CBŚP zatrzymało podejrzanych o "zbrodnię VAT-owską". Wystawili puste faktury na 1,7 mld zł

CBŚP i fiskus rozbili szajkę przestępców, którzy wystawili tzw. puste faktury na kwotę 1,7 mld zł. Fikcyjny obrót paliwami płynnymi mógł doprowadzić do wyłudzenia podatku VAT na kwotę ponad 300 mln zł. Gang działał na terenie całej Polski od wielu lat.

>>> Zobacz także: Nowy podatek od cukru podniesie ceny w sklepach? Eksperci programu "Studio Biznes" krytycznie o pomyśle rządu

Zobacz wideo

CBŚP oraz fiskus w komunikacie informują o udanej akcji przeciwko szajce, która wystawiała tzw. puste faktury i wyłudzała VAT. Pięć osób, które zatrzymano, jest podejrzanych o udział w grupie przestępczej, która posługiwała się fałszywi fakturami za obrót paliwami płynnymi na łączną kwotę prawie 1,7 mld zł.

Z uwagi na skalę procederu ujętym grozi zarzut tzw. "zbrodni VAT-owskiej". Tego typu przestępstwo zagrożone jest karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Wartość podatku, który mógł ulec wyłudzeniu przekracza 316 milionów złotych.

CBŚP odkryła ponad 1700 "pustych faktur"

Śledczy odkryli dokumentację sprzedaży oleju napędowego w postaci ponad 1700 nierzetelnych faktur VAT. Wystawiały je podmioty gospodarcze działające w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Prawdopodobnie zostały powołane jedynie do realizacji celów zorganizowanej grupy i nie brały udziału w rzeczywistym obrocie towarem.

Według agentów CBŚP i Krajowej Agencji Skarbowej grupa mogła działać od stycznia 2015 roku do sierpnia 2019 roku w Warszawie, Katowicach, Kielcach oraz w innych miejscowościach na terenie Polski.

Jej członkowie wykorzystywali rachunki bankowe, które prowadzone były na rzecz spółek poprzez wpłacanie, wypłacanie oraz przekazywanie środków płatniczych w łącznej kwocie ponad 22 mln zł stanowiących znaczną korzyść majątkową.

Wystawiali puste faktury. Wyłudzali VAT od 2015 roku

Podczas akcji przeszukano miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedziby firm, a także biura rachunkowe. Zabezpieczono nie tylko dokumentację, ale i sprzęt komputerowy oraz nośniki danych.

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono również gotówkę w różnej walucie. Śledczy ustalają faktyczny majątek należący do podejrzanych. Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

Podejrzani w areszcie. Za "zbrodnię VAT-owską" mogą spędzić w więzieniu lata

Przepisy dotyczące wyłudzeń VAT zaostrzono w roku 2017. 25 lat więzienia może zostać orzeczone za fałszowanie faktur VAT, których wartość przekracza 10 mln zł. Z kolei karą więzienia od 3 do 15 lat byłoby zagrożone produkowanie tzw. "pustych faktur" o wartości przekraczającej 5 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (38)
CBŚP zatrzymało podejrzanych o "zbrodnię VAT-owską". Wystawili puste faktury na 1,7 mld zł
Zaloguj się
 • szwampuch58

  Oceniono 34 razy 24

  od 2015 roku dzialali??? ....hmmm pod okiem "dobrej zmiany" co to darla ryja"wystarczy nie krasc" hehehehe a czym podpadli,nie chcieli sie podzielic zyskiem?

 • tempa-dzida2

  Oceniono 30 razy 16

  Przecież Morawiecki tak "uszczelnił system".
  Co ryneczek, co świetlica, co remiza, to kolejne "uszczelnienie systemu" ...
  A życie dowodzi, że wzrost wpływów z VAT następuje
  GŁÓWNIE W WYNIKU OGROMNEGO WZROSTU CEN !!!! i manipulacji finansowych.

 • gasss12

  Oceniono 19 razy 15

  Skoro za zubożenie budżetu o 300 baniek grozi 25 lat to ile powinni dostać ci którzy ograbili Polaków na 2 miliardy przeznaczają je na szczujnie ku...kiego?

 • niktwazny126

  Oceniono 26 razy 14

  Takie rzeczy pod troskliwym okiem nadprezesa? Ależ niemożliwe, to na pewno wina Tuska, a może i Grodzkiego. Gdzie nie spojrzeć, tam bagno tworzą.

 • AreQ

  Oceniono 17 razy 13

  Powiem tylko tyle. Jeśli nie miałeš.dobeego kumpla/kogoś z rodziny na wysokim stanowisku w skarbówce-dopadliby cie w mgnienu oka.

 • wejsunek47

  Oceniono 16 razy 12

  dziwne.... jak wystąpiłem o zwrot VAT ( drobne 150tys ) to tydzień później dwie osoby ze skarbówki "czesały " mi papiery przez 10 dni.... ( wszystko było ok...zwrot otrzymałem w terminie)...a tu takie kwoty i 4 lata spokoju? coś tu śmierdzi...

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 12 razy 10

  Patrz pan i to wtedy,kiedy Banaś ścigał vatowców,a piSiaki rządziły pierwszą kadencję...czyli całe 4 lata przestępcy działali. Więc o tym ściganiu gangów,to bajeczka Morawieckiego i Banasia?

 • stary.gniewny

  Oceniono 7 razy 5

  Powiedzmy przykładowo, że gościu dostanie 5 lat, wyjdzie po 3. Podejmie zabezpieczone gdzieś aktywa, np 20M, czyli do śmierci może dysponować kwotą $100000 rocznie. Niby niedużo ale na spokojne życie wystarczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX