały powołane jedynie do realizacji celów zorganizowanej grupy i nie brały udziału w rzeczywistym obrocie towarem.

Według agentów CB¦P i Krajowej Agencji Skarbowej grupa mogła działać od stycznia 2015 roku do sierpnia 2019 roku w Warszawie, Katowicach, Kielcach oraz w innych miejscowo¶ciach na terenie Polski.

Jej członkowie wykorzystywali rachunki bankowe, które prowadzone były na rzecz spółek poprzez wpłacanie, wypłacanie oraz przekazywanie ¶rodków płatniczych w ł±cznej kwocie ponad 22 mln zł stanowi±cych znaczn± korzy¶ć maj±tkow±.

Wystawiali puste faktury. Wyłudzali VAT od 2015 roku

Podczas akcji przeszukano miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedziby firm, a także biura rachunkowe. Zabezpieczono nie tylko dokumentację, ale i sprzęt komputerowy oraz no¶niki danych.

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono również gotówkę w różnej walucie. ¦ledczy ustalaj± faktyczny maj±tek należ±cy do podejrzanych. Na podstawie zebranego materiału dowodowego s±d zastosował wobec podejrzanych ¶rodek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesi±ce.

Podejrzani w areszcie. Za "zbrodnię VAT-owsk±" mog± spędzić w więzieniu lata

Przepisy dotycz±ce wyłudzeń VAT zaostrzono w roku 2017. 25 lat więzienia może zostać orzeczone za fałszowanie faktur VAT, których warto¶ć przekracza 10 mln zł. Z kolei kar± więzienia od 3 do 15 lat byłoby zagrożone produkowanie tzw. "pustych faktur" o warto¶ci przekraczaj±cej 5 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (38)
CB¦P zatrzymało podejrzanych o "zbrodnię VAT-owsk±". Wystawili puste faktury na 1,7 mld zł
Zaloguj się
 • szwampuch58

  Oceniono 34 razy 24

  od 2015 roku dzialali??? ....hmmm pod okiem "dobrej zmiany" co to darla ryja"wystarczy nie krasc" hehehehe a czym podpadli,nie chcieli sie podzielic zyskiem?

 • tempa-dzida2

  Oceniono 30 razy 16

  Przecież Morawiecki tak "uszczelnił system".
  Co ryneczek, co ¶wietlica, co remiza, to kolejne "uszczelnienie systemu" ...
  A życie dowodzi, że wzrost wpływów z VAT następuje
  GŁÓWNIE W WYNIKU OGROMNEGO WZROSTU CEN !!!! i manipulacji finansowych.

 • gasss12

  Oceniono 19 razy 15

  Skoro za zubożenie budżetu o 300 baniek grozi 25 lat to ile powinni dostać ci którzy ograbili Polaków na 2 miliardy przeznaczaj± je na szczujnie ku...kiego?

 • niktwazny126

  Oceniono 26 razy 14

  Takie rzeczy pod troskliwym okiem nadprezesa? Ależ niemożliwe, to na pewno wina Tuska, a może i Grodzkiego. Gdzie nie spojrzeć, tam bagno tworz±.

 • AreQ

  Oceniono 17 razy 13

  Powiem tylko tyle. Je¶li nie miałeą.dobeego kumpla/kogo¶ z rodziny na wysokim stanowisku w skarbówce-dopadliby cie w mgnienu oka.

 • wejsunek47

  Oceniono 16 razy 12

  dziwne.... jak wyst±piłem o zwrot VAT ( drobne 150tys ) to tydzień póĽniej dwie osoby ze skarbówki "czesały " mi papiery przez 10 dni.... ( wszystko było ok...zwrot otrzymałem w terminie)...a tu takie kwoty i 4 lata spokoju? co¶ tu ¶mierdzi...

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 12 razy 10

  Patrz pan i to wtedy,kiedy Bana¶ ¶cigał vatowców,a piSiaki rz±dziły pierwsz± kadencję...czyli całe 4 lata przestępcy działali. Więc o tym ¶ciganiu gangów,to bajeczka Morawieckiego i Banasia?

 • stary.gniewny

  Oceniono 7 razy 5

  Powiedzmy przykładowo, że go¶ciu dostanie 5 lat, wyjdzie po 3. Podejmie zabezpieczone gdzie¶ aktywa, np 20M, czyli do ¶mierci może dysponować kwot± $100000 rocznie. Niby niedużo ale na spokojne życie wystarczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX