Rośnie liczba firm z orzeczoną niewypłacalnością. W 2019 najwięcej w całej dekadzie

Mimo dobrej koniunktury, czwarty rok z rzędu wzrasta liczba niewypłacalnych firm. Co więcej, w ciągu trzech kwartałów 2019 r. było ich najwięcej w ciągu ostatnich 10 lat. Straty z tego powodu odnotowują dostawcy, pracownicy i fiskus.

W ciągu III kwartałów 2019 roku w oficjalnych źródłach (Monitorach Sądowych i Gospodarczych) opublikowano informację o 757 niewypłacalnych polskich firmach wobec 723 w tym samym okresie 2018 roku - wynika z raportu firmy Euler Hermes, zajmującej się analizami rynkowymi. Tym samym wzrost liczby firm z orzeczoną niewypłacalnością wzrosła o 3 proc. rok do roku (zgodnie z szacunkami analityków, do poziomu 1017 firm na koniec byłego roku). W 2018 r. było to 988 firm (wzrost o 10 proc.), w 2017 r. - 900 firm, w 2016 r. - 805, a w roku 2015 - 747.

Na rosnącej liczbie niewypłacalnych firm tracą zarówno kontrahenci i dostawcy, jak fiskus, pracownicy, a w przypadku małych miejscowości - lokalne społeczności. Ostatni znany łączny obrót takich firm szacuje się na 14,35 mld zł przy zatrudnieniu na poziomie ok. 25,5 tys. osób.

Wzrost liczby niewypłacalnych firm w PolsceWzrost liczby niewypłacalnych firm w Polsce Euler Hermes

>>> Na co powinny być przeznaczone pieniądze z podatku od cukru? Posłuchaj komentarza

Zobacz wideo

Co ciekawe, liczba orzeczonych niewypłacalności rosła praktycznie we wszystkich branżach. Wprawdzie w budowlance pogorszenie sytuacji firm miało miejsce później niż w innych sektorach, ale w samym tylko III kwartale 2019 r., który nie należał do najlepszych, niewypłacalność ogłosiło aż 17 firm. Jak podają autorzy analizy, jeden z najwyższych wskaźników niewypłacalności zanotowano w usługach, a zjawisko nie oszczędziło także producentów jedzenia.

W sektorze usług ryzyko rok do roku nie wzrosło, ale mierzone liczbą niewypłacalności (195) nadal było jednym z najwyższych na rynku. (...) Zwiększa się liczba niewypłacalnych producentów żywności - z kilku w skali każdego z poprzednich miesięcy do aż 11 we wrześniu (przede wszystkim hodowla i przetwórstwo mięsa)

- podsumowali analitycy Euler Hermes w swojej analizie.

Polska spada w rankingu Banku Światowego

Sytuację, w której coraz więcej firm ogłasza niewypłacalność wydaje się potwierdzać spadek Polski w rankingu Doing Business Banku Światowego trzeci rok z rzędu. Coroczny ranking stanowi ocenę państw pod względem tego, na ile przyjazne wobec firm i biznesu stosują regulacje prawne. W edycji 2020 r. Polska znalazła się na 40. pozycji, choć jeszcze dwa lata temu zajmował miejsce 27. Wyprzedziły nas między innymi Litwa i Estonia. Niżej niż Polska uplasowały się Czechy i Węgry.

Więcej o:
Komentarze (15)
Rośnie liczba firm w Polsce z orzeczoną niewypłacalnością. W 2019 najwięcej w całej dekadzie
Zaloguj się
 • grzegorzb3

  Oceniono 14 razy 14

  PiS wszystko podnosi. Najpierw płace minimalne i zasiłki socjalne, potem obciążenia fiskalne, a na samym końcu liczbę bankructw i inflację w gospodarce. Trochę jeszcze poczekamy i na rynku pracy zacznie rosnąc bezrobocie.

 • anty-jar

  Oceniono 9 razy 9

  to może, ile z tych firm czeka na zwrot Vat'u ?

 • 1pytanie

  Oceniono 6 razy 6

  Podaję prawdziwy (niedawny) przykład kontroli US w województwie wielkopolskim:
  - przedsiębiorca został poddany kontroli przez (sic!) 6 miesięcy !
  - po kontroli szefowi firmy podsunęli pismo do podpisu odnośnie wniosku pokontrolnemu
  - szef firmy przed podpisem dokumentu dopatrzył się zapłaty 150 tys. kary ....
  - nie zgodził się z pismem ( bo z jakiego powodu, nie znaleźli nic)
  - za 2 tygodnie pojawiła się policja skarbowa w ilości trzech osób z nakazem ponownej kontroli dokumentów papierowych pomimo, że sprawdzenie dokumentów było proste w księgowości...
  - zaczęli pokazywać zdjęcia różnych osób czy zna w celu identyfikacji....
  i tak dalej.... Wniosek nasuwa się jeden: NIE rozpoczynać działalności gospodarczej w Polsce ! Może być udupiony przez obecny reżim pod dowództwem Morawieckiego.....

 • yaroslava_kaczelnik

  Oceniono 6 razy 6

  jeszcze wyzsza damy minimalna dla suwerena i wtedy zobaczymy. bedzieta wyc.... ha ha... zabierzemy wam firmy i upanstwowimy. taki jest plan.

 • rozterka47

  Oceniono 5 razy 5

  I będzie takich firm coraz więcej , koszty prowadzenia działalności gospodarczej rosną w zastraszającym tempie od kilku lat , rośnie biurokracja , coraz większe obciążenia na rzecz państwa, zastoje płatnicze największe w Europie , coraz więcej niezrozumiałych , nieadekwatnych do realiów przepisów do ogarnięcia , coraz wyższe kary i mandaty.
  Z liczby zatrudnionych wynika ,że są to najprawdopodobniej mikro i małe firmy.
  Wiele firm się zamyka zanim staną się niewypłacalne .

  Taka to PISia "dobra zmiana ".

 • leonleonidas

  Oceniono 7 razy 5

  No to się zaczyna.

 • cozano

  Oceniono 3 razy 3

  Skoro firmy służą naszym władcom jako rezerwuar kasy na przekupstwa polityczne.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX